Dobré koronazprávy IX.

Grafika: Jaroslav Svoboda

Devátý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.


Na jaře měly nemocnice desítky hospitalizovaných nemocných pandemií, dnes do desítky

Některé nemocnice hlásí, že jsou bez nemocných.

 

Na pandemii zabírá koktejl protilátek

Vědci z Columbijské univerzity v New Yorku identifikovali v krvi pěti lidí, kteří se vypořádali s onemocněním covid-19, celkem 61 protilátek, devět z nich má potenciál.

 

Ještě miliarda pro české sociální služby vystavené pandemii na nemzdové náklady

Dvě miliardy už byly uvolněny na odměny (chronicky finančně podceňovaným) zaměstnancům českých sociálních služeb, kteří se museli vypořádat s pandemií.

 

Dvě miliardy na české cyklostezky

Vláda vychází z toho, že kdo jezdí na kole, nejezdí v době pandemie městskou hromadnou dopravou.

 

Ministr Vojtěch slíbil 100 milionů na výzkum koronaviru

V programu jménem ÉTA bude projekty posuzovat grantová komise.

 

V Německu vycvičili psy, kteří jsou ze slin nakažených schopni odhalit nákazu

Speciálně vycvičení psi dokáží totéž i s malárií, rakovinou či cukrovkou.

 

Ministr vnitra Hamáček formuloval tři možnosti antiseptické volby

1) “Drive-in“ volební místnosti, kam by se podávaly volební lístky jako se podávají peníze do průjezdných restaurací McDonald´s, by se týkaly jen majitelů aut. (Ministr si neuvědomil, že to nejsou zdaleka všichni...) 2) Zvláštní volební okrsky v místech v karanténě (uzavřených ústavech, obcích). 3) Systém zmocněných volitelů.

 

Na závěr: Osobní svědectví bývalého šéfredaktora a dnešního spolupracovníka Kulturních novin Jiřího Gutha
V rámci svého zaměstnání jsem jednal na pracovní poradě s člověkem, u něhož byl druhý den proveden test na nemoc kovid-19 s kladným výsledkem. Kolegové mě o tom vzápětí informovali a zaměstnavatel v součinnosti s místně příslušnou hygienickou stanicí zajistil testování pro všechny, kteří byli s dotyčným v „nadkriticky těsném“, resp. dlouhém styku. V mém případě to bylo administrativně a komunikačně poněkud náročné, protože bydlím v jiném kraji, než pracuji, a ošetřující lékařku mám v ještě jiném kraji (a ta zrovna měla dovolenou). Přesto se podařilo vše dohodnout a zajistit zhruba za 30 hodin, a to včetně výsledků testu. Komunikace všech celkem osmi zúčastněných byla velmi příjemná a srozumitelná, jejich činy rychlé, jejich postup plně profesionální a přístup vstřícný. Z toho, kdy mi volali, jsem nabyl dojmu, že pracují nikoliv 8,5, ale asi tak 11–12 hodin každý den.

Výsledek testu byl nakonec záporný, ale mé zážitky a zkušenosti jednoznačně kladné. Kolegům ze zaměstnání to řeknu osobně, ale tady bych chtěl touto cestou výslovně poděkovat a vyjádřit vděčnost přinejmenším paní Petře Ševčíkové z Hygienické stanice hl. m. Prahy, paní Jindře Taterové z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a odběrové skupině zdravotnické záchranné služby z Kladna.

Nevím, jestli je ta nemoc spíš „chřipečka“ nebo metla lidstva, ale jejích případných dalších vln se nebojím aspoň v tom smyslu, že ti, které jsem poznal jaksi v první linii, jsou lidé na svých místech.