Jorge Mario Bergoglio

Jorge Mario Bergoglio - papež František

Narozen 1936 v Buenos Aires otci, pocházejícímu z Itálie, a argentinské matce z italských rodičů. Středoškolským vzděláním je chemik, v mládí pracoval mimo jiné jako vyhazovač v baru. V jednadvaceti letech vstoupil do jezuitského řádu, jehož tradice je v Jižní Americe velice sociální a komunitární. (Jihoameričtí jezuité v sedmnáctém a osmnáctém století ve svých svrchovaných "redukcích" na území dnešní Paraguaye, Bolívie, Brazílie a Argentiny, nakonec i se zbraní v ruce, zachránili existenci indiánských národů Guaraní a Tupí proti vůli španělského a portugalského krále i tehdejších papežů.)

Během studií na buenosaireské Colegio Máximo San José byl jeho významným učitelem Lucio Gera, jeden z otců teologie osvobození, výsostně sociální myšlenkové školy v katolické teologii. Studia ukončil v roce 1970 vysvěcením a brzy se stal jednak provinciálem místním jezuitů a jednak docentem a profesorem na své alma mater. Jeho kněžská kariéra pokračovala funkcí biskupa a titulem kardinála. Už během volby papeže v roce 2005 byl jedním z kandidátů, ale odstoupil ve prospěch Josepha Ratzingera (Benedikta XVI.).

Papežem byl zvolen po Benediktově odstoupení v roce 2013, kdy si také jako první pontifik v dějinách zvolil jméno svatého Františka (patrona chudých, zvířat a přírody). Tím se stal po 1100 letech "papežem bez číslice".

Je znám jako nesmiřitelný odpůrce materiálního kořistění jednoho člověka na druhém či na přírodě, které může vrcholit až válkami. Po svém zvolení prohlásil: "Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé."

Seznam článků