Čtrnáctideník Kulturní noviny

2. číslo pondělí 17. 1. 2022

Téma Domov,Ekonomika

Novoroční „projev“ o stavu České republiky v roce 2022

V obci Most-Chánov vyfotil autor.

Prezident USA – a koneckonců i naši prezidenti - ve svém projevu na konci starého či na začátku nového roku každoročně pronášejí do médií „zprávu o stavu unie“. Editor Kulturních novin si ve svém novoročním textu tuto formu zkusil na vlastní pero.

Jak je na tom současný režim, který v listopadu 1989 začal prosazovat osobní a podnikatelské svobody, včetně práva na svobodu slova, omezeného jen žalobou o urážku na cti, po symbolických 33 letech nejen v oblasti sociálních práv, které ve jménu prá ... více »

Dokument Média

NOVÝ ROK, NOVÝ ZAČÁTEK: PODPOŘTE KULTURNÍ NOVINY!

Obrázek Tomáš Koloc

Do roku 2022 jsme vstoupili s pevným předsevzetím pokračovat v naší mediální misi a zlepšovat se. Prosíme o podporu. V loňském roce jsme díky vám, čtenářům, překonali kritické období. Čeká nás ekonomicky obtížný rok, ale neztrácíme optimismus, podobně jako Karel Havlíček Borovský v roce 1848 (viz níže). Pojďte do toho s námi!

Jsme v počátečním období roku. Prosím, předplaťte si další rok existence nezávislého občansky založeného média, které svým hlasem přispívá k pluralitě českého mediálního pole. Po loňské kampani za záchranu a stabilizaci KN stojíme na počátku roku s ... více »

Společnost a politika Věda

Obřad zasvěcení napříč světem i časem

Doprovodné foto vybral autor.

Co nám to dnes připomíná?

Nejstarší náboženské představy lidského rodu jsou spojeny se svištivou řehtačkou (rhombos, bull-roarer) coby nadpřirozeným hlasem odjinud. V den zahájení zasvěcovacího obřadu u jihočadského lidu Sara nastane po setmění shon: ženy, jak svědčí etnolog ... více »

Společnost a politika Věda,Osobnosti

Můj táta, co postavil atomku na ledě a zmapoval kus Antarktidy velký jako Turecko

Koloc Point, vyznačený na tetování jedné z příslušnic dynastie amerických Koloců.

Za pilotem-pábitelem Bohumilem Jimem Kolocem mladším (23. 2. 1924 – 13. 1. 2022). Jeden českoamerický příběh 20. století.

Můj táta Bohumil Koloc mladší se narodil Bohumilu Kolocovi staršímu a mé babičce Edně (rozené Dawsonové) 23. února 1924 ve sněhové bouři u Hacketstownu v New Jersey. Zmiňuji to proto, že v New Jersey v té době bylo dítěti mužského pohlaví, jehož nar ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika,Věda

Ruka ruku do zelena myje

Obrázek nebo fotografie#43789

EU a klimatický obrat: Evropská komise prohlásí atomovou energii a zemní plyn za klimaticky šetrné. Stojí za tím kompromis mezi Francií a Německem.

Byl to silvestrovský ohňostroj zvláštního druhu: 31. prosince 2021, pár minut před přelomem roku, poslala Evropská komise z Bruselu členským státům návrh nařízení, ve kterém se investice do plynových a atomových elektráren za určitých předpokladů po ... více »

Komentář Zahraničí,Ekonomika,Věda

Rusko-evropská ruleta

Obrázek nebo fotografie#43742

Evropská komise svým přístupem k atomové energii a zemnímu plynu hraje hazardní hru. Berlín a Paříž si vzájemně nahrávají. Paříž sází na jadernou energii, Berlín na zemní plyn.

