Týdeník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 11. 6. 2018

Téma Domov,Zahraničí

Bernhard Riepl: Rakušané i potomci německy mluvících vyhnanců nevědí o realitě Čechů – a naopak. Dá se to měnit skrze vyprávění příběhů

Foto Tomáš Koloc

Rozhovor s hornorakouským učitelem, překladatelem a komunálním politikem Bernhardem Rieplem, už dvě desetiletí žijícím a působícím v jižních Čechách.

Narodil jste se v Rakousku, ale víc než dvacet let pobýváte v jižních Čechách a jednou z vašich dlouhodobých činností je práce na vzájemném smíření obyvatel jižních Čech a Horního Rakouska, potažmo Česka a Rakouska jako takových. Co vás s tímto posl ... více »

Komentář Domov

Obživlosti: Před padesáti lety

Ivan Hoffman, foto archiv

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.

Docela přesně si pamatuji červen 1968. Udělal jsem přijímačky na střední školu Na červeném vrchu v Praze 6. Vypadalo to, že ze mne bude rocker. Ve skupině Breakers (což se překládalo jako lamači, anebo vlna před námi) jsem řezal do kytary. Aparaturu ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili, a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je postupnými příspěvky pokryta necelá polovina rozpočtu, potřebujeme získat ještě nejméně 80 tisíc korun na druhé pololetí. Prosíme o podporu!  - Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

 

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnohok ... více »

Společnost a politika Věda

Teorie velkého šplouchu aneb Jak se nenechat zatopit

Foto www.tichehrozby.cz

Recenze filmu Bouřlivé počasí ze série Tiché hrozby

Akademie věd České republiky připravuje cyklus populárně vědeckých dokumentů Tiché hrozby. Jeho čtvrtý díl se jmenuje Bouřlivé počasí a premiéru měl v pátek 8. června 2018 na Veletrhu vědy na výstavišti v pražských Letňanech. Snímek, jehož název je ... více »

Kultura a umění Kultura

Maniera Baselitz v Drážďanech

Maniera Baselitz. Repro autor

Ohlédnutí za dvěma výběrovými výstavami z tvorby současného německého malíře Georga Baselitze v drážďanské Galerii FLOX a v Rezidenčním paláci v Kupferstichkabinetu.

Malíř Thomas Kern patří ke kmenovým autorům drážďanské Galerie FLOX. Ta letos v dubnu u příležitosti osmdesátých narozenin Georga Baselitze, Kernova strýce, připravila výstavu kernfusion , na kterou přizvala vedle oslavence Kernova bratra, keramika ... více »

Poezie Kultura

Paul Fort: Velryby

Foto World of Whales

Báseň o pokroku, politice a námořnících.

Tenkrát, když se ještě jezdilo na velryby do dáli, tak daleko, že pro to holky plakaly, na každém rozcestí Pán Ježíš na křížku stál, a páni markýzové, v krajkách, si ještě foukali, a to byla ještě Panna Maria a to byl ještě král. Tenkrát, když ... více »

Literární ukázka Kultura,Osobnosti

Počteníčko: Z brindy do bryndy přicházím

Výřez z dopisu. Repro kniha Sušilovské zrcadlo

Obrozenecký kněz a písňový sběratel František Sušil, jehož výročí jsme si připomněli v minulém vydání Kulturních novin, platil za asketického a důstojného ducha a jako takový požíval ve společnosti vážnosti. Nezachovalo se příliš svědectví o jeho soukromém životě. Následující dopis, který psal (jako strýc) své rodině, ukazuje, že měl smysl pro humor a taktéž že na svých cestách za písní leccos zažil. Například při cestě do Polska byl při sběru písní zatčen jako podezřelá osoba a eskortován ze země. Dopis je přesným opisem rukopisu, jsou ponechány gramatické nepřesnosti či nejrůznější roztomilé slovotvorné kolísání, které bylo příznakem doby, v níž se český jazykový úzus teprve stabilizoval.

