Existují policajti?

Anděl modrooký s hlavou v dlani

V rádiu právě říkají, že probíhá další restrukturalizace policejních útvarů. Po škatulatech s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu z roku 2016, kdy se policie takovou ultrarychlou změnou struktury připravila o řadu zkušených lidí ve svých řadách, přemýšlíme, kdo se chce koho zbavit dneska, co zas kdo na koho má, a kdo to tutlá. Existují policajti? zeptaly se mě moje děti. A jsou hodní, nebo zlí?

Zvláštní otázka. Začal jsem tedy vysvětlovat, proč existují. Že se lidé domluví na pravidlech, co a jak se smí, a na ta pravidla pak někdo musí dohlížet. Kdo dohlíží, není zlý, jen hlídá ta nařízení. Zvrtnout se to může, pokud se na pravidlech nedohodnou všichni, a tedy za jistých okolností může policajt dát pokutu nebo dokonce pouta někomu, kdo je hodnej. Ale v principu, kdyby nebyli, a bylo to dodržování pravidel na nás, bylo by všude mnohem nebezpečněji, častěji bychom čelili nějakým násilníkům. Ale ty by sis s nima poradil, tati, viď? Vida, policajti možná neexistují, ale ještě pořád převládá nesoudná důvěra v existenci otce, který jistí bezpečí. Hned jsem si sám vzpomněl, že jsem to měl se svým tátou stejné (mám po něm atletickou postavu čtenáře, brýle a popral jsem se naposledy ve čtvrté třídě), i na to, jak mě mezi nočními stíny dětského pokojíčku trápívalo, že táta spí v ložnici hned za dveřmi, takže kdyby jimi vrah vstoupil, nebude mít táta vůbec šanci se mu postavit, a pak už je tam jen mamka a my a okno je v prvním patře. A pak někdy na základce, na ty myšlené, ale o to peprnější souboje, kdo by vyhrál, terminátor, nebo predátor, a čí táta by vyhrál, kdyby se tátové prali?… tam někdy jsem začal pochybovat. Ale taky se jich, děti, můžete zeptat na cestu, když něco hledáte nebo se ztratíte a nemůžete najít mámu a tátu. Policisté nám pomáhají. Tak proto existují.

Teprve později jsem si uvědomil, na co se mě vlastně ptali a zároveň tedy i to, proč mi otázka po existenci policajtů přišla tak nepochopitelná. Třeba Šmoulové totiž neexistují, dinosauři už taky ne, a když se Meda zeptá, jestli existují čerti, Hynek jí zasvěceně řekne, že ano, ale jsou to jenom převlečení lidé. Já jsem sice dětem složitě vysvětloval, proč jsou policisté, stejně jako třeba čerti, potřební, ale jestli doopravdy existují, jsem jim neřekl. Neřekl jsem jim, že jsou to jen převlečení lidé. Trochu jako táta. Na druhou stranu, dokud zde bude důvěra v existenci policie, potažmo táty, nebude možné nás restrukturalizovat!