Čtrnáctideník Kulturní noviny

19. číslo pondělí 14. 9. 2020

Kultura a umění Kultura

Jiří Menzel: Slunce v karanténě

Jiří Menzel v roce 1967 v roli kouzelníka Arnoštka ve vlastní filmové adaptaci Vančurovy novely Rozmarné léto.

Světlo (na) umělce (1938 – 2020) ze všech stran.

Zemřel Jiří Menzel, pro mě vedle Františka Vláčila a Vojtěcha Jasného největší básník české kinematografie (Juraj Jakubisko a  Emir Kusturica mi odpustí – i jejich české filmy připisuji jejich slovenské a jugoslávské vlasti). Vedle lásky k jeho umě ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Hnutí Fridays for Future hledá strategii

Neměňte klima, ale systém, požadují studenti v Berlíně. Foto Leonhard Lenz

Někteří z klimatických aktivistů a aktivistek chtějí kandidovat do německého Spolkového sněmu. V hnutí Fridays for Future to vyvolalo spor a ukazuje se, že tomuto hnutí chybí ucelená politická koncepce.

V hnutí Fridays for Future (FFF) opět vypukla hádka. Nedávno se část hnutí rozčilovala nad tím, že se Greta Thunbergová, Luisa Neubauerová a dvě jejich belgické souputnice  setkaly  s Angelou Merkelovou, a už je tu další spor – některé vůdčí tváře F ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. 

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příkazu, ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Julian Assange - Prométheus naší doby

Julian Assange v těchto dnech.

V těchto dnech se rozhoduje o vydání šéfredaktora WikiLeaks Juliana Assange (šéfredaktora média WikiLeaks, který za pomoci bývalých vládních zaměstnanců jako jsou Edward Snowden a Bradley Manning vydal 10 milionů tajných dokumentů nejrůznějších světových vlád) do USA. Čeští aktivisté píší britskému premiérovi a šéfovi českého senátu a ministerstva zahraničí, aby se zasadili o to, aby novinář do USA, kde mu hrozí trest 175 let, vydán nebyl. Jaké jsou odpovědi?

Začátkem listopadu 2019 jsem spolu s dalšími deseti signatáři podepsala dopis britskému premiérovi, ve kterém jsme žádali, aby vězněný Julian Assange nebyl vydán do USA. Dopis, v němž jsme apelovali na právo svobodně šířit pravdivé informace, odevzd ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XI.

Srdce, které vytvořili berlínští demonstranti 29. 8. 2020.

Jedenáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

V Česku přibývá nakažených, ale není tolik hospitalizovaných jako na jaře Rozdíl je v jiné věkové struktuře těch, kteří jsou nyní nakaženi. Vláda přispívá důchodcům na pomůcky a na rozdíl od jara specifikuje řadu výjimek z nošení roušky Je možné, že ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Budoucnost evropského zemědělství jako předmět zájmu občanské společnosti

Obrázek nebo fotografie#28679

Ochránci životního prostředí se chystají na demonstraci při setkání ministrů zemědělství EU. Jde nám o změnu agrární politiky, říká organizátorka Saskia Richartzová.

taz: Paní Richartzová, vaše sdružení „Máme toho dost“ bude v neděli 30. srpna demonstrovat u příležitosti konference ministrů zemědělství EU v Koblenzi. Proč? Saskia Richartzová: Budeme demonstrovat za udržitelné a sociálně spravedlivé zemědělství, ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Nemoci jedné velmoci

Jacob Lawrence: Ze série Velká migrace (čtyřicátá léta 20. století) Repro University of Michigan Museum of Art

Zpráva Martina Řezníčka ze současné Ameriky: „Z politiky se stává bolestivá křeč, jíž se svaly národů neumějí zbavit.“

Martin Řezníček působil v letech 2012 až 2017 jako zpravodaj České televize v USA a své zážitky vtělil do knihy nazvané Rozpojené státy. Podle jeho svědectví je Amerika samozřejmě stále ještě velmoc a vytoužený cíl mnoha přistěhovalců, ale ztratila ... více »

Kultura a umění Kultura

Je třeba proto se překročit

Obálka knihy

Bohorovné horory Roberta Jandy: „Po vás potopa. Po mně poušť.“

Někdy se mi přihodí, že jsem a zůstávám jako literární kritik rozpolcen. Na jedné straně stojí úžas, ba radost nad mnohostí (původních) nápadů, které zkoumaná a hodnocená kniha obsahuje, nad nevšední invencí podání, nad neochotou snížit se k opisová ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Poezie Kultura

Max Kivi: Postrach Sibiře

Kresba WmC

Báseň o jednom podivuhodném setkání.

