Proti injekci. Odpůrci očkování a koronavirová pandemie

Obrázek nebo fotografie#30858

Vlády v celé Evropě spoléhají na to, že nové vakcíny zastaví koronavirus. Proti tomu se ale mobilizují odpůrci očkování. 

Když Walter Weber vystoupí na jeviště, je Kiel v mlze. Je 12. prosince, na 400 lidí stojí před řečnickým pultíkem s velkým slovem „Svoboda“ vyřezaným do dřeva. Weber říká, že koronaviry jsou známé už dobrých 70 let a usuzuje z toho: „Ty statistiky jsou o počtu případů nachlazení!“

Weber je internista a onkolog v penzi, starší muž s řídnoucími vlasy a vráskami od smíchu. Iniciativa „Kiel povstává“ (Kiel steht auf) ho pozvala jako úvodního řečníka. Roušky ničemu nepomáhají, hlásá Weber, a pozitivní PCR testy jsou podle něho „z medicínského hlediska zcela bezcenné“. Potom přejde k očkování: „Prozradím vám tajemství: mám imunitní systém.“ Z davu zní potlesk, pískot, řinčení. S námahou opět zvýší hlas: „Nenechám se očkovat! Jen přes moji mrtvolu!“

Weber si prý v březnu všiml, že „čísla neodpovídají mediální panice“. V dubnu založil se třemi dalšími lékaři a lékařkami nadaci „Lékaři pro osvětu“ (Ärzte für Aufklärung). Vzhledem k tomu, že je nositelem doktorského titulu a ve svých 76 letech vyzařuje autoritu založenou na životních zkušenostech, považuje ho mnoho popíračů a popíraček pandemie za experta. Za někoho, kdo se vyzná v PCR testech, hodnotách incidence a mRNA vakcínách.

Weber nenosí roušku, ale když ho kvůli tomu cestou na demonstraci zastavuje u nádraží policista, nic se neděje. Spřátelený lékař mu totiž vystavil potvrzení, že „Walter Weber nemůže ze zdravotních důvodů nosit ochranu úst a nosu“. Takže teď je rutinně vytáhne z náprsní kapsy bundy složený laminovaný lístek a ukazuje ho policistovi.

Lidé jako Weber vedou protestní hnutí, které od jara vychází do ulic protestovat proti koronavirovým opatřením. Spojuje je víra, že pandemie je podvod. Posiluje je neutuchající proud dezinformací. Nyní mobilizují proti události, která se týká všech: zahájení očkování.

Příští pondělí (tj. 21. 12. 2020, pozn. red. KN) rozhodne Evropská agentura pro léčivé přípravky o schválení první vakcíny. Aby to epidemii skutečně zastavilo, musí se nechat očkovat nejméně 60 procent populace. „Očkování je východiskem z této pandemie,“ říká německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Podle něj je při očkování tou nejdůležitější věcí důvěra.

Přesně to ale odpůrci a odpůrkyně očkování podkopávají: důvěru v bezpečnost očkování. A radikální pravice všech odstínů z toho těží politický kapitál.

Podle posledních průzkumů to s důvěrou v očkování moc dobře nevypadá. V roce 2016 se ještě tři čtvrtiny respondentů v Německu označily za „zastánce očkování“. Vědci a vědkyně z Univerzity Erfurt ale zjistili, že od letošního dubna ochota nechat se očkovat klesá. Při jejich průzkumu počátkem prosince uvedla už jen přibližně polovina dotázaných, že se „(spíše) chtějí nechat očkovat proti onemocnění Covid-19“. „Dokonce ani při dokonale účinné vakcíně by nynější ochota podstoupit očkování nestačila k zastavení šíření viru,“ napsali výzkumníci a výzkumnice.

Při manifestaci odpůrců a odpůrkyň očkování na parkovišti před přístavem Ostseekai v Kielu, kde přistávají lodě brázdící Baltské moře, mrholí. Jen několik málo demonstrantů má roušku, mnozí zato ale plaketu s nápisy „Lze mě obejmout“, „Ne atomové energii, děkuji“ nebo „Povolejme farmaceutický průmysl k odpovědnosti“. Vzájemně se hlasitě zdraví a padají si do náruče, vtipkují, jsme přece „sledováni státní mocí“. Pojivem jejich hnutí je pocit „my proti zlému systému“.

