Přišla z moře

Obrázek nebo fotografie#11521

Nová (již třináctá) kniha Miloše Urbana je poctou detektivkářské škole staré dobré Anglie, jejíž suchý humor a nenápadný důraz na noblesu a morálku současným bestsellerům zoufale chybí. V roli slečny Marplové se tentokrát představuje mladý český žurnalista, odbývající si praxi v lokálním plátku v Eastbourne. Tímto přímořským městem právě zmítá senzační událost: z chladných vln Lamanšského průlivu se vynořila mladá žena ve žlutých plavkách, která o sobě odmítá sdělit jakékoliv informace. Podobná záhadná zjevení bývají jak známo poslední dobou mediálním hitem každé okurkové sezóny a zpravidla se vysvětlí velmi prozaickým způsobem. Tak se stane i v této knize, v níž si autor pohrává s tradičním žánrem romaneta.

Urban, vystudovaný anglista, se v románu vyznává z apartního anglofilství. Ovšem hrdý Albion už v jedenadvacátém století není, co býval, veškerá jeho osobitost se rozpouští v globalizovaném eintopfu. Tradiční aristokracii už zbývají jen vzpomínky a misantropie a vysokou životní úroveň chtějí se starousedlíky sdílet davy přistěhovalců. Urban spojuje objasňování zločinu se sarkastickými glosami na adresu paradoxů současného světa, kde dosavadní jistoty přestávají platit a cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Ústřední postava Karla Vrby je zdařilou karikaturou současného českého žurnalisty, neodbytně vynášejícího kategorické soudy o věcech, které se vůbec neobtěžoval poznat, a usnadňujícího si práci pomocí předsudků a klišé vydávaných za fakta. Zde se ovšem skrývá hlavní úskalí této detektivky: totiž že tento vyšetřovatel a vypravěč v jedné osobě může jen stěží získat čtenářovy sympatie.

Urban patří k autorům, kteří se snaží spojit čtenářský ohlas typický pro triviální literaturu se svými intelektuálními ambicemi. Jeho úctyhodná produktivita se však začíná stávat přítěží: kritika se převážně shodla na tom, že Přišla z moře nedosahuje kvalit autorových nejlepších knih Sedmikostelí a Hastrman, ovšem ocenila pokus opustit osvědčené kulisy Prahy magické a napsat příběh odehrávající se v cizině a navíc komentující současné události (přičemž aktualizace tentokrát přece jen nejsou tak násilné a podbízivé jako v Pamětech poslance parlamentu).

Miloš Urban: Přišla z moře. Argo, Praha 2014, 292 stran.