Čtrnáctideník Kulturní noviny

22. číslo pondělí 26. 10. 2020

Téma Domov,Média

Obě ceny Ekopublika za rok 2019 získal Marek Š.

Aleš Máchal uvádí výsledky ceny Ekopublika 2019

Cenu Ekopublika za environmentální publicistiku v roce 2019 získali jednak Marek Šálek z časopisu Reportér, jednak Marek Švehla z Respektu.

Cena Ekopublika se uděluje za text publikovaný v daném roce, v českém jazyce, který pojednává o environmentálních tématech týkajících se ČR, Evropy nebo světa. O držiteli Ekopubliky rozhoduje odborná porota složená z environmentálně zaměřených členů ... více »

Téma Domov,Média

Oceněný publicista Marek Šálek se snaží držet balon na zemi

Obrázek nebo fotografie#28966

Rozhovor s držitelem (velké) ceny Ekopublika za rok 2019 o životním prostředí, ekologickém hnutí, úloze sdělovacích prostředků ve společnosti a jedné malé, skromné a svobodné redakci.

Mnozí cítíme, že pozornost, kterou společnost v ČR věnuje problematice životního prostředí, v letech zhruba 1990 až 2015 klesala. Považujete to za svého druhu nevyhnutelný „megatrend“, nebo spíš působení jednoho až několika málo faktorů, kterému byl ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Proč vláda zavřela všechny ostatní typy škol, a ponechává otevřené speciální školy, které se stávají virovou rozbuškou? Dopis speciální pedagožky premiérovi a jeho zmocněnkyni pro duševní zdraví

Doprovodný obrázek: Tomáš Koloc.

Aktuální dopisy Lubomíry Moudré Andreji Babišovi a Ditě Protopopové

Dopis Mgr. Lubomíry Moudré premiéru Ing. Andreji Babišovi 17. října 2020 Vážený pane premiére, V situaci, ve které se nacházíme, se na Vás obracím jako speciální pedagog působící na škole zřízené podle paragrafu 16. Není mi totiž jasné, z jakého dův ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. 

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příkazu, ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu (1. část)

Obrázek nebo fotografie#28972

Dne 6. října 2020 proběhla konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu, která se z důvodu pandemie odehrála jako videokonference. Přednášejícími byli rakouský analytik a politický konzultant se zaměřením na výzvy v oblasti energetiky a klimatu Georg Günsberg, Benjamin K. Sovacool – profesor energetické politiky na katedře vědecké politologie ekonomické fakulty britské Univerzity v Sussexu, rakouský jaderný fyzik David Reinberger, který nyní pracuje ve Vídeňském ombudsmanském úřadě pro ochranu životního prostředí, kde má na starosti obor technické ochrany životního prostředí a Oda Beckerová – absolventka oborů fyzika a pedagogika na Univerzity v Hannoveru, dnes nezávislá německá konzultantka v oblasti jaderné bezpečnosti. Autor přináší svůj souhrn jejich referátů.

Přednášející hovořil o roce 2020 jako o bodu zvratu, což nezahrnuje nejen otázku klimatu a energetických systémů, ale pandemický stav. Kupříkladu Peru zažilo ve druhé čtvrtině roku třicetiprocentní ekonomický pokles, další země světa, ale třeba i Ve ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Dvojitá ekokrize

Taz

Klimatická krize vyžaduje ekonomická řešení. Ekonomové však toto téma ignorují – je tomu tak i kvůli jednostrannému zaměření studijního oboru ekonomie.

Ekonomové jsou jiní než ostatní lidé a chtějí také takoví být. Myslí si, že provozují vědu, jako je fyzika, která dokáže pochopit svět pomocí matematických modelů. Stejně tak hrdí jsou ekonomové na to, že dávají „překvapivé odpovědi na otázky každod ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Oslyšené varování českých přírodovědců

Foto Tomáš Koloc.

Přinášíme prohlášení českých angažovaných přírodovědců k projednávání nové Společné zemědělské politiky (EU) v Evropském parlamentu. Jejich varování bohužel oslovení europoslanci nevyslyšeli a kromě příznivého, ale spíše jen symbolického zastropování v ostatních parametrech a podmínkách ustoupili lobby velkých „průmyslových“ agropodniků v evropské zemědělské politice

Ve dnech 21.–23. října 2010 europoslanci hlasovali o přijetí nového návrhu Společné zemědělské politiky (SZP), který ovlivní hospodaření v Evropské unii na dalších 6 let. Předložený a posléze schválený návrh ale nezohledňuje nic z  navrhovaných ekol ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Spor o protiepidemická opatření v Německu

Obrázek nebo fotografie#28967

V této pandemii se neustále dostávají do centra pozornosti pro a proti německého federalismu. Jedná se přitom o zásadní otázku: má 16 spolkových zemí raději rozhodovat samo, nebo je lepší větší jednotnost? Bylo tomu tak i v březnu, kdy šlo o zavírání škol. Bylo tomu tak i počátkem léta, kdy šlo o uvolňování opatření. Je tomu tak i v aktuálně doutnajícím sporu o úpravu vnitrostátního cestování po Německu. Spolkové země se brání proti zákazům ubytování.