Weber to v rozhovoru pro deník taz popisuje takto: tím, kdo si obzvlášť rychle povšiml, že „pandemie je podvod“, byli řemeslníci. „Jejich postoj je nejsolidnější. Intelektuálové všechno intelektualizují, těm chybí nezkreslený pohled,“ říká Weber. Utlačování jinak smýšlejících je podle něj už v plném proudu. Například hamburská spořitelna údajně bez předchozího varování zrušila účet jeho nadace a dárcovské příspěvky v celkové výši 20 000 eur byly vráceny dárcům a dárkyním.

Rakousko

Dne 24. dubna, devět dní poté, co Weber založil „Lékaře pro osvětu“, demonstrovalo na náměstí Albertinaplatz v centru Vídně asi 200 lidí. Demonstraci svolala „Iniciativa za informace o koronaviru založené na důkazech“ (Initiative für evidenzbasierte Corona-Informationen). Zúčastnil se jí i předseda rakouských identitářů Martin Sellner. Řečníci a řečnice varovali před nuceným očkováním Billem Gatesem. „My jsme židé,“ skandovali demonstrující. „Ano, je to totiž jako fašismus,“ odpověděla jedna žena na dotaz reportéra.

Na další demonstraci proti koronavirovým opatřením v polovině května nesli účastníci a účastnice transparent s nápisem „Očkování osvobozuje“. Jednalo se o narážku na nápis „Práce osvobozuje“ na vstupní bráně koncentračního tábora Osvětim. Také Alternativa pro Německo (AfD) ve městě Salzgitter šíří obrazový materiál s tímto sloganem. V polovině května si rovněž demonstranti a demonstrantky proti koronavirovým opatřením na náměstí Opernplatz ve Frankfurtu uvázali na paže pásky s šesticípou Davidovou hvězdou, jakou museli nosit židé za nacionálního socialismu, ale s nápisem „Neočkován“. Brzy nato se tyto pásky objevily i v Curychu, Hamburku, Berlíně a Stuttgartu.

Weber v Kielu dokončil svůj projev. Vypadá unaveně a utrmáceně. Od května jezdí téměř každý týden vždy do jiného města. Někdy na pozvání organizátora, někdy jen aby rozdal letáky a navázal kontakty. Zvali ho i lékaři a lékařky ze zahraničí. Z Maďarska, Itálie, naposled prý „dokonce Japonci“.

Když Weber není na cestách, rozesílá z Hamburku letáky, které mají šířit osvětu – a při tom především podněcovat obavy. Na jednom z letáků stojí: „Hrozí nucené očkování,“ pod tím fotka dítěte při očkování. „Lékaři pro osvětu a prof. Dr. Stefan Hockertz“ varují před „80 000 mrtvými a 4 miliony osob se zdravotními následky v důsledku nuceného očkování proti koronaviru v Německu.“

Institut Paula Ehrlicha (PEI – provádí medicínský, zejména epidemiologický a farmaceutický výzkum, poradenství pro veřejnou správu a také inspekční činnost, pozn. red. KN) vehementně oponuje: ani při klinickém hodnocení na několika desítkách tisíc osob, ani při očkování ve Velké Británii nebyly zaznamenány reakce s těžkými následky nebo dokonce případy úmrtí. Také v profesním časopise německých lékařů Deutsches Ärzteblatt se před „Lékaři pro osvětu“ varuje.

Andrea Feuerová patří k těm, kteří mají z očkování obavy. Od roku 2017 přenáší „kritiku očkování v Německu na ulici,“ jak řekla při jedné demonstraci v Berlíně už v září 2019, jejíž záznam je k vidění na YouTube. Statná žena s nakrátko střiženými vlasy, na sklonku čtyřicítky, chodí v oranžovém – a stejnou barvu má i její transparent nesoucí nápis „Za svobodné rozhodnutí o očkování – proti povinné léčbě!“ Svůj projev předčítá trochu nejistě z listu papíru.

