Týdeník Kulturní noviny

33. číslo pondělí 13. 8. 2018

Téma Domov

Milenci hvězd aneb Století trampingu

Obálka knihy

V roce 1918, kdy vznikl první novodobý samostatný český a slovenský stát, dostala jméno i první trampská osada a začala se datovat historie specificky českého kulturního fenoménu – trampského hnutí. Následující text je ohlédnutím za stoletím existence trampingu s přihlédnutím k výstavě a nové publikaci Národního muzea.

Jsme milenci hvězd, tajuplných nocí i slunečních dnů i deštivých snů… Nedbáme bláta ani sněhu a jdeme vyšlapat cesty do Přírody, do stanů, do chat i osad… Táborový oheň nás přenese do jiných světů a zpívající kytara rozjasní naše tváře – ustarané do ... více »

Dokument Média,Dokumenty

Projekt KNIHA: Kampaň pro Kulturní noviny s exkluzívním dárkem

Kresba: Aleš Čuma.

Blíží se konec jednoho významného období existence Kulturních novin – letos uzavíráme desátý rok své existence. Vnímáme to jako malý zázrak a důvod k bilanci. Rádi bychom oslavili naše desetiletí knihou z vybraných textů a současně podpořili provoz Kulturních novin, který to nutně potřebuje. – Šéfredaktor Kulturních novin vás zve k účasti na vzniku bilanční knížky Člověk a jeho svět.

Za dobu internetové existence Kulturních novin jsme zveřejnili texty zhruba 280 autorů a k tomu ještě dalších několik desítek v předchozím tištěném ročníku. V KN se tak objevily celkem tisíce textů. Některé články byly převzaté, některé archivní, od ... více »

Komentář Ekonomika

Ekonomie beletrie a reality

Foto Tomáš Koloc

O názorech „jiného ekonoma“ Tomáše Sedláčka.

Tomáš Sedláček je inteligentní, vzdělaný a vtipný člověk. Dokáže zodpovědět každou otázku, často díky metodě, kdy mluví na jiné téma, než je tázán. V zábavním pořadu Všechnopárty například nedávno řekl, že i ten nejchudší důchodce má dnes bohatší ná ... více »

Společnost a politika Domov

Obživlosti: Petenti

Ivan Hoffman. Foto archiv

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek a úvah, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.

Slovo „petenti“ jsem poprvé zaregistroval, když si jeden kritik současného režimu dal práci s vytvořením seznamu notorických podepisovačů petic všeho druhu a nazval ten seznam „Havlovi petenti“. Když se mluví o signatářích, zní to důstojně. Ale „pet ... více »

Kultura a umění Kultura

Znovuzrození dona Quijota, mýtu o posledních dvou, kteří jdou proti systému

Záběr z filmu

Meditace nad filmem Muž, který zabil dona Quijota.

Američtí umělci, kteří se vydali přímo proti proudu pop-(ne)kultury vlastní země, mají tradici starou jako samotné USA a dvě základní vlastnosti: jsou v celosvětovém měřítku nadprůměrní a nakonec tvoří v Evropě, protože americký zábavní průmysl na n ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili, a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je postupnými příspěvky pokryta necelá polovina rozpočtu, potřebujeme získat ještě nejméně 80 tisíc korun na druhé pololetí. Prosíme o podporu!  - Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

 

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnohok ... více »

Poezie Kultura

Na jednorožci cválá anděl do ordinace na bělení análu

Foto Tomáš Koloc

Výbor z poezie Martina Trdly

Ještě udržuji oheň, v řeřavých uhlících skartuji pohled prodavačky, které jsem sdělil, že ta máslová Rama je týden prošlá. Mýtím mizerné včerejší odpoledne, chabé básně narvané růžemi z Jericha, cárami mlh a anděli, všechny ty fronty na nádechy a vý ... více »

Literární ukázka Domov

Počteníčko: Vychutnej svého Klému

Kozel Olda, maskot Velkopopovického pivovaru. Foto archiv

Malá kapitolka z dějin české servility aneb Jak jsme si ušetřili dvoje přejmenování.

