Týdeník Kulturní noviny

47. číslo pondělí 20. 11. 2017

Téma Domov,Politika,Ekonomika

Učebnice exekuce

Obrázek nebo fotografie#21145

Současná učebnice společenských věd pro střední školy v kontroverzních souvislostech.

 Současná učebnice společenských věd pro střední školy v kontroverzních souvislostech. Díky svému kamarádovi, který mě včlenil do svého školského projektu (spočívá v tom, že mi jednou za tři týdny poskytne jednu ze svých hodin občanské výchovy ve dr ... více »

Dokument Média

Blíží se konec roku: Podpořte KN a získáte dárek!

Obrázek nebo fotografie#21007

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou ve výši nejméně 300 Kč, zašleme vám speciál domů spolu s kresleným vánočním přáním od malé výtvarnice Klárky, které jsme loni společně přispěli na výtvarný kurs. 

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli část ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Za Karlem Hudcem – vědcem, sportovcem, ochráncem přírody, dramatikem…

Karel Hudec na oslavě svých narozenin v roce 2012 - foto Ivo Dostál

Dne 10. listopadu zemřel ve věku téměř devadesáti let Karel Hudec, zoolog a ekolog se specializací na ekologickou ornitologii. Přinášíme ohlédnutí za touto významnou a všestranně založenou osobností.

Jedním ze specifik Brna – alespoň se domnívám – je, že zde více než v jiných velkých městech drží pohromadě vědci a kumštýři. Nejenže se tu druží ti strozí s rozevlátými a dokážou táhnout za jeden provaz, ale občas se tyto dva zdánlivě odlišné posto ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Obživlosti: Poražení

Obrázek nebo fotografie#21133

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: O následcích voleb.

Z každých voleb vzejde kromě vítězů také další garnitura poražených, kteří veřejně trpí. Jak poražených na pokračování stále přibývá, sílí i atmosféra poraženectví, ve které si vítězů nikdo nevšímá. Ten obraz demokracie postupující od porážky k porá ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Mistr Tanizaki: Čtyři majstrštyky (1. část)

Mistr Tanizaki. Foto archiv autora

Můj drahý japonský přítel Ken Curuta říkával: „O Tanizakim nebudu nic psát, moje kritika by ho jen pošpinila.“ Já jsem napsal doslov ke dvěma novelám, které tak brilantně přeložil Tomáš Jurkovič. Pokus o životopis Šunkin a Kořen srdečný z Jošina ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Písně, co nás učil listopad – a Wabi

Autor kresby: Jaroslav Svoboda

Dva členové redakce KN se každý zvlášť (jeden osobní vzpomínkou, druhý publikací svého dosud neuveřejněného rozhovoru s písničkářem) loučí se svým dávným souputníkem, Wabim Daňkem (1947 – 2007)

Dva členové redakce KN se každý zvlášť (jeden osobní vzpomínkou, druhý publikací svého dosud neuveřejněného rozhovoru s písničkářem) loučí se svým dávným souputníkem, Wabim Daňkem (1947 – 2007) Když před týdnem vycházely minulé Kulturní noviny, jeji ... více »

Kultura a umění Kultura

Minimalismus aneb Chvála obrazotvornosti

Obrázek nebo fotografie#21137

Výstava Jany Bernartové „Červená jako Ferrari“ v Galerii Strom Art v Brně na přelomu října a listopadu 2017 vyvolávala v návštěvnících zvláštní rozpoložení. Recenze, která se zpočátku tváří jako fejeton, přináší ohlédnutí za výstavou konceptuální umělkyně, mediální badatelky i vysokoškolské pedagožky.

Vstupem do galerie se návštěvník najednou ocitnul v pozoruhodné, poněkud výjimečné barevné atmosféře. Umělkyně Jana Bernartová se tentokráte zaměřila na podoby červené. Jako znalkyně pracuje J. Bernartová s digitálními kódy barev, pod kterými jsou t ... více »

Poezie Kultura

Stará píseň

Foto Tomáš Koloc

Sedm veršů Jiřího Vintery o zákonu starém jako svět.

  Zpívají pořád dokola: „Nikoho nezajímám.“ „Nikoho nezajímáš.“ „Nikoho nezajímá.“ Jen ty narušuješ tuhle starou píseň. Výsměšně. Básníku…   Jiří Vintera. Narozen 1983 v Hradci Králové. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor Automatizační a ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Funus za všechny drobné

Obrázek nebo fotografie#21135

Že již naši předkové vynikali ve schopnosti udělat z jakékoli oficiální ceremonie frašku, dokazuje vyprávění Miloslava Švandrlíka o události, k níž došlo v Praze na podzim roku 1576.

  Pohřeb je záležitost smutná a důstojná. Zemře-li císař, měla by být ještě smutnější a důstojnější. Jenomže funus Maxmiliána II. v Praze se jaksi nepovedl. Už počasí bylo mizerné, a aby průvod vůbec mohl dorazit k Svatému Vítu, museli organizátoři ... více »

Fejeton Kultura

O stání, postavení a vystupování

Foto Tomáš Koloc

Variace na sloveso „stát“

„Zastavte svět, chci vystoupit,“ četl jsem na zdi kdesi v Curychu. Bylo mi dvacet let a poprvé jsem zblízka zkoumal svět za železnou oponou. Nepřekvapilo mě, že velké červené nápisy a neony Coca-Coly se vlastně podobají rudým budovatelským heslům v ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2017

Offformat Kultura

Jak se vedlo zeleným ve městě na laguně

Marie Voignier, Les Immobiles, 2013. Foto: Ondřej Navrátil

Mamutí přehlídky současného umění jako je benátské bienále se dnes již stěží mohou obejít bez děl, která tematizují problematiku životního prostředí. Ekologický kořen pevně prorostl jejich prstí, již déle kypřenou motykou politiky, aktivismu či obav o osud světa. Žijeme koneckonců ve věku, který je stále běžněji označován jako antropocén.

Dokládalo to 55. bienále z roku 2013, jehož zelené stránky byly posléze sepnuty do samostatné publikace (Taru Elfving, Altern Ecologies, 2016). Ukazovala to i předloňská přehlídka, kde bylo sice ekologických témat méně, nicméně bloudíce mezi jednotl ... více »

Offformat Kultura

Nespavost

Vladimír Havlík, Insomnia, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková
Dva performeři vystavují v Brně. Vladimír Havlík (1959) má Nespavost v Pitevně a Tomáš Ruller (1957) retrospektivu v Domě umění. Dvojperformance dvou performerů ve dvou textech jedné výtvarné přílohy.

Galerie Pitevna vznikla přidáním slova Galerie na dveře skutečné pitevny na Komenského náměstí 2, kde dříve sídlila lékařská fakulta. Ještě to není tak dávno, co návštěvníka při vstupu do prostoru praštil přes nos formaldehyd a při delším pobytu mez ... více »

Offformat Kultura

PERFORM-MADE / Odolné okamžiky.

Tomáš Ruller, PERFORM-MADE / Odolné okamžiky, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková

Oboje zní dobře.  "Dobrý den, chtěla bych na všechny výstavy, co tu máte. " 

"Všude je Ruller."

"Tak na všude." 

Kolik je mu let, že to celé zabral? ročník 1957. O rok starší než můj taťka. Ten je taky nainstalovanej všude - v garáži, v dílně i ve sklepě. Představuju si rok 2057. Retrospektivní výstava akčního umělce Tomáše Rullera v Domě umění v Brně začíná v ... více »

Offformat Kultura

Dům Isabely

Otto Hudec, Dům Isabely, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Dům Isabely není jen maketou skutečného „organicky rostlého“ domu Isabely na úpatí kapverdských hor, ale především „referenčním bodem vyprávění o naslouchání místu i lidem, eventualitách života či jeho prioritách.“

Pozornost Oto Hudce poutají aktuální společenská témata, kterých se chápe s přímočarostí jemu vlastní. V létě nad Vltavu zavěsil obrazy ruin Prahy, varující zrcadla exportních úspěchů zbrojařského byznysu. Na nedávné výstavě věnované uprchlické vlně ... více »

Offformat Kultura

Továrna na absolutno

Ján Vasilko, Návrh na múzeum súčasného umenia v Košiciach, akryl na plátně. Repro: archiv Dub Gallery

Soukromá prodejní galerie na malém městě zaměřená na současnou českou a slovenskou malbu - už tento rámec nám evokuje čapkovské časy. Dub Gallery otevřela v Pelhřimově teprve před čtyřmi lety. Je zjevné, že zde nechybí finanční zázemí ani odborný pohled - galerie spolupracuje s teoretikem a kurátorem Petrem Vaňousem, který je také autorem textu k aktuální výstavě Jána Vasilka.

Malíř Ján Vasilko pracuje s poetikou technické dokumentace, se strategiemi vizuální komunikace a s potenciálem grafických programů. Stanovuje si pro sebe obraz jako výkonný nástroj určité laboratorní platformy, v níž platí předem stanovená formální ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

listopad 2017

Poiésis Domov,Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#21052

.

Expresivní existenciální básně Jitky N. Srbové ve Welesu 68 stojí za to číst. Už ten začátek: Toto není jaro: je to blbě / udělané, jazyk visí křivě / z huby, vidíš? Vadný živočich. Tohle pronikavé vidění se neomrzí, autorčina schopnost protnout ... více »

Poiésis Kultura

JOSEF STRAKA: CIZÍ ZEMĚ

 Zapsat to všechno, ale ne, nakonec vynechat některá slova…

... více »