Feuerová je zubní instrumentářkou a jednou ze dvou zakladatelek „Sítě rozhodnutí o očkování Německo“ (Netzwerk Impfentscheid Deutschland). Jedná se o německou odnož stejnojmenné švýcarské sítě podporované pravicově populistickou Švýcarskou lidovou stranou (SVP). Už když bylo v Německu v roce 2017 zavedeno povinné očkovací poradenství pro rodiče, vyhodnotila to Feuerová jako politické „utažení šroubů“. Rozhodla se vstoupit aktivně do politiky. V roce 2019 organizovala kampaň při projednávání zákona o ochraně proti spalničkám. „Žijeme v zemi, kde je demokracie už jen zdáním,“ volala Feuerová na demonstraci proti očkování proti spalničkám v září 2019 do publika. Jen o půl roku později už takové věty rozvášňovaly i účastníky koronavirových protestů.

Plánovanou očkovací ofenzivu dnes Feuerová nazývá „pokusem na lidech“. Není údajně (prostou) odpůrkyní očkování, ale jeho (kvalifikovanou) kritičkou, ujistila novináře z deníku taz. Očkování prý není problémem samo o sobě, ale jako „naučená mantra“, podle které je považováno za „největší dobrodiní medicíny“. Očkuje se prý „nekontrolovaně“, bez zhodnocení a zohlednění předchozích onemocnění.

Také toto tvrzení Institut Paula Ehrlicha rozporuje. Odkazuje na příbalové letáky, které vždy informují o kontraindikacích, o rizicích pro určité skupiny, interakcích s jinými léky a o vedlejších nežádoucích účincích. Lékaři – podle institutu – samozřejmě zjišťují anamnézu a provádí vyšetření. Kromě toho jsou v rámci klinického hodnocení očkováni i lidé z rizikových skupin.

Andrea Feuerová říká, že každý den dostává šest až sedm žádostí o radu na téma očkování. Některé z nich jí postoupili Weberovi „Lékaři pro osvětu“. Feuerová mluví vřelým hlasem ustarané matky, což vzbuzuje důvěru. Její argumenty znějí pro laiky věrohodně. Je tomu tak i proto, že mluví o nevypočitatelných věcech, s nimiž se věda skutečně dosud nezvládla vypořádat: například jaké může mít očkování proti koronaviru dlouhodobé následky.

Feuerová je úspěšná mimo jiné z toho důvodu, že pokusy politiků oponovat odpůrcům a odpůrkyním očkování zatím zůstávají daleko za očekáváním. Německé spolkové ministerstvo zdravotnictví sice zřídilo „Řídicí kruh komunikace“ (Steuerungskreis Kommunikation) za účelem „transparentní, proaktivní a specificky podle cílových skupin zaměřené komunikační kampaně“, žádost o interview s tímto grémiem ale odmítá. „To neděláme,“ říká mluvčí úsečně – bez odůvodnění.

Ministr Jens Spahn jinak dělá, co může. Očkované osoby mají mít možnost hlásit vedlejší nežádoucí účinky pomocí mobilní aplikace. „Uděláme to velmi, velmi transparentně,“ říká, a ujišťuje: „Dávám vám své slovo: během této pandemie nebude očkování povinné.“

Ve skupinách mnohých odpůrců očkování na společenské síti Telegram se nicméně považuje za hotovou věc, že očkování dobrovolné nezůstane. Sdílejí návody, jak ochromit očkovací administrativu tím, že budou masově požadovat dokumenty jako například výpisy z „Jednotného státního registru dodavatelů vakcín“. Registr s tímto názvem ale vůbec neexistuje.