Drazí a Milí! Z brindy do bryndy přicházím; v Dzědzicích se mně stala čest, že mne z dědiny k staci patrola vedla jako zločince, nevěříc mi, že přemytcem čili pašerem aniž nějakým buřitelem nejsem, a nyní se ráčil p. Raymund hněvem bohů podzemních n ... více »

Fejeton Kultura

Etnografické okénko: Jak jsem oživoval Sušila (k jeho výročí)

Rukopisné poznámky Františka Sušila


Slovácký krúžek v Brně uspořádal 1. června 2018 v Besedním domě koncert na počest Františka Sušila. Den předtím tomu bylo 150 let, co zesnul tento zasloužilý kněz, básník, teolog, překladatel a především první důkladný sběratel moravských lidových p ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2018

Offformat Kultura

Hlava je vnitřností čepice

Zátiší s plamenem, olej na plátně, 2016. Foto: archiv autorky

Výstava maleb Denisy Krausové (1981) v pražské Galerii Václava Špály bude zahájena vernisáží 10. května. Krausová patří k současným předním malířským osobnostem.

Australští Aboridžinci i české děti kreslí věci s jejich vnitřnostmi viditelnými. Dům má okna a komín a dveře, ale také vidíme stůl a u něj mámu a tátu. Vidíme vnější znak i jeho smysl, to, co je tady podstatné, vidíme poskládanému prádlu do záhybů ... více »

Offformat Kultura

Výjimečný stav

Pohled do instalace výstavy. Foto: Martina Schneiderová

Rudolf Samohejl, absolvent sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové na pražské Umprum, je strůjcem „sochařských situací“, tedy nikoli objektů, kolem nichž divák krouží, ale událostí, které obklopují diváka.

Rudolf Samohejl zabydlel galerii OFF/FORMAT. Jako by chtěl vyslyšet některé její návštěvníky,  kteří občas utrousí, že tady by byl skvělý byt. Anebo se vracel k dávné historii prostoru, kdy zde  byl hned celý úl svobodáren. K útulnosti jistě význ ... více »

Offformat Kultura

Armagedon

Mike Tyson, kombinovaná technika na plátně, 2018. Foto: archiv autora

Jarní sezónu v galerii OFF/FORMAT završí výstava maleb mladého umělce, Vojtěcha Kovaříka (1993), studenta posledního ročníku ateliéru Kresby ostravské Fakulty umění.

Způsobů, jak by mohla vypadat poslední bitva světa je mnoho – nabízí se dřívější zbraně, jimiž Bůh lidi trestal; krupobití, blesky, nemoci…, tvůrci filmu Armagedon (1998) vyměnili kroupy za meteority, jeho veličenstvo anglický král v rozhovoru se st ... více »

Offformat Kultura

Okno před záclonou

Petr Veselý, Plechová vana, 2014, olej a email na plátně. Foto: archiv autora

Nestane se vám právě často, abyste se rozhodli navštívit výstavu výtvarného umění kvůli poezii. Leda bychom připustili, spolu s Edwardem Stachurou, že poezie je všude, nejméně pak v básni.

Věděl jsem jen rámcově, co má Petr Veselý v Jihlavě za lubem. Že se ve výstavě propojují básníci s výtvarníky, samozřejmě není to nejpodstatnější z Petrovy kurátorské koncepce, ale s ohledem na to, s jakou osobní účastí (s nesmazatelným autorským ot ... více »

Offformat Kultura

Nové centrum mimo centrum

Kouřová performance (autor Jan Peknik Kozák) při zahájení provozu galerie 8smička. Foto: archiv 8smičky

V Humpolci se osmnáctého dubna otevřela nová zóna pro umění.

Byli tam všichni. Dobře, pak by nebylo komu o tom psát. Nebyl tam pan prezident, z Dolní Cerekve také skoro nikdo a nejsem si jist ani zástupci Společnosti Jindřicha Chalupeckého, či kdo by ještě mohl figurovat mezi pravidelnými čtenáři Kulturních n ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2018

Poiésis Kultura

Přečteno

František Hubatka - ilustrace ke sbírce Marka Fencla

 .

Knihy svých generačních souputníků čtu velmi rád – sdílené dobové atributy, pocity a zkušenosti často vedou také k blízkým názorům, postojům a stejně jako asi většina čtenářů se rád s knihou identifikuji. Na knihách Gregora Sandera si kromě velmi ... více »

Poiésis Kultura

ZDENĚK VOLF: TADY A TEĎ / TEHDY A TAM

…co mě teď vede v zahradě / při zalévání myslet na vodu…

  Když jsem se z rukopisu sbírky Žasl jsem od pily snažil vybrat básně do tohoto vydání poiésis rozumově, svírala mne nejistota: mám se snažit postihnout různé podoby Zdeňkových básní nebo vybrat naopak jednostrunně, akcentovat určitou tóninu, atm ... více »