Mezinárodní hudební festival Špilberk

Obrázek nebo fotografie#17831

"Špilberku na kopci, domečku kamenný," zpíval již před lety Jaroslav Hutka, ale dominanta města Brna se od těch dob proměnila a v areálu někdejší obávané věznice je možno navštívit i různé kulturní akce. Například ve druhé polovině srpna se zde již posedmnácté uskuteční seriál večerních koncertů na hradním nádvoří pořádaný brněnskou filharmonií.

Letošní dramaturgie se zaměřila především na vokální pořady. Zahajovací koncert přinese 16. srpna od osmi večer Carminu buranu Carla Orffa a Te Deum Antonína Dvořáka, následujícího dne zazní proslulé oratorium George Friedricha Händela Mesiáš v provedení souboru Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem. Do časů vrcholného swingu přenese návštěvníky Ondřej Havelka se skupinou Melody Makers a Dagmar Pecková se představí ve směsi árií různých autorů spojených tématem legendárních velkých hříšnic: Salome, Klytaimnéstry, Hérodiady, Kundry, Heleny, Marie Magdaleny a Dalily.

Součástí festivalu jsou také filmové projekce připomínající slavné koncerty let minulých: vystoupení trojice tenorů Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras v římských Caracallových lázních v červnu 1990 a televizní záznam z turné Boba Marleyho s jeho posledním albem Uprising, pořízený v Dortmundu roku 1980. Vyvrcholením tohoto ročníku bude v sobotu 27. srpna premiéra nového projektu překračujícího hranice hudebních žánrů, v němž spojí své síly Filharmonie Brno, Robert Balzar Trio a zpěvák Dan Bárta.

Mezinárodní hudební festival Špilberk 2016, 16.-27. srpna 2016, Brno. http://www.filharmonie-brno.cz/17--mezinarodni-hudebni-festival-spilberk-p1151.html