Také Andrea Feuerová se domnívá, že se objeví nepřímý nátlak nechat se očkovat. Letecké společnosti už koneckonců oznámily, že na palubu pustí jen očkované cestující. „Začíná to u svobody cestovat a potom bude splétání nitek pokračovat – pořadatelé třeba vyhlásí, že na koncert se smí jen s dokladem o imunitě.“

Na manifestacích pořádaných Feuerovou, v rámci Sítě rozhodnutí o očkování, na jejím blogu a na kanálu na Telegramu s více než 9 000 followery je pandemie popírána a bagatelizována jako „koronavirové přehánění“, jsou zpochybňovány počty nakažených – a šířena panika, že hrozí nucené očkování.

Zdá se, že ani Feuerová sama není imunní proti strachu, který šíří. S blížícím se začátkem očkování je i tón jejích e-mailů adresovaných deníku taz stále vzrušenější. Pozdě večer píše, že právě sledovala „Koronavirový výbor“ – skupinu právníků a právniček, která prostřednictvím videokonferencí zpochybňuje koronavirová opatření a míchá fakta a mylné informace tak, že z toho vždy vyplyne jasný závěr: pandemie je fake. Feuerová píše: „Důrazně vám doporučuji zhlédnout tento pořad celý. Ohledně Covidu-19 vůbec nebyla provedena pretoxická studie.“ Teď se prý budou konat „pokusy na lidech“. Feuerová prosí, abychom to „společně pomohli“ rozkrýt. „Je to otázka života a smrti!!!“ Slovem „pretoxický“ myslí preklinické studie toxicity. Tvrzení, že se tyto studie neprováděly, je podle Institutu Paula Ehrlicha lživé. Bez těchto údajů by podle tohoto institutu vůbec nebyly povoleny klinické zkoušky vakcíny.

Je to právě tento druh strachu, který se teď snaží vyvolat i populisté a pravicoví extrémisté téměř v celé Evropě, co jim síly stačí.

„Strčte si svou injekci s jedem do pr****!,“ zpívali demonstranti přibližně v polovině listopadu na Trafalgar Square v Londýně. V té době překřtil Nigel Farage svou stranu na „Reform UK“. Farage je zakladatelem pravicově populistické strany UKIP a později protievropské Brexit Party. Se stranou Reform UK chce nyní zabodovat jako hlásná trouba protestujících proti koronavirovým opatřením, protože v poslední době obliba strany tohoto pravicového populisty klesla na pouhá 2 procenta. Koronavirus sice není hoax, říká Farage, ale protipandemická opatření podle něj přinesou v dlouhodobém horizontu ještě větší počet mrtvých

Podobně argumentuje i pravicově populistická Švýcarská lidová strana (SVP). Její mládežnická organizace označuje koronavirová opatření švýcarské vlády jako „ránu do týla“ pro celou zemi. SVP pak podporuje referendum proti povinnému. V jeho přípravném výboru zasedá také Daniel Trappitsch ze švýcarské „Sítě rozhodnutí o očkování“, sesterské či vlastně mateřské organizace spolku Andrey Feuerové.

V Paříži nedávno pochodovalo přibližně sto lidí k ministerstvu zdravotnictví. Mezi demonstranty se vmísilo i několik Žlutých vest. „Léčba je horší než nemoc“, stálo na jednom transparentu „Patriotů“, odnože pravicově extremistického Národního sdružení (Rassemblement National / RN). Florian Philippot si totiž po hádce s Marine Le Penovou v roce 2017 založil vlastní stranu. Nyní stojí ve Francii v centru politických sil, které v onemocnění Covid-19 spatřují spiknutí a vakcínu považují za nebezpečí. „Covid-19: Demaskovaná oligarchie“ zní název knihy, která Philippotovi nedávno vyšla

Ve Francii je skepse vůči očkování tradičně mimořádně silná. V období od roku 2019 do listopadu 2020 klesla ochota Francouzů nechat se očkovat z 63 na 50 procent. O diskuse se nedávno postaral film „Le Hold-Up,“ česky „Přepadení“. V tomto pseudodokumentu, který si na síti získal za velmi krátkou dobu miliony diváků, je pandemie líčena jako plánovaná likvidace lidstva, jako „holocaust“ zaměřený proti těm nejchudším. Film byl na YouTube zablokován, na určitých kanálech je ale dodnes k dispozici.