Závodní organizace KSČ pivovaru Velké Popovice K. Gottwaldovi, 19. 4. 1948 Naše závodní organizace ve Velkopopovickém pivovaru, národní podnik, usnesla se ve své schůzi konané dne 14. dubna t. r. požádati Tě o svolení k tomu, aby náš závod mohl nést ... více »

Fejeton Kultura

Eliška

Foto autorka

Ako sme svoji

Náš Filip (bol to psík, ale pre nás vždy člen rodiny) strašne nemal rád, keď sa svorka trhala. Dnes sme vyšli z domu spolu s druhou babičkou, išla si vybavovať svoje záležitosti, a keď sa odpojila, Eliška protestovala. Žiadne pápá – chce, aby tu bol ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2018

Offformat Kultura

Normální život je práce na plný úvazek

UNES-CO, logo projektu Kateřiny Šedé

V Českém Krumlově platí obyvatelům za to, že žijí v centru města. Má to na svědomí výtvarnice Kateřina Šedá a mezinárodní společnost UNES-CO, kterou za účelem navracení života do center měst zapsaných na listině Světového kulturního dědictví založila.

S našimi osmnácti zápisy na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO jsme považováni bezmála za kulturní velmoc. Nyní jsme k symbolu ochrany historických památek přidali ještě komín, ze kterého se kouří: v antickém chrámu se žije; rodina chystá ... více »

Offformat Kultura

Lesy myslí... A my?

Jak lesy myslí, pohled do instalace (Antii Laitinen). Repro: Artalk.cz

„Představa lesa jako propojeného a myslícího organismu“ je s náležitým filosofickým ponorem, společenskou naléhavostí i diváckou vstřícností prezentována aktuální výstavou v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Nejprostší definice lesa říká, že je územím hustě porostlým stromy. Nikoho však asi není třeba přesvědčovat, že les znamená mnohem víc. V očích obyvatele středověké Evropy mohl být místem strachu, smrti, neřádu a chaosu, zároveň však také tužeb, poz ... více »

Offformat Kultura

Životní adaptace filmové předlohy

Tomáš Svoboda, Jako z filmu. Repro: Dům umění města Brna

Když se tématem divadelní hry stane divadlo, jsou herci chvíli herci a chvíli herci hrající herce, což je jedna ze strategií, jak bořit hranici mezi hrou a skutečností. Divák je náročný a otrlý, tím spíše, že touto hranicí nepozorovaně sám denně prochází jako nůž máslem.

Strejdo, já hraju film, kterej není natočenej, řekl mi na začátku letošních prázdnin synovec. Nešlo si nevzpomenout na nedávnou výstavu Tomáše Svobody Jako z filmu: Adaptace. V ní umělec představil film jako cizopasníka na našem myšlení, nebo lép ... více »

Offformat Kultura

Inspirace nulou

Nultá generace, pohled do instalace. Foto: Viktor Šorma

Od Vincenta van Gogha je to na jihlavské vlakové nádraží jen pár kroků. Festival mladého umění Nultá generace vybízí k otevřenosti „nulám“ nejen Vincentova formátu.

Kdeže jsou romantické ideály devatenáctého století? Kde jsou malíři, kteří neohlížeje se vlevo, vpravo malují v šeru svých venkovských útulen, dokud je zvídavý, erudovaný a osvícený teoretik či galerista neobjeví? Docela bezpečně víme, že se nacháze ... více »

Offformat Kultura

Chodník do kruhu

Jarmila Džuppová, Chodník do kruhu. Repro: banskastanica.sk

Přetiskem kurátorského textu upozorňujeme na pozoruhodnou výstavu Jarmily Džuppové i na význam příběhu pro čtení umění, v tomto případě skvěle demonstrovaný prostřednictvím dva roky pleteného svetru. Nejen pro to se aktivity kulturního centra Banská St a nica Contemporary, vedeného Svätoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, vyplatí sledovat.

V poradí X. výstava v projektovom priestore Display BSC, ktorý organizačne a kurátorsky zastrešuje kultúrne centrum Banská St a nica Contemporary je venovaná novým maľbám a grafikám Jarmily Džuppovej (1984). Džuppovej práce sú často formálne prirovn ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

červenec 2018

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#22834

.

Jméno nové sbírky Petra Hrbáče zcela vystihuje charakter básnického prostoru, v kterém se básně nachází – Na okraji topologické propasti (Druhé město, 2018). Sbíhavost, spojitost, kompaktnost a jejich znejistění. Co je zachováno při vzájemně jed ... více »

Poiésis Kultura

Lukáš Vlček: hustý ďas pustoryl

.

  Snivý svět básní Lukáše Vlčka evokující secesní či surrealistické kresby stejně jako expresivní poezii přelomu devatenáctého a dvacátého století znám už dvě desítky let. Mám ho rád pro umanutou osobitost jdoucí proti literárním trendům, poučkám i ... více »