Když po matičce Indigirce Plavili dřevo do Usť-Nery, Chodili po nebezpečných místech, Cestami nikdy neprošlapanými.   Byl tam s nimi Jegor Fedosejevič – Muž statný a pracovitý, Náčelníkem oddílu byl jmenovaný, Podřízení ctili ho jak otce.   Jel jedn ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O nové církvi československé

Obrázek nebo fotografie#28676

V letošním roce si připomínáme sté výročí založení Církve československé husitské. Mezi těmi, kdo s tímto krokem nesouhlasili, byl historik Josef Pekař (1870–1937), který své argumenty vyložil v článku pro list Národní politika.

V neděli dne 11. ledna byl jeden každý jednotlivec národa československého, tedy byli jsme všichni vyzváni provoláním v novinách, abychom „odhlásili se“ z církve římské a „přihlásili se“ do církve československé. Touto přihláškou máme dokázati, že j ... více »

Fejeton Kultura

Hovado

Co se vaří v oblacích? Foto: Tomáš Koloc.

O šanci, která není odepřena nikomu.

Když jsem v krizi, odkládám cvičení Ignáce z Loyoly a pouštím si příběhy z poslední světové války. Stáhnul jsem si po letech Schindlerův seznam. Schindlerův seznam i wintonovští Všichni moji blízcí byly natočeny v době, kdy jsme byli na střední škol ... více »

Fejeton Kultura

Hurá na Bělorusa

Votold Bjalynickij-Birulja: Jasné zářijové dny (okolo roku 1940). Repro Sovcom.ru

Fejeton o zemi, která se dostala do centra pozornosti.

Běloruskem jsem projížděl v roce 2009 dvakrát. Vlakem z Olomouce přes Polsko do Moskvy a zpět. Polská krajina zdála se mi zádumčivě romantická, „kůň třel se zadkem o boží muka, van Goghův sedlák rozhazoval zrní po poli, děti, které ještě v lukách vl ... více »

Fejeton Kultura

Ekonomie sušenek

Foto autorka

Co studuje Vítek, když nespí?

Koukám, co si to Vítek načíná... U babičky našel rok prošlé sušenky. Zděsím se. Nejen pokročilou hodinou, kdy chce jíst, ale i datem expirace... „Víťo, jdi si vzít pyžamo, už půjdeš spát!!“ zaburácím. Syn protestuje: „Né! Já mám hlad!!“ Stěžuje si ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

srpen 2020

Offformat Kultura

Kolektivní péče o Národní galerii

Národní galerie

Do aktuálního výběrového řízení na post ředitelky Národní galerie se přihlásil kolektiv teoretiček, kurátorek a umělkyň. Chtějí spolu se stávajícími zaměstnanci i vystavujícími umělci a umělkyněmi táhnout za jeden ohleduplný provaz.

 Národní galerie vybírá svoji novou ředitelku nebo ředitele. Kdo by to mohl chtít dělat? Kritizovaný kolos mnoha budov, sbírek i „živého“ umění zjevně dlouhodobě trpí neutěšenými vnitřními vztahy, nedostatečným financováním a neustálými otazníky nad ... více »

Offformat Kultura

Nejsem váš procesor, jsem soukromý majetek sebe sama

Minimal Wage Open Space I Foto Martina Schneiderová

„Jemně, zlehka a pomalu participovat jako jeden z mnoha miliard procesorů na výpočtu, který skrze maximální efektivitu konání, nejvyšší zisk jednotlivých aktérů a jejich bezbřehou sobeckost spěje k výsledku, který popírá většinu z nás.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou umělce, loňského vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého, Andrease Gajdošíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