Trvalá udržitelnost je pružný pojem. Zvláště, když se použije pro technologii zkázy, jakou je atomová energie, a klimatického zabijáka, jakým je zemní plyn. Evropská komise nyní investice do obou těchto způsobů výroby elektrické energie ve svém návr ... více »

Společnost a politika Domov

Otázka stylu a jazyka

Šumavský strom. Foto Jiří Bubeníček, licence CC-BY-SA-4.0

Tato dvě provolání dělí od sebe 35 let. První text vyšel v komunistickém tisku, druhý byl zveřejněn vedle turistické stezky na Šumavě.

Ztroskotanci a samozvanci Rudé právo 12. ledna 1977 Jde jim o taková „práva a svobody“, které by jim umožnily, aby mohli znovu volně organizovat protistátní a protistranickou činnost, hlásat antisovětismus a znovu se pokusit o rozbití socialistické ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XL.

Laos vás vítá. Foto Felix Stahlberg, Wikimedia Commons

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Test za pár minut https://pozitivni-zpravy.cz/dalsi-uspech-ceskych-vedcu-v-boji-s-covidem-19-rychly-a-spolehlivy-biocip/ Čeští vědci vyvinuli biočip, který je schopen rychle a spolehlivě odhalit nákazu koronavirem. Psi a psychika https://ekolist.cz ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vnímání smyslu života prostřednictvím tvůrčí práce

Bořivoj Pejchal (portrét). Foto Jan Dočekal.

Rozhovor s malířem Bořivojem Pejchalem.

Zaujetí tvorbou v každodenním střetu s následky úderů osudu jsou v posledních letech rysy života malíře Bořivoje Pejchala (* 1953, absolvoval Vysoké učení technické v Brně a Školu výtvarného myšlení Igora Zhoře). Zhruba před dvaceti roky se uvedl ex ... více »

Kultura a umění Kultura

Od poesie chybění k usebrání a novým kořenům

Ilustrace Barbora Lungová

Recenze nové sbírky Andrey Vatulíkové (1984), brněnské básnířky, která se ve svých sbírkách věnuje především osobním partnerským vztahům a její poesie je často velmi adresně dedikována životním partnerkám, které odcházejí ze života, tu a tam se vynořují a některé mizí, aby zaplnily už jen místo ve vzpomínkách a autorčiných knihách. Ty jsou plné záblesků nostalgie, intenzivních emocí („Je příliš mnoho citu v jedné ženě“), ale i odkazů k bohémství, citací jiných autorů a oscilování mezi svobodou a partnerskou (ne)závislostí.

Druhá kniha Andrey Vatulíkové „I když se umíš smát jako Dalajláma“ přitom navazuje na prvotinu „Ona je ten tragický typ“ a lze v ní sledovat vývoj od jakési „poesie chybění“ k hledání nových cest směrem k životnímu a vztahovému zrání. Celou sbí ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Odešel Zdeněk Štajnc, kreslíř, grafik a kolážista

Zdeněk Štajnc: P 2044-10, koláž a kresba do partitury, 2013.  Foto: Jan Dočekal

Třetího ledna se v Třebíči nadobro uzavřela tvorba Zdeňka Štajnce, kreslíře, grafika a kolážisty. Bylo mu 73 let.

V roce 1965 byl Zdeněk Štajnc jedním ze zakladatelů studentské výtvarné Skupiny 4, jejímž mentorem byl experimentální básník a výtvarník Ladislav Novák, v té době pedagog třebíčské Střední všeobecně vzdělávací školy, kterou tři z nové skupiny navště ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Marty Fišerové Cwiklinski, 31. prosince 2021 – 13. 1. 2022

Marta Fišerová Cwiklinski, Repro otevrenakultura.cz

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Marta Fišerová Cwiklinski (1987) je vizuální umělkyně a kurátorka. Studovala v ateliéru Environment na Fakultě výtvarných umění. Účastnila se řady zahraničních stáží zaměřených na kurátorskou praxi, jako kurátorka působila například v brněnském Domě ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Boj s větrnými mlýny anebo životopis průšviháře 2.

Obrázek: autor.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).

