Festival Akcent

Z představení DV8 JOHN: hrají Ian Garside, Gabriel Castillo a Taylor Benjamin. Foto George Nagy

Od roku 2010 pořádá pražské Divadlo Archa festival Akcent, zaměřený na divadlo reflektující aktuální problémy našeho světa. Témat pro letošní ročník je celá řada: uprchlíci, lidé s fyzickým handicapem, historická traumata i sociálně motivované nepokoje. Pro zúčastněné umělce je charakteristická snaha klást znepokojivé otázky, překračovat žánrové konvence, využívat neherce a zapojovat do dění na jevišti i publikum.

Program zahájí ve čtvrtek v budově někdejšího Federálního shromáždění berlínský soubor Interrobang představením Preenacting Europe, při němž se divadlo stává veřejným shromážděním, kde mohou diváci volně debatovat o budoucnosti kontinentu zmítaného politickými a ekonomickými krizemi. Z Německa pochází také sdružení Rimini Protokoll, které umisťuje svůj projekt Evropa u vás doma do soukromých bytů. Překročení intimní bariéry tak klade provokativní otázku o upřímnosti našeho evropanství: rádi řečníme na veřejnosti o evropské identitě, ale jsme ochotní si ji pustit i domů? Palestinský loutkář Husam Abed v komorní hře Snadný život vypráví o údělu národa žijícího mimo vlast, představení Lloyda Newsona a jeho souboru DV8 Physical Theatre nazvané John vypráví autentický příběh bývalého kriminálníka snažícího se začlenit do společnosti. Významnou osobností dokumentárního divadla je argentinská režisérka Lola Ariasová, jejíž více než pětihodinový pokus o rekonstrukci manifestací z listopadu 1989 Konkurz na revoluci učiní z každého příchozího aktéra historického theatra mundi. Součástí festivalu jsou také divadelní dílny, které povede aktivistka a performerka Jessica Litwaková a loukový soubor DidaDiv.

Na pražský festival naváže od 30. 11. do 2. 12. série představení v Plzni, konaná v rámci akce Plzeň - Evropské město kultury.

Akcent 2015. Mezinárodní festival divadla se sociálním přesahem. 19.-29. listopadu 2015, Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha. http://www.festivalakcent.cz/