V podstatě se při tom jedná o tuto otázku: má se lidem, kteří přijíždějí z německých rizikových oblastí – tedy z takových, v nichž byla překročena mezní hodnota 50 nově nakažených na 100 000 obyvatel za týdenní období, zakázat ubytování v hotelích a ... více »

Společnost a politika Domov

7 + 1 aneb Týdenní poznámky k českému pandemickému režimu pro faru, školu, média, úřady, web i ARO

Ilustrační foto ke středě 14. října.

Deníková (s)kororeportáž autora-občana českého státu a čtenáře českého mainstreamového tisku těchto dnů.

Poutník v promořené zemi Na osmou večerní mši do kostela vždycky chodím už hodný čas před osmou hodinou, abych stihnul zpověď. Ve vstupní hale našeho moderního konstruktivistického kostela jsem si postříkal ruce dezinfekcí, která je tam k dispozici ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XIV.

Foto Tomáš Koloc.

Čtrnáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Seznam nemocnic a sociálních zařízení a aktivit, které shánějí výpomoc Seznam 31 subjektů z celé České republiky dal dohromady deník Aktuálně.cz   Nemocnice mohou žádat o ventilátory z ČVUT na webu Formulář najdou na stránkách ČVUT.   Žákyně základn ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Jak jsme potkali i nepotkali tehdy ještě ne stoletého Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský v televizní inscenaci Zikmund, řečený šelma ryšavá (1986). Král českých herců hrál otce Karla IV. i jeho dva syny Václava IV. a Zikmunda. Celkem sehrál za svůj život sedm hlav českého a dvě hlavy cizích států (římské císaře Juliána Odpadlíka a Napoleona I.)

Spisovatelka (tehdy uklízečka) Lenka Procházková, redaktor (tehdy školák) Tomáš Koloc, herečka (tehdy učitelka konzervatoře) Jana Vaňková a herečka Slávka Hozová vzpomínají na herce, kterému by 17. října bylo sto let.

Práci v Tylově (Stavovském) divadle mi tehdy sehnal kamarád kulisák. Jedna z uklízeček odešla do důchodu a správce budovy byl rád, že jsem „mladá krev“ a mohu pracovat i o víkendech. Přidělil mi šatny sboristů včetně sprch, toalet a schodiště. Byl t ... více »

Kultura a umění Kultura

Markéta Schröcková: Chceme hrát, nejen kvůli odkazu naší hry, umění je jedním z pilířů duševního zdraví

Fotografie Petr Florián

Na konci loňského listopadu se v pražském Divadle na prádle uskutečnila česká premiéra muzikálu NE/NORMÁLNÍ. Hlavní postava, matka a manželka Diana, se snaží zvládat život s bipolární poruchou. Život s touto diagnózou je ústředním tématem představení. V zemích uvedení se muzikál setkal s velikým úspěchem u publika i umělecké kritiky a pomohl zmírnit předsudky veřejnosti vůči bipolární afektivní poruše. Jedná se o současné, moderní, pop rockové dílo, jehož autory jsou Brian Yorkey a Tom Kitt. Přinášíme rozhovor s Markétou Schröckovou, předsedkyní spolku art4rent, který zajistil produkci muzikálu v Praze.

Můžete diváky nalákat – uvést, o čem pojednává příběh vašeho muzikálu? Muzikál NE/NORMÁLNÍ je současné drama o rodině poznamenané duševní poruchou. Hra vypráví o boji matky-manželky Diany s vlastní duševní nemocí, zabývá se důsledky jejích psychický ... více »

Kultura a umění Kultura

Uměním za práva žen

Z výstavy Women can save the World (Ženy mohou zachránit svět), Itálie, Rovereto. Foto Roberto Ronca

V italském Roveretu se koná čtrnáctý ročník výstavy s tématem lidských práv.

