Týdeník Kulturní noviny

16. číslo pondělí 16. 4. 2018

Téma Kultura,Osobnosti

Počátky moderního českého jazzu: Poslední mohykán ze Studia 5 vzpomíná

Jan Konopásek a Karel Velebný. Foto Miloň Novotný

Obdivoval Karla Vlacha, Karel Krautgartner si jej vybral do svého prvního orchestru, s kamarádem Karlem Velebným založili průkopnické jazzové formace Studio 5 a S+H kvartet. V roce 1965 emigroval, vyzkoušel různé profese a především hrál v nejlepších světových jazzových orchestrech (Woody Herman, Buddy Rich, Lionel Hampton, Guy Lombardo). Pestré vzpomínky Jana barytonsaxofonisty Konopáska (1931), kterého obdivoval i Josef Škvorecký, budou mít pod názvem Jazzová odyssea (Galén, 2018) vernisáž 12. května na veletrhu Svět knihy v Praze. Na úvod Jiřího Plocka navazuje Konopáskova vzpomínka na Karla Velebného.

Bylo to v roce 2016, kdy Jan Konopásek získal Cenu Gustava Broma, udělovanou Českým rozhlasem Brno. Při slavnostním předávání v brněnském Sono Centru jsme se spřátelili a začali si povídat. Nejdříve jsem užasl nad pamětí tehdy téměř pětaosmdesátilet ... více »

Společnost a politika Domov

Obživlosti: Vyhlížení války

Ivan Hoffman. Foto archiv

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.

V mých žákovských knížkách byla řada poznámek, ve kterých soudružka učitelka informovala rodiče, že během vyučování vyrušuji mluvením. Tento nešvar mne provázel životem, takže jsem vyrušoval i na střední škole a posléze i na vojně. Tam se jednou při ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto: Tomáš Koloc.

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je pokryta necelá třetina letošního rozpočtu. Potřebujeme získat ještě nejméně 100 tisíc korun. Prosíme o podporu! Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnoho ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Miloš Forman, válka, domov a sen

Z rodinného archivu rodiny Kolocovy

K odchodu dávného rodinného přítele, který se stal nesmrtelným filmovým režisérem.

Zemřel Miloš Forman a jeho posledním přáním bylo, aby jeho ostatky byly uloženy na hřibitůvku ve městě Warren, stát Connecticut, na východním pobřeží USA. Český, dnes povětšinou bulvární tisk, se s plytkostí sobě vlastní ptá proč. Na tuto otázku mu ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Za panem rídícím aneb o jednom zásahu folklorem

František Okénka a Martin Hrbáč, Kuželov 2011

V uplynulých dnech se uzavřela dlouhá životní pouť horňáckého zpěváka, muzikanta a učitele Františka Okénky z Malé Vrbky (5. 5. 1921 – 13. 4. 2018). Milovníci Horňácka, návštěvníci větrného mlýna v Kuželově a všichni, kdo se s panem „rídícím“ někdy setkali, si jistě s úctou připomenou neobyčejné kouzlo jeho osobnosti a práci, kterou pro svůj rodný kraj vykonal.

Bylo to v roce 1996. Vystupoval jsem s kapelou na festivalu Zahrada ve Strážnici a měl jsem půl dne volno. Zrovna jsem ten rok vydal Františku Okénkovi, horňáckému učiteli a zpěvákovi, CD k jeho pětasedmdesátinám, tak jsem za ním chtěl zajet a něco ... více »

Kultura a umění Kultura

Zápisky zpoza stolu II.: Vivat Verdis!

Principál divadla Mojmír Vlašín. Foto Wikimedia Commons

Divadlo Verdis, hrané lidmi z profesí zabývajících se ochranou přírody pod vedením principála Mojmíra Vlašína, má svou jedinečnost i kvality.

Motto: „Hlavně když je koryto. Svině už se najdou.“ (Inspektor Colleno, 2018) Nelze snad ani spočítat, kolikrát už planě prolétlo naší mediální krajinou okřídlené spojení „občanská společnost“. A přitom zeptáte-li se na konkrétní příklady, naplňujíc ... více »

Poezie Kultura

Dožínky v létě 1945

Národní dožínky v Rožďalovicích, rok 1945. Foto www.rozdalovice.eu

Sonet Jana Zábrany jako připomínka konce druhé světové války – a také toho, že i slavné chvíle u nás často mívají jakousi pachuť.

Byl velký výběr čerstvých vdov. Drhly… Měl přijet Chlestakov. A v hadrech v lese našel hajný cár dopisu, cár: Lieber Heini! Bratranec volal: „Přijď pak domů! Do sklepa!“ Líh čpěl po všech vsích. Šel pro klíč. V kapse cinkalo mu pár zlatých zubů ... více »

Literární ukázka Osobnosti

Počteníčko: Blechy a svaté obrázky

Obrázek nebo fotografie#22207

Úryvek ze vzpomínek Bedřicha Placáka, lékaře partyzánského oddílu operujícícho za Slovenského národního povstání v prostoru Bílých Karpat.

