Čtrnáctideník Kulturní noviny

4. číslo pondělí 15. 2. 2021

Téma Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc.

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje ... více »

Společnost a politika Domov

Brněnský územní plán: S jídlem roste chuť a s hamižností rozvojové lokality

Foto Renata Placková

V Brně vzniká nový územní plán. Úředníci i architekti naoko naslouchají ochráncům přírody, advokátům zeleně a obhájcům zahrádkářských osad. Ve skutečnosti je ale neberou vážně.

Britský ekonom J. M. Keynes řekl: „Ničíme krásu naší krajiny, protože nikým nevlastněná nádhera přírody nemá žádnou ekonomickou hodnotu. Jsme schopní vypnout slunce a hvězdy, protože nevyplácejí dividendy.“ Podobně se chová vedení města Brna a celý ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Když vládnou zelení

Logo Taz

Němečtí zelení se chtějí po volbách dostat k moci. Nabízíme šest tezí, jak se jim to může podařit, co by zelená vláda změnila – a co nikoliv.

Představme si scénář, který byl až dosud považován za nepravděpodobný. Annalena Baerbocková složila v prosinci 2021 slavnostní slib jako první německá zelená kancléřka. Co se tím změnilo? Zpočátku méně, než si mnozí myslí. V Mnichově nebo Frankfurtu ... více »

Dokument Zahraničí

Faculty Organizing Emergency Response in the Region of the Country Most Endangered By Covid-19 in the World: “The Young Have Shown Us That They Are Not Lost At All!”

Foto Jiří Stavovčík

I set out on my trip to Olomouc. I learned that students of the Faculty of Health Sciences at Palacký University had become deeply involved in emergency response in the region and staffed the newly established tent that served as a Covid testing facility. My meeting with teachers and students of the Faculty of Health Sciences and a visit to the testing tent provided material for the following series of interviews.

I came to Olomouc for the second time in my life not knowing that I would start from the top university echelons only to end up in a tent. I could not miss the red testing tent and a bus set up on a parking lot at the entrance to the complex built o ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Náboženští vůdci Hirošimy a Nagasaki vyzývají k zákazu jaderných zbraní

Obrázek nebo fotografie#31214

Náboženští vůdci Hirošimy a Nagasaki vítají, že vstupuje v platnost Smlouva o zákazu jaderných zbraní, přestože japonská křesťanská rada „lituje“, že vláda smlouvu nepodpořila ani neratifikovala.

„Žádáme vládu Japonska, aby co nejdříve podepsala smlouvu o zákazu jaderných zbraní,“ uvedla Národní křesťanská rada v Japonsku ve svém prohlášení ze dne 27. ledna. Při oznámení 7. celosvětové mezináboženské konference o článku 9 japonské mírové úst ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil na poznanou pravdu (4. část)

Peter Weish

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… První tři části eseje naleznete zde, zde a zde.

Když jsem v roce 1970 odešel z reaktorového centra, abych na Vysoké škole zemědělské zastával místo asistenta, měl jsem velmi rychle kontakt s tehdy ještě malým Protiatomovým hnutím ve Zwentendorfu. Ještě dobře si vzpomínám na malý shluk obyčejných ... více »

Společnost a politika Domov

Dobré koronazprávy XXII.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Čeští vědci vyvinuli zařízení na dezinfekci respirátorů Vědci z VŠCHT dostali společně s týmem z vídeňského Centra sv. Anny pro výzkum dětské rakoviny grant od rakouské grantové agentury FWF a Grantové agentury České republiky. Peníze chtějí použít ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Znamenají redukce úlevu?

Nepotřebujeme?

K čemu jsou Newtonovy zákony?! O unáhlených škrtech v učivu pro základní školy.

Objevy pro lidstvo představují nejen velice povzbuzující zkušenost, ale i obrovský přínos k jeho rozvoji. A což teprve, když se lidem podaří najít obecné pravidlo, zákon či dokonce princip zobecňující jednotlivé zkušenosti. Takové odhalení se stává ... více »

Komentář Zahraničí

Škola-21

Sádrový distanční student ze španělské vesnice. Foto Tomáš Koloc.

