Týdeník Kulturní noviny

8. číslo pondělí 18. 2. 2019

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Stanislav Milota: Nikdy jsem neměl rudé trenky, ale srdce mi tluče nalevo

Stanislav Milota před místem vzniku svého veledíla Spalovač mrtvol: pardubickým krematoriem. Foto archiv

Osobní vzpomínka a rozhovor. Za kameramanem Spalovače mrtvol, chartistou, největším přítelem a největším odpůrcem prezidentské kandidatury Václava Havla a rovným chlapem Stanislavem Milotou (1933–2019).

17. listopadu 2011, na 85. narozeniny paní Chramostové, jsme se s Janem Šabatou (který nám jako jejich spoluchartista tuhle audienci vyjednal) a Jiřím Plockem (který mi ji s Jenem zprostředkoval, vezl nás a taky se se mnou manželů dychtivě ptal) vyp ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

EU a ochrana přírody

Foto archiv

Evropské instituce versus národní státy - trochu jiný úhel pohledu.

Bývá zvykem si sem tam kopnout do EU, jak nás omezuje a co nám zase „oni“ vymysleli. V životním prostředí a ochraně přírody jsou ale evropské instituce k nezaplacení, protože státy střední a východní Evropy (kam bohužel stále vlastní vinou spadáme ... více »

Dokument Dokumenty

Kulturní noviny potřebují vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Začátek nového roku je za námi. Všichni členové redakce se snaží, aby KN vycházely, i když je už nevede Jiří Plocek, a je to tuze náročné. Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. M ... více »

Kultura a umění Kultura

Cestou za Moravskými hlasy

Děti z Bánova, foto Jiří Plocek.

Na první půli roku 2019 je plánována příprava a vydání pokračování Moravských hlasů. Na prvním CD v roce 2017 se na nahrávkách zpěvů bez instrumentálního doprovodu sešlo kolem 120 zpěváků z jižní Moravy. Sbory, menší sestavy, jednotlivci. Druhé CD bude podobně mapovat tentokrát východní Moravu, především pak moravskoslovenské pomezí.

V roce 2017 jsem si předsevzal, že se pokusím zachytit fenomén moravské zpěvnosti, tedy především té z oblasti jihovýchodní Moravy. Tam žije tradiční kultura s velkou intenzitou, čehož symbolickým dokladem jsou velké folklorní slavnosti s desetitisí ... více »

Kultura a umění Kultura

Voní, jako když ti hoří vlasy

L. Glisníková a T. Nikulina: Interiér. Foto archiv autorek

Jak vypadá váš noční stolek, co na něm může být položeno, který katalog jste použili pro výběr dekoru kolem klozetu? A v kterém katalogu je to, co si myslíte, že jste nerealizovali podle žádného katalogu? Mladá umělecká dvojice, Lenka Glisníková a Tania Nikulina vystavuje v brněnském OFF/FORMATu.

Dopřejte si voňavé nicnedělání! Nečekejte s dárky na Ježíška, a odměňte se po skončení velkého vánočního úklidu sama! Napusťte si až po okraj horkou vanu a blízko ní dejte několik vonných svíček. Uvolnění těla i duše je pak zaručené! Ti, kteří si ne ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Popmusic z Vittuly

Krajina v severním Švédsku. Foto Wikimedia Commons

Ukázka z románu švédskofinského spisovatele Mikaela Niemiho (*1959) o tom, jaké to je vyrůstat na periferii civilizace.

My z Pajaly jsme byli na chvostu, to se ukázalo hned na začátku. V atlase byl na prvním místě nejjižnější švédský kraj Skåne, zobrazený ve zvlášť velkém měřítku a doslova posetý červenými čárkami, které označovaly silnice, a černými tečkami označují ... více »

Poezie Kultura

Hry na cizím hřišti

Obrázek nebo fotografie#24481

Švýcarský básník Rolf Hörler varuje: "neměli bychom počítat s potleskem"

Je důležité, abychom nic nedali na potlesk, neboť všechny hry, které hrajeme, jsou hry na cizím hřišti. Ať je náš útok či obrana sebelepší - neměli bychom počítat s potleskem. Musíme hrát svou hru, ... více »

Fejeton Kultura

Valentýn

Foto Tomáš Koloc

Fejeton o Valentýnovi, Herbertovi, Sárince, Mařeně a Láďovi.