Další ročník mezinárodní výstavy v tradičním uměleckém projektu Human Rights ( Lidská práva ) uspořádala v Roveretu na severu Itálie nadace Fondazione Campana dei caduti pod záštitou mezinárodní asociace výtvarných umělců Associazione Internazionale ... více »

Kultura a umění Kultura

Vesmírná loď

Foto Wikimedia Commons

„Projděte se prosím kolem chrámu Sagrada Familia v Barceloně. Prohlédněte si fasádu, její strukturu, detaily. Vstupte dovnitř (normálně by vás bolelo mnohem víc za krkem, takže jestli chcete, opatrně zdvihněte monitor nad hlavu… nebo raději ne). Dobře prozkoumejte pilíře a světlo. Už jste venku? Dobře. Nyní si prosím vyberte jedno z následujících prostředí a popište svoji návštěvu v něm. Popisem, úvahou, emočními zážitky nebo objevy a zjištěními. Můžete při tom být sami sebou, nebo někým zcela jiným, jiným typem člověka, zvířetem či čím vás napadne. Pokuste se pro tento popis prostředí použít něco ze svých vlastních zážitků z předešlé návštěvy barcelonského chrámu,“ znělo zadání distanční výuky v předmětu Dějiny umění (na střední škole). Doplněno ovšem odkazem na krátký videodokument a výčtem s chrámem korespondujících prostředí; krápníková jeskyně, palouk, plíce… vesmírná loď. Touto cestou sdílíme nesamozřejmost jednoho z výsledků, který literárními prostředky překračuje školní představu ohledávání secesní architektury i jakoukoliv učební distanc.

 

Vešel jsem do jejího pokoje. Působil hrozně, věčně, mrtvě jako ty kytky na nočním stolku, pálivě bez ocasu, v béžových odstínech, ve spěchu neustláno, jediné, co žilo, byly smrkové stěny, – Slyšíte ty zvuky obžerství? – larvy tesaříků, světlo se lám ... více »

Kultura a umění Kultura

V karanténě

Foto Tomáš Koloc.

Záznam karanténního snu, jak jej do podoby divadelní miniaktovky autor zpracoval  již 16. března tohoto roku – ale na aktuálnosti mu od té doby příliš neubylo. Spíše naopak...

Osoby Správce (Tomáš Töpfer) Jeho syn Pocestný Luděk Sobota a Petr Nárožný hrají sami sebe. Odehrává se na horské chatě za dnů karantény. Nárožný : Musí to bejt něco ze současnosti, aby se to chytlo, teď když zavřeli divadla. Co jinak budeme jíst? S ... více »

Poezie Kultura

Staré lodě

Foto Wikimedia Commons

Dušičková báseň Artura Lundkvista.

Je kdesi břeh, kde starým lodím je dáno spočinout a zemřít. Tam hluboko do písku boří kýl, pohodlně se kladou na bok, zvolna práchnivějí a mění se ve vraky. Skleněné oči kajut praskají, bouře dávno mrtvé vzdychají v polorozpadlých trupech, rez a mec ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: To se v takový slušný revoluci nedělá

28. říjen 1918 v Praze.

Vzpomínání Franty Sauera (1882–1947) na to, jak ho 28. říjen 1918 zastihl v hradčanské vojenské věznici.

Vršťala má pravdu! poznamenal Nerad. - Jen jak to provést a dostat se ven? - Támhle Franta sedí na kavalci jak pitomá nána a neříká bé ani cé! - Vod rána cucá cigaretu a dělá ksicht jako pitomej svatej. - Franta Habán, kterému tato poznámka Nerado ... více »

Fejeton Kultura

Nádhery a efekty distanční výuky

Foto Tomáš Koloc.

O jednom z nových fenoménů našich životů.

Jdu kolem pokojíku, kde starší potomek podstupuje na tabletu online výuku čtvrťáka základní školy. Obraz je dobrý, zvuk taky, akorát učitelka mluví pro prázdné auditorium – syn si totiž zrovna hraje na zemi s legem. „Hynajši, co to děláš?“ zajímám s ... více »

Fejeton Kultura

Apartheid

Obrázek nebo fotografie#28979

Fejeton o apartheidu všeho druhu.

Průcha (Karel Heřmánek): „Žijeme v osvíceném století – a proto: budiž světlo!“ Stiskne vypínač a žárovka praskne. Přemek (Jan Hartl): „A je tma jak v prdeli…“ (Karlové Čabrádek a Kachyňa: film Dobré světlo, 1986) Rozhodl jsem se, že ve volných chv ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

srpen 2020

Offformat Kultura

Kolektivní péče o Národní galerii

Národní galerie

Do aktuálního výběrového řízení na post ředitelky Národní galerie se přihlásil kolektiv teoretiček, kurátorek a umělkyň. Chtějí spolu se stávajícími zaměstnanci i vystavujícími umělci a umělkyněmi táhnout za jeden ohleduplný provaz.