Také v Rakousku přibývají fóra konspirátorů zaměřená na covid. Nejraději komunikují prostřednictvím aplikace Telegram. Na kanálech jako „Fairdenken“ (Myslet férově), „CoronaWiderstand“ (Odpor proti koroně), „Querdenker“ (obtížně přeložitelné slovo odvozené od pojmu „Querdenken,“ který v němčině označuje „laterální myšlení“ – „Querdenker“ je tedy někdo, kdo v myšlení připouští paralelní možnosti a nebojí se vystoupit mimo obecně přijímané vzorce poznávání reality – pozn. překl.) nebo „Corona-Querfront“ vyskakují téměř v sekundových intervalech příslušné příspěvky. Lze se tam například dočíst, že se proti koronavirové vakcíně bránily i laboratorní myši, nebo že k tomu, aby byl dnes člověk označen za „nácka,“ stačí, když jen půjde na procházku.

„Querdenker“, pocházející původně z Bádenska-Württemberska, mají už dávno své odnože i v Rakousku. „Vzhůru do Berlína!“ napsala Inge Rauscherová v létě na svůj web. Zdatná seniorka je předsedkyní pravicové ekologické iniciativy „Heimat & Umwelt“ (Vlast & Životní prostředí) a pilnou aktivistkou usilující o vystoupení Rakouska z Evropské unie. Zmíněnou výzvou propagovala účast na demonstraci hnutí „Querdenken“ v Berlíně. Ve Vídni v září aktivisté a aktivistky za potlesku davu roztrhali na pódiu duhovou vlajku, symbol gay a lesbického hnutí. Měli u toho návštěvu z Německa: do Vídně přijel „říšský občan“ (sám se tak označuje, pozn. red. KN) Frank Radon s říšskoněmeckou vlajkou.

Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která před krátkou dobou opět navázala úzké styky s pravicově extremistickými Identitáři i na oficiální úrovni, naskočila po počátečním váhání do rozjetého vlaku. Média blízká FPÖ – jako například hornorakouský týdeník Wochenblick – „koronavirovým rebelům“ nadbíhají a politici FPÖ s nimi veřejně vystupují. „V otázce očkování proti koronaviru bylo upuštěno od všech vědeckých a zdravotně-politických standardů,“ tvrdil minulou středu šéf strany Norbert Hofer. „Ukládat lidem jako povinnost takové očkování je prostě nezodpovědné a nesmí k tomu dojít.“ FPÖ mezitím proti domnělé očkovací povinnosti spustila internetovou petici.

Studie „Counter Terrorism Project“ vypracovaná z pověření německého předsednictví EU varovala už v minulosti před tím, že koronavirová pandemie umožňuje pravicovým extremistům rozvíjet „mobilizační snahy navázané na konspirační mýty o nepřátelské vládě“. V tomto rámci jsou vládní opatření na ochranu proti koronaviru vykládána jako zavádění policejního státu. Pravicově extremistická scéna „se také pokouší využít debatu o nadcházejícím začátku vakcinace proti koronaviru k zapojení odpůrců očkování pro své účely“.

Šéf Identitářů Martin Sellner napsal už v květnu v Sezession, časopisu nové pravice vydávaném Götzem Kubitschekem, který provozuje v Sasku-Anhaltsku malé nakladatelství, že se díky koronavirovým protestům může zvětšit „růstový potenciál vlasteneckého tábora“. Krize „nás možná může dokonce přiblížit politické moci“.

Je tomu tak proto, že stejně jako AfD v Německu ztratila radikální pravice i v mnoha jiných zemích nosné téma. Pokouší se tedy najít nové – a k tomu nové voliče a voličky: vyděšené příznivce buržoazního středu. Protesty proti koronavirovým opatřením a podněcování paniky z očkování jí v tom mají pomoci.