Dvojhaiku smutku a pohlazení Před krámem vyje jezevčík myslí že na něj zapomněli (hladím ho malý kluk vedle dřepne a taky hladí pejska) Chodím nakupovat do „Herberta“ (z něhož jsem už zde jednu  fejetonovou příhodu  zveřejnil) u nás v Lipkách, a i k ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2018

Offformat Kultura

I malý ptáček se umí za letu vykakat

Marian Palla, Koloběžka pro Steklíka, 2018

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco jako umění…,“ říká Marian Palla o loni zesnulém Janu Steklíkovi (https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/prilohy/2018/off-001-2018/jan-steklik-in-memoriam). A povídka/vzpomínka, kterou zde publikujeme, je toho dokladem. Do osmnáctého listopadu můžete navštívit výstavu Steklík v brněnském Domě umění.

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco ja ... více »

Offformat Kultura

Galaxie smutných rozkoší

Václav Magid, Galaxie smutných rozkoší, akvarel, studie, 2018, foto: archiv autora

Musíme to či ono udělat ještě jednou a pak znova a znova, abychom nepošli hlady, měli co na sebe a mohli se dostat z práce domů, přičemž šetrnější a udržitelnější varianty jsou pro většinu z nás nedostupným luxusem. Bez chování, v němž jsou ústupky natolik časté, až se pro nás staly samozřejmostí, by jistě nebyla možná ani tato výstava. Komplexní důsledky našeho každodenního chování se ukáží až jeho mnohonásobným zmnožením. To je ale možné uvidět jen z odstupu. Teprve tehdy se mohou různě vzdálené jednotky spojit do čitelného útvaru – podobně jako se různě vzdálené hvězdy pro pohled spojují do souhvězdí a galaxií, říká o svých pohnutkách k výstavnímu projektu Václav Magid.

Václav Magid vystupuje jako umělec, kurátor a teoretik, přičemž pořadí těchto rolí se stanovuje nesnadno, protože ve všech dosahuje výrazných výsledků. Možná to však ani není potřeba, tyto perspektivy se v jeho aktivitách vzájemně ovlivňují a mísí ... více »

Offformat Kultura

Vítejte v lidových časech

Vítejte v těžkých časech, DOX, pohled do instalace, repro: www.protext.cz

Rozjímání v nové posilovně pražského Centra současného umění DOX.

Před deseti lety nás tehdy nová umělecká instituce DOX vítala v kapitalismu ( Vítejte v kapitalismu , 2008), dnes nás vítá v těžkých časech. V časech teroristických útoků, masivní migrace, klimatických změn i komerčních strategií, které nám prodávaj ... více »

Offformat Kultura

Zavřeniny

Zavřeniny, foto: Štěpán Vrbický

Reportáž z „ateliéru“ Jitky Chrištofové, o spojené hmotě prostoru, otevřených lidech a správně načasovaném zavření víček.

Na počátku byly mžitky. Sotva postřehnutelné mihotání, ujíždějící okraje zorného pole, narušitel objektivní reality, osina v oku, matoucí přítomnost těla v jiné přítomnosti, erupce světla, husí kůže pohledu, psanec, chvění. Začala je pronásledovat ... více »

Offformat Kultura

Vypůjčená krajina

Vypůjčená krajina, video Matěj Smetana, malby Vladimír Kovář, foto: Martina Schneiderová

Cosi si neustále ze svého okolí půjčujeme a taktéž stále propůjčujeme sebe svému okolí. Aneb lomnická krajina v roli kurátorky současného umění.

Možná to znáte. Jdete, pohlédnete doleva a vidíte Lorraina, o kus dál Mařák, a tamhle… není to Newman? Díla umělců se mohou při pohledu na krajinu zjevovat jako neodbytní duchové a nemusí to být jen ta, ve kterých je krajinný výsek explicitním námět ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

leden 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#24179

.

Je to velmi svébytný svět, svět básní Jonáše Zbořila v  Hostu 10/2018 – nová divočina, nová Antarktida, pětihory, v kterých něco může trvat tak dlouho, až utichl šelest v trávě a na světě zůstala osada jednobuněčných organismů a přitom někde u ... více »

Poiésis Kultura

TOMÁŠ MAZÁČ: Léta zeměžluče

Nemám času. / Černou kávu si vařím rovnou z tmy…

  Tomáše Mazáče jsem prvně potkal v roce 1996 v souvislosti se svou výstavou v Dolních Kounicích v napůl rozpadlém klášteře Rosa coeli, poté jsme se potkávali opakovaně kvůli knihám, tiskl jsem Tomášovy básně ve Veronice i jinde, Tomáš psal o Welese ... více »