Mám-li přemýšlet nad zodpovědností umělkyň a umělců, musím prvně vyjasnit svůj postoj k esenciálnímu mýtu umění – vlastní výjimečnosti. Pochybuji o ní. Pochybuji o jedinečném postavení umělkyň a umělců ve světě. Pochybuji o výjimečnosti umělecké prá ... více »

Offformat Kultura

Nechat plynout, co se právě děje

Foto archiv autora

„Posvátno je nějaký zažitý princip řádu. Když chci udělat performance, nemusí být pokaždé stejně opakovaná, ale snažím se dostat do toho podobného pocitu, který je pro mě sváteční a intenzivní. Tak to tam prostě je. To „jení“ je,“ říká performer, hudebník, umělec-aktivista Matěj Kolář. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Matějův čas pro rozhovor si uzurpuji v pozdních hodinách – v administrativním patře Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Hned po skončení rozhovoru je mi jasné, že bude třeba něco doplnit. Druhé setkání se odehrává tamtéž, jen u mě v pracovně. Matěj ... více »

Offformat Kultura

Tady úložiště nebude!

Foto archiv autora

Matěj Kolář zahájil výstavu Nostalgie jako avantgarda aktivistickou performancí. V industriálním prostoru bývalé továrny můžete zhlédnout díla pěti současných malířů a videoart z Vysočiny.

Výtvarnou akcí s názvem „100× kolem Čeřínku“ demonstruje Matěj Kolář nejen silný osobní vztah k místu vytipovanému k uložení vysoce radioaktivních odpadů z našich jaderných elektráren, ale především strach, obavy, nejistotu existence, ale i námahu, ... více »

Offformat Kultura

Když dny ztrácejí jména

Foto archiv autora

Umění Doby Covidové. Před týdnem skončila výstava uměleckých reflexí bytí v nouzovém stavu. Díla nevznikala poté, ale v nejistém průběhu.

Koncem května se znovu otevřely výstavní sály. Stalo se tak po necelých třech měsících, během nichž se většině lidí zcela proměnil řád a prožívání času. Na koho nedolehly existenční problémy, pocítil alespoň ty existenciální, když si uvědomil (vyzko ... více »

Offformat Kultura

Myceliem

Eva Jaroňová: akvarel na papíře, 2020 Foto archiv autorky

Základním tématem aktuální výstavy v galerii OFF/FORMAT je sexualita a tělesnost, přičemž název Myceliem odkazuje k spletitosti a skrytosti na jedné straně a prorůstání a široké propojenosti na straně druhé.

Naší realitě v oblasti sexuality dominuje maskulinní heterosexualita. Tato konvence neurčuje jenom uvažování společnosti o tom, co je normální a co ne, ale prosakuje do mnoha lidských projevů včetně jazyka, aniž by to řada z nás vnímala. Související ... více »

Offformat Kultura

Kouzelnice Sakuma po deseti letech. Proměny malířské tvorby Evy Sakumy

Eva Sakuma: Spring Room 2017, akryl na plátně. Foto Zbyněk Fišer

Malířku Evu Sakumu si sám pro sebe řadím mezi kouzelnice. Kouzelníci dokáží představit oku člověka věci, které ne že nevidělo, ale o kterých netušilo, že je může spatřit tady a teď a v této ustrojenosti.

Eva Sakuma pro mne patří do řady výtvarných iluzionistů, jako je Michal Pěchouček, František Matoušek nebo i Pavel Hayek. Tito umělci nenápadně, avšak nápaditě využívají postupy, které představují malířské techniky a předmětnou inspiraci v nové, viz ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IV

Vladimír Havlík: Pokus o spánek (1982). Foto archiv ghmp

Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje mantrickou úvahou umělce, performera a pedagoga Vladimíra Havlíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec Andreas Gajdošík či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

VLADIMÍR HAVLÍK   Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepš ... více »

