Týdeník Kulturní noviny

38. číslo pátek 15. 9. 2017

Téma Zahraničí

Texaská čtenářka KN: Před Harveym a Irmou jsme se zachránili. O místech, která dopadla nejhůř, ale není v médiích ani slovo…

Zničený bar v Philipsburgu, hlavním městě nizozemské části ostrova Svatý Martin. Foto Youtube

Rozhovor s Virginií DeMario z texaského San Antonia. 

Rozhovor s Virginií DeMario z texaského San Antonia.  Česká média jsou v těchto dnech plné zpráv o živelných katastrofách na jihu Spojených států. Texaské Corpus Christi, které jsme kdysi s tvojí rodinou projeli, i Houston (kterému jsme se vyhnuli, ... více »

Společnost a politika Domov

Žlutý baron: Řídit stát jako (svou) firmu (1.část)

Obrázek nebo fotografie#20610

Vysoký vládní činitel byl donedávna hlavou obrovského podniku, jehož zájmy jsou ve střetu s ministerskou funkcí. Podivné praktiky a provázanost podnikatelských aktivit Andreje Babiše s politickým působením ukazuje kniha Žlutý baron.  

Vysoký vládní činitel byl donedávna hlavou obrovského podniku, jehož zájmy jsou ve střetu s ministerskou funkcí. Podivné praktiky a provázanost podnikatelských aktivit Andreje Babiše s politickým působením ukazuje kniha Žlutý baron.   Novináři respe ... více »

Dokument Domov

Kulturní noviny: Jak je podpořit

Foto Tomáš Koloc.

Naše noviny existují pouze díky vám, čtenářům a sympatizantům. Rádi bychom stabilizovali a vylepšili podmínky jejich tvorby. Pomozte nám s tím, prosím. Existují dva jednoduché způsoby.

Koho podporujete? Především a pouze redakci, která je tvořena dvěma stálými redaktory/editory/autory (Jakub Grombíř/Tomáš Koloc) a korektorkou (Dominika Bayerová). Zbývající okruh spolupracovníků a autorů pracuje na dobrovolné bázi. Práce našich re ... více »

Komentář Ekonomika

Důležitý krok k poznání neviditelného světa

Repro archiv KN

Práce ve špatně placených a často psychicky i fyzicky namáhavých profesích není tématem, kterým by se média příliš zabývala. A přitom v tomto prostředí se obnažují bolavá místa naší společenské praxe a zakládá se tu na negativní sociální jevy. Novinářka Saša Uhlová udělala důležitý krok k medializaci a poznání světa, který není příliš vidět a často jej ani vidět nechceme. 

Práce ve špatně placených a často psychicky i fyzicky namáhavých profesích není tématem, kterým by se média příliš zabývala. A přitom v tomto prostředí se obnažují bolavá místa naší společenské praxe a zakládá se tu na negativní sociální jevy. Novin ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Obživlosti: Čím budu

Ivan Hoffman. Zdroj archiv KN

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: O práci a odměně za ni. 

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: O práci a odměně za ni.  Otázku, čím chci v životě být, jsem poprvé dostal jako školák. Řekl js ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Vypravěč generace/í

Foto Tomáš Koloc

Za Petrem Šabachem (25. 8. 1951 – 16. 9. 2017). 

Za Petrem Šabachem (25. 8. 1951 – 16. 9. 2017).  Zemřel spisovatel Petr Šabach. Stejně jako zakladatel Doors Jim Morrison byl synem vysokého armádního důstojníka – ale českého. Jako takový vyrostl na pražské Hanspaulce mezi partou dětí generality te ... více »

Poezie Kultura

Co je to okamžik

Jan Smetana: Pohled z okna (1946)

Báseň Emila Juliše (1920–2006). 

Báseň Emila Juliše (1920–2006).    Ve třetím poschodí administrativní budovy továrny  mladá kreslička otvírá okno,  chce se nadýchat čerstvého vzduchu  a noční oblohy s padající hvězdou…  a dole pod oknem člověk  pádí…  letí…  ale marně…  oheň letí ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Cimarron

John Steuart Curry: Hon za půdou v Indiánském území

Vyprávění Edny Ferberové o tom, jak se dělaly noviny na Divokém západě. 

Vyprávění Edny Ferberové o tom, jak se dělaly noviny na Divokém západě.  Ve sloupcích Wigwamu se občas objevovala jména rodin smíšené indiánsko-bělošské krve. Sabra už teď věděla, že na Území jsou francouzsko-indiánské rodiny, které se považují za a ... více »

Fejeton Kultura

Kdopak by se klauna bál?