Válka byla doba, kdy bylo docela běžné běhat na zavolání sirény do krytu, třeba uprostřed vyučování (dodnes mne její ječení naplňuje děsem), pamatuji si i dvojí signál, ten upozorňující i ten ukončující, byl dlouhý a táhlý. Akutní nebezpečí bylo zvý ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 5/6

Sibiř Brno. Foto archiv Sibiře

Pátý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se vypravíme na Sibiř, nejen na kávu do fary a do Hodonína. Jde o centra komunitní, byť tou třetí komunitou v nadsázce myslíme prostředí střední školy.

Balbína Králová Na Sibiř? A v Brně? Snadno! Přijďte i vy okusit akce prvního brněnského autonomního centra vybudovaného zdola a svépomocí. Přijďte poznat místo setkávání nejrůznějších (sub)kultur a žánrů. Přijďte na Sibiř! Sibiř je nezávislé kulturn ... více »

Poezie Kultura

V koutě u krbu

Émile Munier: Oblíbená kočka (1874)

Rada pro zimní dny od Théophila Gautiera (1811–1872), „čaroděje francouzského písemnictví“, prvního předsedy Société Nationale des Beaux-Arts, redaktora listu Le Moniteur Universel, předchůdce parnasistů, autora románů dobrodružných (Kapitán Fracasse) i erotických (Slečna de Maupin), básní, baletních libret, výtvarných a literárních recenzí, cestopisů i Baudelairova životopisu.

Blow, blow winter’s wind. Shakespeare. Around in sympathetic mirth Its tricks the kitten tries The cricket chirrups in the hearth — The crackling faggot flies. Goldsmith. Quam juvat immites ventos audire cubantem. Tibullus. Nechť liják potopou po st ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Umělecké bláto

Jiří Trnka. Foto archiv

Druhá světová válka múzám zrovna nepřála. V nemilosti protektorátních úřadů se ocitl i Jiří Trnka, jak vzpomíná jeho tehdejší manželka Helena Chvojková.

Nicméně – za zdí zahrady byl svět, a svět velice krutý. Byla válka. Už do Louňovic došla zpráva o vpádu Němců do Polska. V lednu 1940 se narodil Jirka a bylo třeba chránit dětem ohrožené dětství, ba i životy. Byla stále větší nouze o jídlo. Jiří mus ... více »

Fejeton Kultura

Impeachment

Obrázek nebo fotografie#43797

Dějiny jedné dědiny

Stejně si myslím, že bývalo líp. Holky na nás nějak víc zabíraly a my jsme oceňovali jejich krásu a to, za co jsou dnes pánové vláčeni v novinách, dehonestováni ve společnosti, degradováni v armádě a vyhazováni ze zaměstnání, jsme my, tenkrát mladí ... více »

Fejeton Kultura

Dvojice

Kosatec a kosatka

O úskalích přechylování.

Slova. Používáme je denně. Shluk hlásek nese význam, který často ve zvyku a rychlosti psaní a čtení překryje slovo samé. Původní nápad vznikl při pokusech o přechýlení dříve výhradně mužských (a tedy v mužském rodu používaných) funkcí. Typicky třeba ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

říjen 2021

Offformat Kultura

Neantropocentrické terény

Řečiště a vlna, AND AND AND prezentace na Dokumentě 13, foto Ondřej Navrátil

Klimatická změna, ztráta biodiverzity, degradace půdy, sucho… vzájemně propletené krize dnes poutají širokou, i když evidentně stále nedostatečnou pozornost. Prolínání těchto témat do umělecké sféry je již přijímáno jako samozřejmost, přestože ještě nedávno zaujímala zcela marginální roli. Kdy, jak a proč se to změnilo? Zpráva o tomto procesu je obsahem právě vydané knihy historika umění, kurátora a umělce Ondřeje Navrátila, nazvané Řečiště a vlna – České umění a environmentální problematika na počátku 21. století, z níž přinášíme redakčně krácenou a mezititulky doplněnou ukázku jedné z úvodních kapitol.

