Němec o svém životě ve Wu-chanu: Balíčky s jídlem u brány

Timo Balz

Timo Balz, profesor na univerzitě ve Wu-chanu, se kvůli koronaviru nechce vracet do Německa. S omezeními v každodenním životě se vyrovnává dobře.

Po celé týdny byl Timo Balz v kontaktu jen s manželkou a svými dvěma dětmi. Rodák ze Švábska chodí pouze jednou za několik dní ke vstupní bráně sídliště, kde bydlí, aby si tam vyzvedl dva balíky plné vajec, řepy a papriky, které si objednal pomocí smartphonu. „Už se nevídám dokonce ani s kurýrem, který zboží dováží,“ říká tento pětačtyřicátník pracující ve Wu-chanu jako profesor dálkového průzkumu Země.

Německé ministerstvo zahraničí tam o víkendu opět zorganizovalo evakuační let pro německé občany. Pasažéři letadla, které v neděli odpoledne přistálo v Berlíně, musí nyní na dva týdny do karantény. Wu-chan a celá provincie Chu-pej jsou virem pořád zasaženy nejhůře.

780 z více než 800 úmrtí bylo hlášeno právě odtamtud. Neděle (9. února 2020) přitom byla obzvlášť smutným dnem: v průběhu 24 hodin tam zemřelo 89 lidí – tolik v jeden den jich ještě nikdy nebylo. Počet infikovaných a obětí poprvé překročil rozsah epidemie SARS před 17 lety.

Přesto se Timo Balz rozhodl ve své adoptivní vlasti zůstat – i když jeho manželka, čínská občanka, by mohla vycestovat s ním. Čína je mu domovem už jedenáct let. „Ano, je to divný pocit. Riziko nákazy tam, kde bydlíme, však považuji za velmi malé“, říká Balz. V jeho čtvrti sice mezitím na virus napadající plíce zemřeli dva lidé, vzhledem k celkovému počtu infikovaných je to ale vcelku zanedbatelný počet.

Vyučování prostřednictvím videochatu

Ve skutečnosti, říká Balz, se situace uklidnila: zásobování potravinami je spolehlivé, i když je výběr spíše omezený. „Problémem bylo, že mnoho nakažených muselo zpočátku zůstat doma, protože už nebyla volná místa v nemocnicích. To se zlepšilo,“ říká.

Jeho dvě děti neopustily už týden čtyři stěny bytu. Od pondělí má být ale monotónní každodenní život zase o něco pestřejší: začne totiž škola – i když jen online prostřednictvím videokonference na počítači. Kdy začne Timu Balzovi semestr na univerzitě, zatím není vůbec jasné.

Zpravodajství v německých médiích sleduje Balz samozřejmě také. Některé zprávy a komentáře ho však udivují: „Když čtu, jak lidé věří tomu, že vypuknutí epidemie přivede komunistickou stranu do potíží, tak to pokládám za velmi odvážné tvrzení,“ říká. „Lidé zde jsou naopak spíše rádi, že teď z Pekingu přichází pomoc v podobě zdravotníků.“ Naproti tomu není žádným tajemstvím, že bude co nevidět odvolán starosta Wu-chanu.

Text, který původně vyšel v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.