Foto Tomáš Koloc

Hororový kvíz s otázkou: Který ze dvou klaunů je vrah? 

Hororový kvíz s otázkou: Který ze dvou klaunů je vrah?  Vždycky jsem cítil, že reklamy jsou podobné cigaretám. Bez vazby na cokoli obecně prospěšného a jiného účelu, než je něčí výdělek, se skrze proces opakovaného užívání, stávají naučenou zálibou ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

září 2017

Offformat Kultura

běguni

Jakub Tomáš, Lumír a píseň, 2016, olej na plátně, 200 x 150 cm. Foto: archiv autora

Alespoň nějaké stability lze dosáhnout jedině v pohybu. Pohyb jako téma výstavy pěti umělců - Michala Kindernaye, Matěje Koláře, Milana Magniho, Jakuba Tomáše a Štěpána Vrbického.

Máme sklony k tomu přestat se hýbat. Natáhnout se na kanape, zavřít se do svého domu, považovat svět za poznaný, lidi za přečtené, kulturu za danou. Aby ne, pochybnost příliš třese zřetelnými konturami horizontu, zatímco mít ve věci jasno přináší úl ... více »

Offformat

„Pojďme se podívat na Vincentovy obrazy“

Obrázek nebo fotografie#20521

řekla mi včera dcera. Že by plán na další prázdniny?

V létě jsme byli na dva týdny v Itálii. Kouzelná (rozpálená, prašná, hlučná, turistická) Florencie se všemi učebnicovými galeriemi, kostely, kaplemi, paláci a pomníky. Arezzo se zádumčivým světlem a geometrií Piera della Francesca, romantické San Gi ... více »

Offformat Kultura

Brněnské ulice nabízejí kus mozku navíc

Helmut Smits, Shromažďování času, interaktivní instalace, digitální displej. Foto: Petr Kovář

Pravda v umění? Umění jako partner vědy v poznání světa? Článek se ohlíží za sochami, které tyto otázky podněcují.

Umění je neustálé tápání a pochybnost. A to proto, že se jedná o tvoření nesamozřejmé, nevypočitatelné, závisející plně na rozhodnutí umělce, případně božské síly. Protože si nemůžeme správnost uměleckého výsledku logicky ani matematicky ověřit, zko ... více »

Offformat

Včerejší noviny

Ochutnávka ze srovnávací analýzy čtyř našich hlavních tištěných deníků, Lidových novin, Mladé fronty DNES, Hospodářských novin a Práva, prostřednictvím jejich pozornosti k výtvarnému umění a kultuře obecně.

Můj milý deníčku?" houkl na mě učitel češtiny v české vsi Eibenthal v rumunském Banátu, když v hospodě procházel kolem mého stolu a všiml si, že si něco píšu. Mrkl na rozložené noviny, "které to jsou?" ale dříve než jsem stačil cokoli říct, odfrkl, ... více »

Offformat

Podzimní Grand Opening

Pohled do instalace výstavy v OGV, 2017. Foto: archiv OGV

Odkaz na velké jarní otevírání mediálně sledovaných výstav v pražské Národní galerii tu není žádným sarkasmem. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě minulý týden otevřela celkem pět nových výstav, přičemž zejména instalačně náročný projekt Ani den bez čárky kurátorky Lenky Sýkorové představuje záběr, na který jsme zvyklí spíše z metropolitních galerijních institucí. Unikátem je ovšem dozajista také prostor IGLOO, pravidelně věnovaný čistě audio- případně audiovizuálním instalacím. Přinášíme galerijní text věnovaný aktuální výstavě.

Mezihra je imaginární (para-)rozhovor dvou žen ve středním věku. Výchozím materiálem videí je soubor divadelních scénářů z představení obou účinkujících hereček, Lenky Krobotové a Daniely Voráčkové. Autorka z nich vybrala promluvy, které nechala her ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2017

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#20501

A tentokrát také vyslechnuto, neboť jsem prodlel dva příjemné dny na děčínském Zarafestu. Je fantastické, když literární festival existuje 17 let a je stále živý. To jest: chodí na něj lidé, baví organizátory i autory, alespoň soudě podle skvělé atm ... více »

Poiésis Kultura

ZUZANA GABRIŠOVÁ: JAK SE TO DĚLÁ, TA LÁSKA

teď už je světlo málo očím přivyklým šeru

Máme v současné poezii, a to zejména české, strach z velkých slov. Jistě z velké části oprávněně – s čím se zachází, tím se schází – jenže k poezii patří. Neodmyslitelně, stále, nezapíratelně. A tak ačkoliv jsem se podvědomě trochu zdráhal pojmenova ... více »