Fejetonová poznámka k českému vzdělávání ve znamení 21. století a pandemie zvyků ze základní  školy v jeho 21 roce.

Fejetonová poznámka k českému vzdělávání ve znamení 21. století a pandemie zvyků ze základní školy v jeho 21 roce. Mluvil jsem s kamarádem, který má dvacetiletého syna K., jehož jsem znal ještě v době, kdy neuměl chodit. Vyprávěl mi o něm dvě příhod ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Magie písní Jaromíra Nohavici

CD Jaromír Nohavica Máma mi na krk dala klíč

Populární písničkář vydal na podzim loňského roku nové album. Jeho filosofie je velmi osobní a v použitých prostředích úsporná: Pouze hlas a jednoduché doprovody na kytaru. O to více vystupuje síla nového CD Máma mi na krk dala klíč. Tón nového Nohavicova počinu byl inspirací pro následující osobně pojatou recenzi.

Petr Vizina ve své recenzi (9. 11. 2020, Aktuálně.cz) na album Jaromíra Nohavici Máma mi na krk dala klíč napsal hned zkraje, že písničkář si s češtinou rozumí jako málokdo a že jeho „vztah k jazyku není instrumentální, tedy ‚aby bylo co zpívat‘, al ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Sherlock Holmes a největší vypravěč filmů (a jejich česká zkušenost)

Christopher Plummer a Jean-Claude Carrière.

Za hercem Christopherem Plummerem (1929–2021) a scenáristou Jean-Claudem Carrièrem (1931–2021).

K dnes zemřelému Christopheru Plummerovi se mi sešly v ruce dvě fotky, které jsou si navlas podobné (viz. druhý ilustrační obrázek), ačkoli je dělí čtvrt století, na obou herec v téže pozici naslouchá partnerovi a má u toho charakteristický intrikán ... více »

Kultura a umění Kultura

Niccolò Paganini v Karlových Varech, část třetí: Zánět

Paganini v době rekonvalescence (kresby přisuzované J. P. Lyserovi).

Příběh největšího světového houslisty všech dob a nejslavnějších českých lázní.

Paganini se v polovině srpna 1828 vydal z Vídně do Prahy, kde se chystal poprvé představit jako skladatel a houslový virtuos, ovšem kvůli nedobré zdravotní kondici Prahu minul a nejprve se rozhodl zotavit ve světoznámých lázních Karlovy Vary, což mu ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Společnost a politika Domov

Tady také žijí lidé

Ležení bezdomovců pod mostem - foto Jiří Plocek

Malá zpráva o stavu naší civilizace: Brno, Česká republika, 11. února 2021.

Jezdívám tudy občas a již několik měsíců pozoruju tuto malou komunitu bezdomovců. Zatím ta zima byla taková nemastná neslaná… Ale dnes v noci bylo minus 8 stupňů Celsia, v sobotu má být až – 10 (původně hlásili až – 17) a desítkový noční mráz se má ... více »

Fejeton Kultura

V mojom útlom hlinenom panónskom dome

Foto autorka.

Odpověď slovenské spisovatelky ze srbské Vojvodiny na poetický fejeton Tomáše Koloce Întâlnire (Setkání) z KN 2/2021

Dom s vybielenými stenami a takým istým oproti na ktorého steny pozerám keď sedím za počítačom a dívam sa na záhradu. Dom, ktorý pripomína bledého zostarnutého zhrbeného človeka na ceste do nekonečna... Na povale susedného domu húkajú sovy, lebo maj ... více »

Literární ukázka Vzdělávání,Kultura

Miloš a Milena

Obrázek nebo fotografie#31212

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou M.

Žili spolu dva dobří lidé. Muž řezbář a žena včelařka. Měli se rádi, a tak k nim rok co rok zalétal čáp s novým děťátkem. Nejstarší Milena už mamince pomáhala u včel i doma. Ale hodně dětí, to není návod na bohatství, a tak třeli bídu s nouzí. Tatín ... více »

Poezie Kultura

Výlet

Paul Cézanne: La vallée de Riaux près de l'Estaque

Báseň Artuše Černíka pro dny, kdy je obloha samá saze.

