Divadelní Flora 2013

Logo festivalu

Už posedmnácté hostí Olomouc mezinárodní přehlídku aktuálních trendů v české i světové divadelní tvorbě. Ve čtvrtek začne festival projekcí nového filmu Jana Hřebejka Odpad město smrt, vycházejícího z proslulé inscenace loni zlikvidovaného Divadla Komedie na motivy Reinera Wernera Fassbindera. V pátek bude v Moravském divadle festival slavnostně zahájen premiérou Višňového sadu v režii Michaela Taranta (návštěvníci festivalu budou tuto inscenaci později moci porovnat s jiným provedením slavného Čechovova kusu: v podání Husy na provázku pod vedením Jana Mikuláška). V sobotu se v chrámu Panny Marie Sněžné odehraje představení o životě svatého Ambrožev podání souboru Geisslers Hofcomoedianten, používajícího výrazové prostředky barokního divadla. Pro celou rodinu je určen sobotní bleší trh na nádvoří Konviktu se školou žonglování a nedělní divadelní dílna s názvem Koník příběhu aneb Děti, čtete?, která oživí postavy dětské literatury.

Nevšední podívanou nabízí celý následující týden: významná švédská tanečnice a choreografka Charlotta Öfverholmová uvede na scéně Divadla K3 světovou premiéru svojí kreace YOUWILLDIEANDYOU2. V prostorách bývalé kanovnické rezidence na Wurmově ulici se uskuteční performance holandské skupiny United-C nazvaná Seasoning. V představení Studia hrdinů Sam vystoupí Karel Roden v roli tchajwanského konceptuálního výtvarníka Tehchinga "Sama" Sieha - hra Kathariny Schmittové je meditací nad rolí umělce v současném světě. Maďarský performer Imre Vass zase ve svém sólovém představení GAP zavede diváky na cizí planety.

Slovácké divadlo představí Pitínského inscenaci Kalibova zločinu od Karla Václava Raise, ostravské Divadlo Petra Bezruče přivezlo dramatizaci Landsmannova románu Pestré vrstvy. Progresivní brněnské Divadlo Reduta nabídne festivalovému publiku tři inscenace: Kabaret Kafka, Zlatá šedesátá a Nenápadný půvab buržoazie.

Součástí festivalu jsou také hudební produkce, které zajistí skupiny Nylon Jail, Žilou nebo Ostrý zub. Tím samozřejmě není program ani zdaleka vyčerpán, více najdete na adrese http://www.divadelniflora.cz.

17. divadelní Flora, Olomouc 9.-20. května 2013.