Týdeník Kulturní noviny

46. číslo pondělí 11. 11. 2019

Téma Domov

Jaké to tenkrát bylo – sametový Listopad a následující dění mimo Prahu

Foto Ota Nepilý

Výročí listopadového převratu si připomínáme "opožděnou" dvojrecenzí publikací, které se soustředí na dění v letech 1989-1990, resp. 1992 mimo hlavní město. Je to dobrá příležitost připomenout si tehdejší ideály, k nimž se přibližujeme jen velice pomalu, pokud vůbec.

Americký historik James Krapfl ve své Revoluci s lidskou tváří nehledá přímo odpověď na otázku, zda při každém výročí listopadového převratu z r. 1989 „je co slavit“. Spíše – a není jisto, zda záměrně – nám taktně ukazuje, co stojí za to si připomín ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Společně za slunce a svobodu

Foto Pavel Vlček

Česko-rakouské protijaderné sdružení udělilo cenu Slunce a svoboda 2019 Josefu a Míše Šuplerovým, Mathildě Halla a Fritzi Witzanymu.

Hlavním cílem česko-rakouského sdružení  Společně za slunce a svobodu (zkráceně také Slunce a svoboda) je přechod k zásobování energií na bázi obnovitelných zdrojů energie a ukončení provozu jaderných elektráren, především pak jaderné elektrárny Te ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (4. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtějí toto napravit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme čtvrtou část výboru z textu, jenž je tentokrát věnována jedinému „drobnému“ člověku, který dokázal mnoho: MUDr. Alfredu Tisserandovi. I jeho příběh může ukázat cestu mnohým občanům dnešní České republiky…

Od té doby co hornorakouský zemský hejtman Heinrich Gleissner už povolil jednomu provozovateli malých vodních elektráren odběr vody, respektive vypouštění, a tím zničení soutěskové a průrvové trasy řeky Waldaist v Mühlviertelu, mi byly Svaz na ochra ... více »

Kultura a umění Kultura

Pod napětím (Písně se zvláštní energií 1.)

Obal alba Sailing to Philadelphia, obsahujícího nahrávku Speedway At Nazareth.

O energii, hrubé, mocné i poetické

„Půjdu tam a zmlátím ho. A ty půjdeš se mnou,“ pravil zastřeným, mírně chraplavým hlasem ošuntělý chlapík v čapce. Pohlédl na obtloustlého muže, který seděl naproti němu, půllitr piva před sebou, a s otupělým úsměvem se kymácel na židli. „Nikam nepů ... více »

Kultura a umění Domov,Vzdělávání,Kultura

Besedy o vzniku a vývoji Masarykovy čtvrti v Brně

Foto Jana Mlatečková

Jak lépe poznat pozoruhodnou část Brna.

Stejně jako v březnu a dubnu 2001 se pár nadšenců z této půvabné městské části rozhodlo zpříjemnit jejím obyvatelům a dalším zájemcům několik předvánočních večerů besedami a přednáškami o její historii, kultuře, architektuře i dalším směřování, proj ... více »

Poezie Kultura

Sametová revoluce

Autor před svou základní školou (dnes ZŠ Jana Palacha Všetaty) během Sametové revoluce. Foto ze záznamu České televize, jehož odkaz najdete v textu.

Redaktor KN Tomáš Koloc (1977) ve své básni popsal vzpomínku na události třicet let staré, které prožil v jedné malé české vsi, jejíž jméno není zcela neznámé (viz. stopáž 2:53 záznamu ČT, z něhož pochází doprovodné foto autora). Příběh této básně se nicméně mohl odehrát i kdekoli jinde…

V listopadu 1989 jsem objevil že magneťák kterej si máma před dvaceti lety přivezla ze Ženevy (hned potom za ní zapadla všechna vrátka) umí nahrávat Pustil jsem rádio a nahrával všechno co tam bylo předpověď počasí občasný dážď alebo dážď zo snehom ... více »

Literární ukázka Kultura

Provolání vysokoškolských studentů dělníkům a rolníkům Československa

Foto Ota Nepilý

Malý dokument z doby před třiceti lety jako připomínka ideálů, na které se tak rychle zapomnělo…

My, studenti československých vysokých škol, co nejrozhodněji protestujeme proti brutálnímu rozehnání pokojné manifestace, která se konala 17. listopadu 1989 v Praze u příležitosti Mezinárodního dne studentstva a uctění památky Jana Opletala, zavraž ... více »

Fejeton Kultura

Za rovná práva mužů!

Foto Tomáš Koloc.

Sen o rovné budoucnosti

Vrátil jsem se z demonstrace za rovnost pohlaví. Abyste dobře rozuměli, tedy za to, aby muži měli stejná práva jako ženy. Na tribuně jsem pronesl plamenný projev a užíval si chvilky slávy, když mne kameramani v padnoucích oblecích, s tmavými brýlemi ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »