Čtrnáctideník Kulturní noviny

16. číslo pondělí 2. 8. 2021

Téma Domov

České olympijské příběhy: o jednom zakladateli, šesti sportovcích a smutném konci olympijského ideálu

Obrázek nebo fotografie#33864

Olympijské hry v Tokiu jsou prvními v dějinách, které se odehrávají rok po roce, k němuž se oficiálně hlásí (2020). Dnes už olympiáda, tak jako ve starověku není provázena všeobecným mírem a vítězové nejsou osvobozeni od daní a až nadosmrti živeni domovským státem, i když dnešní olympionici si taky přijdou na své - ačkoli na nynější olympiádě si z důvodu pandemie musejí věšet medaile na krk sami. Pojďme si povědět neznámé či málo známé příběhy našich olympioniků, kteří v minulosti mezinárodní sportovní hry silně ovlivnili – ale velký prospěch z toho neměli. 

Prvním českým olympionikem byl středoškolský učitel a známý propagátor bontonu Jiří Guth-Jarkovský (1861 – 1943), který krom jiného byl i spoluzakladatel Klubu českých turistů. Jeho stejnojmenný potomek , člen redakce Kulturních novin, ho charakter ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Zbořte pomníky – a napište jiné

Obrázek nebo fotografie#33775

Léta bez přihrádek: současná literatura je tak moc svobodná, že ji nelze popsat zavedenými pojmy. Co se přitom děje s literární kritikou?

Mám pocit, že se o literaturu už nějakou dobu zapáleně zajímá snad úplně každý. Moje každodenní zkušenost: „Tak vy jste lektor,“ říkají mi nejrůznější lidé někde ve frontě, v odstavném pruhu na dálnici nebo uprostřed tmavého lesa, jakmile náhodou do ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Landsmanšaft nejsou naši Němci aneb kdo vymyslel slovo Sudety

Obrázek nebo fotografie#33863

Je před volbami, a tak se v českých médiích opět začíná objevovat „reprezentace“ naší německé menšiny v zahraničí, tak zvaný Sudetoněmecký landsmanšaft – letos už 71letý nestor, určený k plašení československé a české předvolební politické scény. Povězme si, jak se předkové těch, „o které se stará“ do naší země dostali, proč byli v roce 1903 z českých, moravských a slezských Němců přejmenováni na sudetské, a jak s námi i po hrůzách 20. století stále žijí. I bez landsmanšaftu.

Na přelomu letopočtu, kdy Slované ještě žili ve své východní pravlasti, žil na území dnešní České republiky germánský kmen Markomanů, který zde vytvořil tak zvanou Marobudovu říši. Dle klasického dějepisu k nám přišli na přelomu letopočtu poté, co o ... více »

Dokument Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

  ... více »

Společnost a politika Věda

Mezi lokální a globální spravedlností

Mezi lokální a globální spravedlností_Kresba_Marta Kovářová

Glosa k tématu sociálně spravedlivé uhlíkové daně, kterou autor, dlouhodobě se zabývající možnostmi ochrany klimatu, reaguje na dva články z minulého čísla.

Se zájmem jsem si v minulých KN přečetl dva články německých autorek Klimatická politika a otázka sociální od Ulriky Hermannové a Ochrana klimatu a sociální spravedlnost? Proč ne – například cena benzínu je sociálnější, než si leckdo myslí od Susann ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Mateřské srdce moravské lidové písně dotlouklo

Repro archiv

Za Vlastou Grycovou

Po mamince podědila Vlasta Grycová nejen vlohy ke zpěvu, ale i zázračnou paměť. Slyšela píseň jednou a když se jí líbila, už si ji pamatovala. A mohla to být i velmi dlouhá píseň. „Naša mama si celý den zpívala. Znala balady, které měly trebás dvace ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Tři umělecké živly: Jindra, Marek – a Milan

Obrázek nebo fotografie#33871

Od úterka minulého do pondělka tohoto týdne odešly tři české umělecké živly. Pár shrnujících i přátelských slov o překladateli a zpěvákovi Miroslavu Jindrovi (1929 – 2021), loutkoherci a herci Vladimíru Markovi (1951 – 2021), a herci, textaři a scenáristovi Milanu Stehlíkovi (1944 – 2021) pro čtenáře KN shrnul autor tohoto textu i jejich slavní přátelé.  

Od úterka minulého do pondělka tohoto týdne odešly tři české umělecké živly. Pár shrnujících i přátelských slov o překladateli a zpěvákovi Miroslavu Jindrovi (1929 – 2021), loutkoherci a herci Vladimíru Markovi (1951 – 2021), a herci, textaři a scen ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Andaluský ples 4: Al-Andalus je granátové jablko, oáza i lunapark fraktálů

Foto Wikimedia Commons

Hlubinně poetický cestopis

Ráno nemůžu dospat a běžím se podívat na siluetu andaluských staveb za vycházejícího slunce. Slunce poskakuje po úbočí sněžných hor a sděluje zas tu odvěkou novinu, že král se vrátí. Ráno při probouzení vidím: plynoucí průzračnou vodní hladinu nad p ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Deník Kateřiny Olivové, 19. července – 1. srpna 2021

Snídaně s Ogurkem (nebo Brambůrkem). Foto archiv autorky

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Kateřina Olivová (1984) je performerka, umělkyně, kurátorka, od ledna 2019 vede s Darinou Alster ateliér nových médií II na pražské Akademii výtvarných umění. Svými aktivitami upozorňuje na zaťaté problémy společnosti (gender, mateřství, parnerství ... více »

Kultura a umění Kultura

Novátor Ladislav Novák v rajhradském klášteře

Ladislav Novák: Portrét J. Demla, froasáž, reprodukce pro plakát k výstavě v Památníku písemnictví na Moravě

Ladislav Novák byl a zůstává vysoko vyčnívajícím duchem. Lhostejno, kolik měl, a stále má, morálních i materiálních odpůrců a ničitelů.

Vybraným dílům umělce experimentátora – básníka a výtvarníka Ladislava Nováka je věnována aktuální výstava, připravená pod názvem Novátor Ladislav Novák Muzeem Brněnska v Památníku písemnictví na Moravě, v rajhradském Benediktinském klášteře. Expo ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Kultura

Pavla Tasovského Léčba železem a ohněm

Pavel Tasovský: Ptáci, kovaná ocel, kámen, 2020. Foto Jan Dočekal

Kompaktní prolnutí řemesla a umění je do konce prázdnin k vidění v Náměšti nad Oslavou.

Kovové objekty a skulptury z posledního desetiletí – přes tři desítky děl z ateliéru a dílny uměleckého kováře Pavla Tasovského do konce srpna obohacují přírodní a architektonické prostředí parku a obou nádvoří renesančního zámku Náměšť nad Oslavou ... více »

Poezie Kultura

Katarzyna Kuroczka

Foto Tomáš Koloc.

Poezie současné polské autorky.

  vulpes et vipera liška už opustila noru. šla se v noci nažrat. tiše spěchá, vyhýbá se vlčím stopám a bažinám rozlévajícím se po dešti. řídí se neomylným čichem, který ti chybí. je neviditelná. proběhne hned vedle. bezpečně. hladí tvá lýtka vousy ... více »

Poezie Kultura

Kráso holubičí

Foto archiv

Poezie biografů pod širým nebem, jak ji popsal čerstvý sedmdesátník Barış Pirhasan.

V letním kinu jsme seděli proti sobě ona živá jak štír tranzistor v ruce si něco šuškal a bylo nám fuk kdo koho proč zabil v tom filmu dav šel alejí tmou vedrem a rádio v ruce už mělo vybité baterky Všichni šli domů spát řekl jsem „kráso holubičí“ ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: V teplé vlně tučných zápachů

Emilio Vedova: Bez názvu, 1957-59

Ze vzpomínek Emilia Vedovy – být začínajícím malířem v Benátkách nemusí být tak romantické, jak to zní.

Při svém toulavém živobytí jsem potkal divného malíře – úděsného divouse bez nohy, s berlami, apokalyptický zjev… – který rozbil svůj hlavní stan – a povím proč – ve smažírně ryb. Byla to pitvorná figura, jeden pomocník mu připravoval barvy a jiný f ... více »

Fejeton Kultura

U2?

Obrázek nebo fotografie#33865

Fejeton kriminální

„Něco tady pro vás mám, pane Janák, asi zamilovanej dopis,“ zažertoval pošťák a přes plot mi podával obálku s barevným pruhem. „Tadyhle mi to podepište.“ Podepsal jsem mu to přes plot, i když o zamilovaných dopisech mám jiné představy, dostával jsem ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

duben 2021

Offformat Kultura

Výtvarník vytvořil sociální parodii na Kellnerovu půjčkovou firmu, ale do 24 hodin ji musel odstranit

TIMO: Home less (2013)

Vojtěch Landa v Britských listech napsal: „Když sprejer TIMO dostal s povolením fakulty FAVU plochu v brněnském podchodu a vytvořil parodický kus Home less (pozn. TK: Namísto „Homecredit, s námi na to máte“, ve stejné grafice vyvedl nápis „Homeless, s námi na to máte“) trvalo jen den, než vedení Home creditu zavolalo na fakultu a vše se muselo přemalovat.“ Přinášíme rozhovor s autorem díla, výtvarníkem TIMem.

Jak vás to dílo napadlo – a inspirovalo vás k němu dílo vašeho kolegy z pražské UMPRUM Jana Kvíze: „Díky, že můžem“ (seznam 30 nejbohatších Čechů ke 30. výročí sametové revoluce, viz. ilustrační foto)? Přemýšlel jsem co si počít s tímto fenoménem. P ... více »

Offformat Kultura

Deník Martina Jelínka, 29. 3. – 11. 4. 2021

Martin Jelínek

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

„Narodil jsem se v zimě roku 1979. Ze svého dětství si pamatuji milou moji babičku v zástěře a malé obrázky dřevěných chaloupek, které jsem kreslil pastelkami. Za to, že jsem uzrál v lidskou bytost, vděčím mým nejvěrnějším druhům a místům v krajině ... více »

Offformat Kultura

Deník Jakuba Tomáše, 15. 3. – 28. 3. 2021

Jakub Tomáš: Doma, 2021, olej na plátně, 180 x 180 cm, foto archiv autora

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jakub Tomáš (1982) je malíř, učitel na rodičovské dovolené, majitel rostoucího lesa a včelař. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka. Pro své obrazy si vytváří prostorové modely z plošných vystřih ... více »

Offformat Kultura

Deník Jany Písaříkové, 1. 3. – 14. 3. 2021

Jana Písaříková s hlavou Medusy. Foto archiv autorky

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jana Písaříková (1984) je kurátorka, teoretička a autorka recenzí výtvarného umění a poezie. Jako kurátorka pracuje v Moravské galerii v Brně a v Galerii města Blanska. V Moravské galerii v Brně se kurátorsky podílela na vzniku stálé expozice Art is ... více »

Offformat Kultura

Bezohlední

Bezohlední, pohled do instalace. Ondřej Basjuk, Eva Jaroňová, foto Photogether gallery

Meziokresní výstava, jejímž ústředním tématem je ironie v umění. Přestože ironie někdy působí jako bariéra vzájemného porozumění, jako jiskra konfliktu, není ve své podstatě pouhou intelektuální vytáčkou nebo neschopností se otevřít, ale touhou nepoddat se dogmatu a pojímat svět v jeho rozporu-plnosti. Pokud výstava říká opak, ještě to neznamená, že nesouhlasí!

Kdo z nás dnes není nebo nechce být romantik? Romantismus můžeme snadno číst jako instinktivní reakci, emotivní osvobozování jedince ze spárů diktátu kultury příliš rychle se rozvíjející civilizace, v níž je člověk nahrazen „lidskými zdroji“. Spontá ... více »

Offformat Kultura

Dva umělci, dvě výročí a Bitvy o surrealismus

Lubomír Kressa: Zrození života, 1977, olej a kresba bílou barvou

„Hnací silou surrealismu byla a zůstává revolta, a jestliže tato síla chybí, už nemůžeme mluvit o surrealismu.“

Když hokejista od nás tu nebo za mořem vstřelí branku, dostane se mu celodenní chvály v televizním zpravodajství. Příčina je prostá. Sport obecně má v naší populaci nejmíň dvacet procent příznivců. Ale umění jen jediné promile. Úspěch hokejistův je ... více »

Offformat Kultura

Digitální galerie pod širým nebem

Digitální galerie pod širým nebem | Hana Kuklíková

V květnu se na Vyšehradě otevře nová galerie, která propojí studenty AVU, HAMU a UMPRUM. Celkem 28 mladých umělců spojilo své tvůrčí síly a ve dvojici hudebník + výtvarník vznikla společná díla, která budou rozmístěna po parku v digitální podobě. Návštěvníci se k nim dostanou pomocí QR kódů, které si naskenují svým mobilním zařízením.

Projekt vznikl z nedostatku společných uměleckých projektů a z touhy studentů po spolupráci. Hudebníci a výtvarníci na základě vzájemné inspirace a spolupráce vytvořili díla, která kombinují jak vizuální, tak hudební prvky. Tato díla svým rozmístění ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce X.

Radostná zodpovědnost. Foto.adadafoto.webzdarma.cz

„Pocit viny, který se k pocitu odpovědnosti může lehce přidat, když to, za co jsme zodpovědní nedokážeme pozitivně ovlivnit nebo to dokonce svou činností zhoršujeme, není zrovna konstruktivní silou.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce zakončuje reflexivní text výtvarné teoretičky, kurátorky a ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

Tenhle článek píšu v Nairobi a úplně se bojím dát nějaké fotky na sociální sítě, aby neprovokovaly komentáře o tom, jak se můžu zasazovat o udržitelný chod uměleckých institucí a zároveň si létat přes půlku světa. Je dostatečnou omluvou, že tu mám t ... více »

Offformat Kultura

Co stojí mléko a med

Milk and Honey_I_foto_nakladatelství wo-men

Nad knihou Milk and Honey výtvarnice, performerky a vedoucí Ateliéru nových médií II na pražské Akademii výtvarných umění, Kateřiny Olivové.

Píšu tento článek, zatímco žena, soudě podle zvuků z kuchyně, uklízí, chystá oběd a dohlíží na naše dvě ratolesti vzájemně se týrající v dětském pokoji. Za stěnou přede automatická pračka, kterou moje milá hned ráno automaticky naplnila. Zavírám asp ... více »

Offformat Kultura

Formosa Deformitas

Formosa Deformitas | Zdeněk Brdek

Krásně deformovaná díla baroka a kubismu představuje ve společné výstavě Alšova jihočeská galerie. Přestože jde o bezmála půlroční výstavu, většinu svého dosavadního trvání je uzavřena.

V českobudějovickém Wortnerově domě se v těchto dnech nachází výstava, která je ze známých důvodů přístupná pouze (nicméně alespoň) v podobě virtuální prohlídky (viz  webové stránky výstavy ). Na ní jsou divákům společně prezentována díla barokní a  ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

duben 2021

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#31939

m

K poezii Pavla Rajchmana jsem v minulosti hledal cestu opakovaně a přiznám se, že těžko. Ztrácel jsem se v ní, nebyl jsem sto najít si fungující čtenářský klíč. Záznamy zachycující reálné i surreální s nebývalou intenzitou a variabilitou seskupené ... více »

Poiésis Kultura

Pavel Rajchman: MOŽNOSTI

Nebo / promění tě / v nebo.

 

  Je tolik možností, jak naložit se skutečností: otevřít si v hlavě hospodu , nasadit si na hlavu pár vln , potopit se na dno řeky, vynořit se a proměnit se ve věc. Rajchmanovy básnějsou dravým nespoutaným průtokem krve . Podmanivé, energické o ... více »