Za nejvlastnější příčinu tohoto zvláště ve druhé dekádě našeho století rostoucího zájmu umělců o environmentální problematiku lze považovat klimatickou a další krize, které rozechvívají chatrný dům antropocénu. Reakce na ně se, podobně jako i dříve, ... více »

Offformat Kultura

Podruhé v krajinách třetích

V krajinách třetích II Jana Turecká

Imaginativní, posthumanisticky vyznívající text zve do výstavy v pelhřimovském prostoru TICHO46, který spolu s tamo vzniklým Klubem korealistických aktivit spoluutváří umělec a kurátor Jakub Minářů.

Vážení a milí, vítejte v Tichu, snad náhoda nebo osud, možná dlouhá chvíle, anebo touha po umění svedla vaše kroky na výstavu V krajinách třetích II sestavenou pod kurátorským dohledem umělce, teoretika, stavitele a tak trochu poustevníka MgA. Jakub ... více »

Offformat Kultura

Příliš zřejmá pravda

Přiliš zřejmá pravda

„Každý máme zcela jasnou představu o pravdě, přesto jako by nebylo možné ji vidět ze všech úhlů stejně, natož z jednoho stanoviště pojmout celou.“ Tuto situaci, denně mimoděk zakoušenou, zhmotnil umělec František Novák v instalaci pro galerii Nonstrop, pod širým nebem, a prostřednictvím kartonu, materiálu charakteristického pro jeho dlouhodobý projekt zpřítomňující problémy lidí bez domova.

František Novák pochází z Třeště, už 15 let pracuje v azylovém domě pro muže bez domova v Jihlavě a v Praze se po studiích Akademie výtvarných umění etabloval jako umělec pracující na rozhraní figurální kresby, konceptuálních situací a sociálního ak ... více »

Offformat Kultura

Deník Elsy Rauerové

Matěj ve své dočasné dílně před galerií. Foto: archiv Elsy Rauerové

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Elsa Rauerová (1993) je umělkyně, kurátorka galerie Photogether a doktorandka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Po střední textilce vystudovala bakalářský stupeň na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU v Brně a poté magisterský stupeň na R ... více »

Offformat Kultura

Okouzlit Apollóna

Kolos

x

Před policií jsem prchal jen párkrát. Byl jsem vychován k úctě k řádu a autoritám. Při prvním pokusu dojet stopem do Itálie, coby student bez prostředků na tak nákladnou cestu, jsem se dokonce nechal zadržet dálniční policií a do Itálie jsem se tak ... více »

Offformat Kultura

Jaká je cena půdy?

Jaká je cena půdy_zahájení výstavy_foto_archiv galerie

Výstavní projekt EPOSe 257 pro galerii OFF/FORMAT tematizuje nakládání s bohatstvím, které představuje půda, s aktivistickou razancí obnažuje postupy územních plánovačů – vida, i ve městě je stále kde brát! – a připomíná tak mimo jiné i stále ohrožené zahrádkářské kolonie.

Návštěvník, který prošel dveřmi galerie OFF/FORMAT, za nimi stane před hromadou hlíny. Obyčejné zeminy, jen tak halabala nasypané na plachtě, která mu asi připomene kupy, jaké může vidět u kdejakého výkopu. Možná na něj v té chvíli zapůsobí kontrast ... více »

Offformat Kultura

Deník Šárky Basjuk Koudelové, 13. – 26. září 2021

Deník Šárky Basjuk Koudelové

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Šárka Basjuk Koudelová (1987) studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Grafika II prof. Vladimíra Kokolii, Kresba Jiřího Petrboka a diplomovala v ateliéru doc. Vladimíra Skrepla. Absolvovala studijní stáž v Ateliéru abstraktní ma ... více »