Našim očím se chtělo jednou smát, beztak je obloha šedivá, plno v domech zaťatých pěstí, mezi zmrzlými astrami na včerejšek uvadlo štěstí. Naše rty byl tiché a naše oči na zdech našly nepopsané plochy, květináč neskonale smutný a udivené lidi v prá ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Španělská skřipka

Obrázek nebo fotografie#31213

Jeď do Paříže. Tam si polepšíš.

„A co tě zaválo sem?“ „Přivezl jsem zboží.“ „Jaké zboží?“ „Svoje. Jeden známý průvodčí mi zařídil bezplatnou dopravu v poštovním vagóně.“ Vrabčinský si teprve teď všiml, že na zemi opodál Bezinčíka stojí bariéra rakví. Některé s třepením, jiné bez ... více »

Fejeton Kultura

Jak přemoci „spoluvinu“

Ilustrační foto: autor.

Selský recept na pandemii

V neděli jsem (navzdory všem doporučením) jel do Prahy a měl jsem sraz s jedním ze svých blízkých. Na Petříně sáňkovaly děti a chvílemi to vypadalo docela jako normální stav. Byla zima, celkem jsem promrzl, ale citelně to zlepšilo můj duševní stav ... více »

Fejeton Kultura

Recenze Rigoletta

Plakát recenzovaného představení.

Profesionální pěvec k nové inscenaci slavné opery.

Rigoletto je pěkná opera Giuseppa Verdiho s překrásnou hudbou a trochu připitomělým dějem, i když libreto po mnoha peripetiích napsal podle činohry Victora Huga význačný libretista Piave. V divadle se říká „to Rigoletto“, ale nenechte se mýlit, hrdi ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2021

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IX: Kde se bere (umělecká) nesnášenlivost?

Rozlitý olej. Foto: Tomáš Koloc.

„Kritický dialog uvnitř umělecké scény nahradil otevřený třídní boj.“ V celoročním seriálu úvah o odpovědnosti umělce pokračuje malíř Petr Dub, který spolu s Markem Medunou vede malířský ateliér na pražské Akademii výtvarných umění. Cyklus pak již v novém roce uzavře úvaha ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

#intro Na jedné z posledních letních vernisáži GHMP jsem poslouchal úvodní slovo autora, do kterého místy vstupoval ex-profesor vlastnímu žákovi. Vlastně šlo o trochu hrubé chování, ale v daný okamžik milé, vtipné a nabourávající onen vodopád slov, ... více »

Offformat Kultura

Život jako Dobré dílo?

Michael Florian, podobizna otce, Josefa Floriana

Nakolik lze hospodařit s lidmi, aniž bychom vybočili z dobrého díla? Žití v umění těžko oddělovat od umění žít, rozhodně v případě Josefa Floriana.

Kde by byli umělci a intelektuálové dvacátého století bez svých oddaných a pečujících družek, které jim umožnily plně se věnovat vlastním posedlostem! Které svoji konkrétní roli na osvětleném pódiu světa „umenšily“ do monolitického a obecného „díky, ... více »

Offformat Kultura

Podoby lesa

Hayek z výstavy v Galerii Josefa Jambora v Tišnově, foto Zbyněk Fišer

Milujeme přírodní originalitu organických forem, a současně je stále kategorizujeme, přizpůsobujeme, a tedy měníme podle sebe, dedukuje autorka recenze aktuální výstavy malíře a grafika Pavla Hayeka.

Každý, kto niekedy vstúpil do lesa, si pri príchode do výstavy Pavla Hayeka uvedomí, že les, ktorý tam nachádza, je síce povedomý našej skúsenosti, napriek tomu však oproti tomu, čo v prírode bežne zažívame, zvláštny. Obrazy, ktoré tu autor prezentu ... více »

Offformat Domov,Kultura,Osobnosti

Cesta k hodnosti stařešiny zemských sochařů

Zdeněk Macháček: Rudá Venuše, mořené dřevo, 2012. Foto: Jan Dočekal

Pět vzpomínek na sochaře Zdeňka Macháčka.

