Amos Oz

Narozen v roce 1939 v Jeruzalémě jako Amos Klausner; jeho rodiče pocházeli z carského Ruska, jeho prastrýc Josef Klausner kandidoval v prvních volbách izraelského prezidenta proti vítězi Chajimu Weizmannovi.

Po rozpadu rodiny a sebevraždě matky vyrůstal v kibucu, kde ho adoptovala místní rodina. Příjmení Oz (Síla) si dal jako magický akt, který ho vázal k životu. Jeho nevlastní bratr (syn této rodiny) Ron Chuldaj je současným primátorem Tel Avivu.

Jako voják základní služby se zúčastnil Šestidenní a Jomkipurské války. Poté vystudoval filosofii a hebrejskou literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Od roku 1965, kdy vydal svou první sbírku povídek, se stal známým spisovatelem, esejistou a později vysokoškolským učitelem literatury. Jeho knihy, které byly přeloženy do 42 jazyků včetně arabštiny, se vyznačují touhou po míru a harmonii v Ozově vlasti. Oz je spoluzakladatelem a coby mezinárodně proslulý spisovatel (je mj. nositelem Řádu čestné legie) neformálním mluvčím izraelského hnutí Peace now, které prosazuje mírové a dvojstátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Na rozdíl od svého předchůdce na trůně „krále izraelských spisovatelů“ Ephraima Kishona, u kterého převážila jeho evropská identita (do svých 25 let žil a pracoval v rodném Maďarsku a na sklonku svého života našel domov ve Švýcarsku), Oz jako rozený Izraelec klade rovnítko mezi slova vlast, židovství a Izrael.

Seznam článků