Offformat Kultura

Deník Petra Nikla, 30. srpna - 12. září 2021

Deník Petra Nikla

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Nikl (1960) je výtvarník, hudebník a divadelník. Studoval v malířském ateliéru Arnošta Paderlíka na Akademii výtvarných umění v Praze. Člen umělecké skupiny Tvrdohlaví (1987–1991) a loutkového sdružení Mehedaha (1985–dosud). V roce 1995 se sta ... více »

Offformat Kultura

Hlavně se o nic nesnažit

Kouř z domu jako klikatící se cesta domů

V rámci mapování umělecky a ekologicky zaměřených aktivit mimo klasická centra měst, které již tradičně provádí iniciativa RurArtMap, vzniká kniha s podrobnějším vhledem do inspirativního dění na venkově. S dovolením z ní publikujeme krácenou verzi rozhovoru s umělcem Martinem Jelínkem.

Hanka a Martin Jelínkovi žijí v malé vesničce Krásné u Sněžného. Seznámili se na katedře výtvarné výchovy olomoucké pedagogické fakulty, Martin poté absolvoval brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér Environment pod vedením Vladimíra Merty a Mar ... více »

Offformat Kultura

Fragment úhrnného fenoménu František Skála

František Skála: Dva obři, suchá jehla, 2013. Foto: Jan Dočekal

Výstava obrazů a grafiky renomovaného tvůrce je povzbuzujícím činem Galerie 12 po pandemické odmlce.

Mezi moravskými soukromými galeriemi nelze přehlédnout Galerii 12 v Náměšti nad Oslavou, jejíž majitelkou je Ludmila Tasovská. Stojí v sousedství zámeckého parku, má pohledný interiér a uzavřený dvůr s kovovými sochami a objekty Pavla Tasovského a j ... více »

Offformat Kultura

Přibyslavský plenér (také) rusko-izraelským okem

Přibyslavský plenér, instalace I, foto Petr Kovář

Teprve podruhé, ale s mimořádnou zahraniční účastí, se uskutečnil Přibyslavský plenér organizovaný malířským párem Hanou Sommerovou a Jaroslavem Grodlem.

Když před necelými dvěma sty lety vyrazili francouzští malíři soustředění kolem Théodora Rousseaua do „plenéru“ poblíž vesnice Barbizon, aby se od ateliérových klišé zpodobňování přírody dostali k jejímu „reálnému“ obrazu, otevřeli také téma „sociál ... více »

Offformat Kultura

Deník Petra Vaňouse, 16.–29. srpna 2021

16. 8. Malvazinky, Praha

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Vaňous (1975) je nezávislý kurátor, teoretik a publicista, jedna z klíčových osobností spojených v tuzemsku se znovuobnoveným zájmem o malbu po roce 2000, a s objevováním jejích proměn v postmediální době. Podílí se na koncepci Galerie Dům v Br ... více »

Offformat Kultura

Deník Radka Horáčka, 2.–15. srpna 2021

Slimák

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Radek Horáček (1959) je teoretik a historik umění, publicista, vedoucí Katedry výtvarné výchovy PdF MU a oblíbený pedagog. V letech 2002–2006 byl ředitelem brněnského Domu umění. Je propagátorem galerijní pedagogiky a neúnavným zastáncem a vynálezce ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

říjen 2021

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#39183

.

S  Vladimírem Mikešem sdílím rodné město Choceň a jeho okolní krajinu. Poznávám některé postavy jeho próz i básní, poznávám místa v lesích táhnoucích se k Hornímu Jelení, poznávám místa u Tiché Orlice. Je to další rozměr čtení, rozměr, který je čte ... více »

Poiésis Kultura

JAKUB KOSTELNÍK: zvěčněn v pomíjícnu

ze semen jmen / vzejde osud / přeorávaný bolestí

Krátké znělé verše a odvaha stavět na slovech jako jsou svět, duše, láska – nejfrekventovanějších básnických slovech. Jakub Kostelník dokáže vytvořit ve slokách, básních tenzi, která nedopustí chátrat , vkládá abstrakta do neobvyklých spojení až na ... více »