 Národní galerie vybírá svoji novou ředitelku nebo ředitele. Kdo by to mohl chtít dělat? Kritizovaný kolos mnoha budov, sbírek i „živého“ umění zjevně dlouhodobě trpí neutěšenými vnitřními vztahy, nedostatečným financováním a neustálými otazníky nad ... více »

Offformat Kultura

Nejsem váš procesor, jsem soukromý majetek sebe sama

Minimal Wage Open Space I Foto Martina Schneiderová

„Jemně, zlehka a pomalu participovat jako jeden z mnoha miliard procesorů na výpočtu, který skrze maximální efektivitu konání, nejvyšší zisk jednotlivých aktérů a jejich bezbřehou sobeckost spěje k výsledku, který popírá většinu z nás.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou umělce, loňského vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého, Andrease Gajdošíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

Mám-li přemýšlet nad zodpovědností umělkyň a umělců, musím prvně vyjasnit svůj postoj k esenciálnímu mýtu umění – vlastní výjimečnosti. Pochybuji o ní. Pochybuji o jedinečném postavení umělkyň a umělců ve světě. Pochybuji o výjimečnosti umělecké prá ... více »

Offformat Kultura

Nechat plynout, co se právě děje

Foto archiv autora

„Posvátno je nějaký zažitý princip řádu. Když chci udělat performance, nemusí být pokaždé stejně opakovaná, ale snažím se dostat do toho podobného pocitu, který je pro mě sváteční a intenzivní. Tak to tam prostě je. To „jení“ je,“ říká performer, hudebník, umělec-aktivista Matěj Kolář. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Matějův čas pro rozhovor si uzurpuji v pozdních hodinách – v administrativním patře Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Hned po skončení rozhovoru je mi jasné, že bude třeba něco doplnit. Druhé setkání se odehrává tamtéž, jen u mě v pracovně. Matěj ... více »

Offformat Kultura

Tady úložiště nebude!

Foto archiv autora

Matěj Kolář zahájil výstavu Nostalgie jako avantgarda aktivistickou performancí. V industriálním prostoru bývalé továrny můžete zhlédnout díla pěti současných malířů a videoart z Vysočiny.

Výtvarnou akcí s názvem „100× kolem Čeřínku“ demonstruje Matěj Kolář nejen silný osobní vztah k místu vytipovanému k uložení vysoce radioaktivních odpadů z našich jaderných elektráren, ale především strach, obavy, nejistotu existence, ale i námahu, ... více »

Offformat Kultura

Když dny ztrácejí jména

Foto archiv autora

Umění Doby Covidové. Před týdnem skončila výstava uměleckých reflexí bytí v nouzovém stavu. Díla nevznikala poté, ale v nejistém průběhu.

Koncem května se znovu otevřely výstavní sály. Stalo se tak po necelých třech měsících, během nichž se většině lidí zcela proměnil řád a prožívání času. Na koho nedolehly existenční problémy, pocítil alespoň ty existenciální, když si uvědomil (vyzko ... více »

Offformat Kultura

Myceliem

Eva Jaroňová: akvarel na papíře, 2020 Foto archiv autorky

Základním tématem aktuální výstavy v galerii OFF/FORMAT je sexualita a tělesnost, přičemž název Myceliem odkazuje k spletitosti a skrytosti na jedné straně a prorůstání a široké propojenosti na straně druhé.

Naší realitě v oblasti sexuality dominuje maskulinní heterosexualita. Tato konvence neurčuje jenom uvažování společnosti o tom, co je normální a co ne, ale prosakuje do mnoha lidských projevů včetně jazyka, aniž by to řada z nás vnímala. Související ... více »

Offformat Kultura

Kouzelnice Sakuma po deseti letech. Proměny malířské tvorby Evy Sakumy

Eva Sakuma: Spring Room 2017, akryl na plátně. Foto Zbyněk Fišer

Malířku Evu Sakumu si sám pro sebe řadím mezi kouzelnice. Kouzelníci dokáží představit oku člověka věci, které ne že nevidělo, ale o kterých netušilo, že je může spatřit tady a teď a v této ustrojenosti.