Offformat Kultura

Jan Exnar: Vybrat to, co stojí za to

Jan Exnar. Foto Jana Šašková

Dřív, když jsem maloval obraz, tak jsem měl stále pocit, že vytvářím nějakou věc, a měl jsem k tomu takovou zvláštní zodpovědnost. Dneska už ji nemám, něco si vymýšlím a ověřuji, a to, že přitom vznikne obraz, už je spíš souběh,“ říká sochař, malíř a sklář Jan Exnar. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Prostorný ateliér vybudovaný ze staré stodoly je prozářen světlem. Kousek od hlavní silnice na Jihlavu a přitom v poklidném koutě s výhledem na lesík. K domu vede úzká stromová alej, v zatáčce nelze přehlédnout letitý rybízový sad. Letmo nakoukneme ... více »

Offformat Kultura

Umění pod rouškou II.

Nouzový stav. Foto Lemparbatu

Dokončení ankety tentokrát s důrazem na situaci nakladatelství (Větrné mlýny, Baobab, Galén, Host), ale také reflexi samotnými umělci (Denisa Krausová, Šárka Basjuk Koudelová, Jaroslav Kovanda…).

Všechny články knižního trhu jsou spolu těsně propojené, říká Miroslav Balaštík z Nakladatelství Host, když vysvětluje, že finanční výpomoc ministerstva malým nakladatelstvím situaci nevyřeší. Malá nakladatelství se již v březnu spojila do cechu (CM ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce III

Barbora Zentková a Julia Gryboś: Tiredness Quotes pohled do instalace při performativním zahájení. Foto archiv autorek

.

Nejsme si zcela jisté, zda lze na problematiku odpovědnosti umělce nahlížet jako na specifickou kategorii. Je snad odpovědnost umělce jiná nebo větší, než odpovědnost kohokoliv jiného? Kterékoliv jiné osoby? Otázka ovšem také zní – odpovědnost ke ko ... více »

Offformat Kultura

Tiredness Quotes v Karlín Studios

Tiredness Quotes, pohled do instalace, foto_archiv autorek

Hudební jam jako protest a současně symbolická paralela s tlakem společnosti na vysilující stále se zrychlující výkon – ve výstavním projektu Barbory Zentkové a Julie Gryboś.

Toho dne klesla teplota až ke dvaceti stupňům pod nulou. Bylo to na začátku bouřlivého roku 1972, kdy se Západním Německem ozývaly výstřely Frakce rudé armády, a proto policie a úřady bedlivě střežily i undergroundové koncerty. Krautrocková kapela C ... více »

Offformat Kultura

Luboš Drtina: Aby to všechno harmonovalo

Luboš Drtina, foto Jana Šašková

„Já jsem začal dělat knížky proto, že je mám rád. Dvě tři za rok, ve třiceti kusech s originální grafikou. Pak to se ženou ručně sešijeme. Nespěcháme, neříkáme nikomu žádné termíny,“ říká grafik, typograf a vydavatel Luboš Drtina. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Ptala se LENKA DOLANOVÁ Do Chlov mě dovedla navigace po spletitých cestách, silnička na návsi končí. Vesnička na Pelhřimovsku usazená v kopcovité krajině, s udržovanými domy okolo návsi, na které se pasou krávy a volně pobíhají perličky. Hledala jse ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

srpen 2020

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#28403

.

Román v dopisech, které islandský evangelický kněz Jón Steingrimsson píše své ženě na přelomu let 1755 a 1756, je pro mne jedním z nejzdařilejších příkladů básnického vidění vtěleného v prózu. Za Knihu Jón aneb Vyprávění o Jónovi – listy, které psa ... více »

Poiésis Kultura

TIM POSTOVIT: všude na světě ilias

v noci se mi zdálo že jsem hotel / mými posledními zákazníky byli unavení lidé…

Řečový obrazivý proud realistický i surreální zároveň. T řetihorské kapraďorosty vedle po stepi prchajícího temudžina . Sen, emoce, realita v neustálé tenzi, a přesto: není to poezie, ke které potřebuješ sofistikovaný dekodér, lze se jí nechat né ... více »