Zdeněk Macháček, narozený 16. srpna 1925 v Brně, který od roku 1971 žil a tvořil v Křížovicích–Doubravníku u Nedvědice, zemřel 8. listopadu 2020 v Brně. Červenec 1997: Dřevěné skulptury a objekty jsou hravými a lehce ironickými variacemi na téma věč ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce VIII: Dekolonizace pravidly kolonie?

Z letošní výstavy Dům umění. Foto archiv kgvu Zlín

„Dekolonizujte umění!“ volá se (voláme). Ale od čeho? Od koho? Kde jsou v současném (českém) umění ty kolonie, kolonizátoři? Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou teoretika, kurátora a vysokoškolského pedagoga Jana Zálešáka.

Je dobrý nápad, abych se vyjadřoval k tématu odpovědnosti umělce? To byla moje první reakce na oslovení k účasti v anketě Kulturních novin. Než jsem oslovení přijal, položil jsem Petru Kovářovi několik doplňujících otázek, hlavně asi proto, abych si ... více »

Offformat Kultura

Krajina tisíců zpřetrhaných nití

Marta Fišerová Cwiklinski. Foto archiv Galerie města Blanska

Výstavu Marty Fišerové Cwiklinski v Galerii města Blanska nevidělo kvůli protipandemickým opatřením tolik lidí, kolik by bývalo mohlo, ale především rozhodně ne tolik lidí, kolik by mělo. Jak příhodně ukazuje situace uzavřených institucí, cesta uměleckého aktivismu nikdy nemohla vést pouze ruku v ruce s uměleckým „provozem“, natož pak výhradně galeriemi. Přesto (nebo právě proto) tato výstava potvrzuje klíčový význam rozvíjejícího přídavného jména před jinak širokým slovem aktivismus.

„Umělec prospektivně odpovídá za to, že jeho dílo bude mluvit s divákem a měl by nést tíhu odpovědnosti (…) za nezdařenou komunikaci, zejména pokud jeho dílo aspiruje na akcentování zásadních a aktuálních témat doby.“ 1 Že jsou klimatická krize a j ... více »

Offformat Kultura

Brno Art Week za všech okolností

Po brněnských sochách s Radkem Horáčkem. Foto archiv BAW

Na co jste se báli zeptat své učitelky výtvarné výchovy? Viděli jste někdy cvičit umělce? K tomu knihy o umění, poezie, domácí vernisáže nebo příběhy umění na místech, kde dřív bylo a už není. Pokud jste nestihli sledovat akce již tradičního brněnského týdne, který spojuje výtvarným uměním, můžete si jej „přehrát“ znovu  – celý byl totiž online.

Obrazovky místo galerií! Tímto krátkým heslem lze vystihnout podzimní Brno Art Week 2020. Letošní ročník byl nemile poznamenán nouzovým stavem, který ani v jarních měsících neumožnil přístup veřejnosti do galerijních institucí. Organizátoři si kladl ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

únor 2021

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#31090

.

Proud severoamerické poezie, v němž je reflektováno přírodní dění, invenčně, intuitivně i programově, je mi blízký od prvních setkání v raných devadesátých letech. Kanadský básník John Pass patří k oceňovaným současným autorům řazeným k tomuto pro ... více »

Poiésis Kultura

Lenka Kuhar Daňhelová: vzduch těžce stojí

Přiměřeně svému věku planout. / Tak jako ztrouchnivělé dřevo hoří.

Vykroužit tečku… mít svůj řád… Hledat řád, hledat vnitřní smysl – ve svém konání, v okolních věcech, událostech či v přírodním dění. Hledat vertikály, natažená lana mezi námi i mezi námi a světem. Hledat v prolínání, hledat v rozhovoru – s lidmi, ... více »