Eva Sakuma pro mne patří do řady výtvarných iluzionistů, jako je Michal Pěchouček, František Matoušek nebo i Pavel Hayek. Tito umělci nenápadně, avšak nápaditě využívají postupy, které představují malířské techniky a předmětnou inspiraci v nové, viz ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IV

Vladimír Havlík: Pokus o spánek (1982). Foto archiv ghmp

Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje mantrickou úvahou umělce, performera a pedagoga Vladimíra Havlíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec Andreas Gajdošík či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

VLADIMÍR HAVLÍK   Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepš ... více »

Offformat Kultura

Jan Exnar: Vybrat to, co stojí za to

Jan Exnar. Foto Jana Šašková

Dřív, když jsem maloval obraz, tak jsem měl stále pocit, že vytvářím nějakou věc, a měl jsem k tomu takovou zvláštní zodpovědnost. Dneska už ji nemám, něco si vymýšlím a ověřuji, a to, že přitom vznikne obraz, už je spíš souběh,“ říká sochař, malíř a sklář Jan Exnar. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Prostorný ateliér vybudovaný ze staré stodoly je prozářen světlem. Kousek od hlavní silnice na Jihlavu a přitom v poklidném koutě s výhledem na lesík. K domu vede úzká stromová alej, v zatáčce nelze přehlédnout letitý rybízový sad. Letmo nakoukneme ... více »

Offformat Kultura

Umění pod rouškou II.

Nouzový stav. Foto Lemparbatu

Dokončení ankety tentokrát s důrazem na situaci nakladatelství (Větrné mlýny, Baobab, Galén, Host), ale také reflexi samotnými umělci (Denisa Krausová, Šárka Basjuk Koudelová, Jaroslav Kovanda…).

Všechny články knižního trhu jsou spolu těsně propojené, říká Miroslav Balaštík z Nakladatelství Host, když vysvětluje, že finanční výpomoc ministerstva malým nakladatelstvím situaci nevyřeší. Malá nakladatelství se již v březnu spojila do cechu (CM ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce III

Barbora Zentková a Julia Gryboś: Tiredness Quotes pohled do instalace při performativním zahájení. Foto archiv autorek

.

Nejsme si zcela jisté, zda lze na problematiku odpovědnosti umělce nahlížet jako na specifickou kategorii. Je snad odpovědnost umělce jiná nebo větší, než odpovědnost kohokoliv jiného? Kterékoliv jiné osoby? Otázka ovšem také zní – odpovědnost ke ko ... více »

Offformat Kultura

Tiredness Quotes v Karlín Studios

Tiredness Quotes, pohled do instalace, foto_archiv autorek

Hudební jam jako protest a současně symbolická paralela s tlakem společnosti na vysilující stále se zrychlující výkon – ve výstavním projektu Barbory Zentkové a Julie Gryboś.

Toho dne klesla teplota až ke dvaceti stupňům pod nulou. Bylo to na začátku bouřlivého roku 1972, kdy se Západním Německem ozývaly výstřely Frakce rudé armády, a proto policie a úřady bedlivě střežily i undergroundové koncerty. Krautrocková kapela C ... více »

Offformat Kultura

Luboš Drtina: Aby to všechno harmonovalo

Luboš Drtina, foto Jana Šašková

„Já jsem začal dělat knížky proto, že je mám rád. Dvě tři za rok, ve třiceti kusech s originální grafikou. Pak to se ženou ručně sešijeme. Nespěcháme, neříkáme nikomu žádné termíny,“ říká grafik, typograf a vydavatel Luboš Drtina. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Ptala se LENKA DOLANOVÁ Do Chlov mě dovedla navigace po spletitých cestách, silnička na návsi končí. Vesnička na Pelhřimovsku usazená v kopcovité krajině, s udržovanými domy okolo návsi, na které se pasou krávy a volně pobíhají perličky. Hledala jse ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

říjen 2020

Poiésis Kultura

Přečteno

Ilustrace Anežky Kovalové

.

Unavené metafory // se ženou / po kalné vodě / významně mlčí / potápějí se / za tím nejskrytějším / potápějí se / za dnem. Číst básně Ilany Shmueli znamená přijmout mlčení mezi slovy a mezi řádky, být soustředěný, prodýchat je. A stejně jako n ... více »

Poiésis Kultura

JAN SPĚVÁČEK: VOR JE VRATKÝ

přijde doba, v níž / budeme, snad Hubbleovým / teleskopem, hledat samotu

Vor může být vratký nejen pro jihlavské Čechy, ale také pro básníka, který se nerozpakuje být přímočarý či přesněji řečeno upřímný, a přitom vážné sdělovat prostřednictvím smíchu, jemně si hrát se slovy i významy, a zároveň se ostříhat falešného tón ... více »