Před několika dny jsme podstoupili celodenní vyčerpávající boj na bošáckých kopanicích. Byl to boj, který byl svým rozsahem i nasazením jednotek a zbraní snad největší z bojových akcí naší brigády. Na naší straně bojovalo pět set šedesát málo zkušen ... více »

Fejeton Zahraničí

List

Foto autor

O jednom moři, poloostrově a uvařeném věnci

Když jsem poprvé uviděl Jadran, bylo k půlnoci a spustil se hustý déšť. Byli jsme na jihu ostrova Lošinj, který vznikl tak, že ho jeho původní obyvatelé, staří Řekové, oddělili kanálem od ostrova Cres. Jako v biblickém příběhu o proměnění na hoře Ta ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

březen 2018

Offformat Kultura

Zelené ostrovy

Obálka knihy. Foto: archiv galerie OFF/FORMAT

Zabývali se čeští umělci environmentální problematikou? Má tento příběh specifické rysy, a kudy se ubíral? Odpovědět na tyto otázky se alespoň částečně snaží kniha Ondřeje Navrátila, která rozebírá tucet vybraných děl, vzniklých mezi 60. léty minulého století a jeho koncem. Křest knihy proběhne 8. března v 18 hodin v galerii OFF/FORMAT.

Referenčními body publikace jsou umění a environmentální problematika, tématem pak jejich setkávání v českém prostředí. Environmentální problematikou se zde rozumí oblast procesů, které negativně ovlivňují udržitelnost života na Zemi a v posledním p ... více »

Offformat Kultura

Devátý Týden výtvarné kultury v Brně

Z loňského programu TVK: Setkání s barvami v poezii Jana Skácela u sochy J. Skácela na Špilberku. Foto: archiv TVK

Neskrývej!

Ale co?

Co nemáme skrývat? Jaký je význam hesla, které najdeme na pozvánce i plakátu již devátého ročníku brněnského projektu Týden výtvarné kultury? Jako letošní hlavní téma uvádějí tiskové materiály pojem IDENTITA. Neskrývej svou identitu?

Brno je dosud jediným městem v České republice, kde se akce s názvem Týden výtvarné kultury koná. Vlastně by to mohl být příklad pro ostatní – během jediného týdne je možné v Brně navštívit vernisáže, přednášky, tvůrčí dílny, diskuse či jednání odbo ... více »

Offformat Kultura

Zašprajcnutí aneb O důvěrnostech mezi malířem a divákem

Petr Veselý, Hůl, 2017, olej na sololitu, 142 x 114 cm. Foto: Petr Kovář

Potkali se Petr Veselý, Marian Palla a Gerhard Richter… zřejmě poprvé až v tomto textu, v rozpravě nad šedými abstraktními studiemi prvního z nich.

„V Teplých škvarcích výtvarník zachytil podobu svých souputníků a kumpánů, jak s nimi sedával u chráněného pařezu v brněnské kavárně Švanda, podívejte, tady je malíř Vladimír Merta, tady anatom Vladimír Novotný, Honza Zuziak, Jozef Cseres, Jakub Ste ... více »

Offformat Kultura

Reality testing

pohled do instalace Reality testing

Společná výstava Andreje Ševčíka a Andrei Uváčikové v pražské Pragovka Gallery.

Mapy a testery pro čočky fotoaparátů, kamer a objektivů. Anebo kalibrační škály, grafy, schémata… Technické obrazy, které vznikají z utilitárních důvodů jako nástroj racionálních operací, jejichž cíl leží mimo ně. Je vůbec vhodné k jejich označení p ... více »

Offformat Kultura

Nejžlutější slunce

Michal Blecha, FILM, DEGRADACE, SMRT, 2017. Foto: archiv autora

Uherskohradišťský rodák žijící v Praze, fotograf, kameraman, líhnuvší se performer, hudebník a v neposlední řadě student Ateliéru nových médií Tomáše Svobody na Akademii výtvarných umění a Ateliéru fotografie Alexandry Vajd a Martina Kohouta na pražské UMPRUM v loňském roce uspěl v Artyčok OPEN CALL 2017 v kategorii student, zaměřujícím se na podporu audiovizuálních děl. Coby prezentační výstup této podpory je také realizována aktuální výstava v galerii OFF/FORMAT.

Dokument. Umělci, věrohodně opřeni o fakta naší reality, odhalují temné, hanebné stránky naší společnosti. Konkretizací roste autenticita díla. Co kdyby však přebrala otěže dokumentu fabulace a imaginace? Co když je fikce vlastně pravdou? Můžeme stá ... více »

Offformat Kultura

Konsolidace krajností

Foto: archiv Jan Peknik Kozák

Pelhřimovská vizionářská kavárna Café PORTO funguje již dlouhodobě také jako galerie s pozoruhodnou dramaturgií propojující vizuální a hudební vystoupení do společně komunikujících celků. Takovou byla i právě skončená výstava Jana Peknika Kozáka.

Od Jendy jsem odposlechl myšlenku ke smyslu vědecko-technologicko-mediálního zkreslení jako podkladu inspirace, který následuje proměna strukturalizací ve „věc“. Objasněním toho všeho se zdá být životaschopnost věci prokázaná právě obtížnější kunsth ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

březen 2018

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#21967

.

Když napíši, že to, jak Petr Hruška ve svých básních přímočaře svědčí o světě kolem nás, o našich životech, je natolik působivé, že to nelze než mít rád, bude to znít nejspíše banálně. Jenže, co naplat, je to tak. A mě to nepřestává fascinovat, ne ... více »

Poiésis Kultura

MAREK FENCL: NA SAMOSpÁDNÝCH TRATÍCH

žebra roštů určovala směr / přibitá do kříže

  Nevtíravé a nedoceněné bývá umění pokorně se dívat, vnímat svou existenci nikoliv v expresivních kulisách velkého světa , nýbrž v paměti nejbližších míst a věcí, v nenápadných paralelách, v nezřejmých metaforách, ke kterým se lze dobrat jen ztiše ... více »