Internet těmto pravicovým radikálům a odpůrcům a odpůrkyním očkování pomáhá. Od roku 2019 narostl počet anglojazyčných účtů odpůrců očkování na sociálních médiích o 7,8 milionu. 31 milionů uživatelů a uživatelek sleduje skupiny odpůrců očkování na Facebooku a 17 milionů na YouTube, jak ukázala jedna studie britského Centre for Countering Digital Hate.

Siddhartha Datta ze Světové zdravotnické organizace (WHO) mluví o „infodemii“ – záplavě informací, v níž je pro jednotlivce stále obtížnější odlišit spolehlivé znalosti o nemoci od fake news. Datta má ve WHO na starosti téma očkování v Evropě. Mylné informace, které podkopávají ochotu nechat se očkovat, jsou součástí této infodemie, říká. „Není to jediný narativ, který se používá k mobilizaci proti vakcínám,“ upřesňuje Datta. „Zájmové skupiny používají různé narativy na různých místech.“ Příkladem mohou být například antroposofické skupiny, které mají úplně vlastní názory na to, co by měli lidé dělat.

Počínání odpůrců a odpůrkyň očkování dělá starosti také Evropské komisi. „Situace je velmi vážná,“ říká mluvčí Generálního ředitelství pro zdraví. Postupem proti fake news týkajícím se očkování se zabývají úředníci pěti orgánů EU. Zastoupení Evropské komise v členských zemích zřídila systém varování před fake news. Především ale EU spoléhá na spolupráci internetových koncernů. „Pokud dnes budete na Googlu hledat informace o ‚očkování proti Covid-19‘, zobrazí se vám odkazy na WHO, nebo jiné spolehlivé prameny. To je velký přínos,“ říká Siddhartha Datta z WHO. Facebook, Twitter, Mozilla, Google, Microsoft, a nakonec i TikTok podepsaly dobrovolný závazek, že budou fake news potírat. Komunikační aplikace Telegram se zatím nepřipojila. Odpůrci očkování přitom nejraději komunikují právě prostřednictvím této platformy.

Na odpůrce očkování pohlíží se znepokojením i durynský ministr vnitra Georg Maier, současný předseda konference ministrů vnitra jednotlivých německých spolkových zemí. „Ideologická zatvrzelost je u části odpůrců očkování značná, došlo k radikalizaci,“ řekl Maier deníku taz. „Musíme vycházet z toho, že jsou mezi odpůrci očkování síly, které se nezaleknou třeba ani útoku na sklad vakcín.“ Maier chce, aby tyto sklady hlídala policie. Diskuse o nízké ochotě nechat se očkovat navíc podle něj ukazuje pravicovým extremistům, že zde existuje potenciál, na kterém mohou stavět. „To je nutné brát velmi vážně.“

Část AfD to ohledně tohoto potenciálu, na němž lze stavět, vidí stejně. Jednoho pátečního večera koncem října stál Björn Höcke před městskou halou v Chotěbuzi (Cottbus). Tento předseda durynské AfD, vůdce úředně zrušeného „křídla“ označovaný úřady za pravicového extremistu, kritizuje státní „represe“, mluví o „vpádech do bytů“, „věznění“ a „nuceném očkování vakcínou měnící DNA“. To vše prý stát údajně zvažuje. Přibližně 350 lidí, kteří se shromáždili na náměstí, ho odměnilo potleskem.

Höcke tím myslí tzv. mRNA vakcíny, k nimž patří i ta od BioNTechu a Pfizeru, která teď bude s vysokou pravděpodobností schválena v EU. Neexistují žádné vědecké důkazy svědčící o tom, že by vakcíny jako tato měnily lidskou DNA. „Varování před poškozením DNA jsou mylná a vyvolávají neopodstatněné obavy,“ říká i prezident Institutu Paula Ehrlicha Klaus Cichutek. To však poslanci AfD Steffenu Kotrému nezabránilo zopakovat ve středu v Německém spolkovém sněmu pohádky o vakcíně, která „zasahuje do DNA“.

Stejně jako FPÖ se i Höcke a velká část AfD pokouší – po počáteční ztrátě orientace, pokud jde o koronavirus – najít podporu u popíračů pandemie. Je velkou zásluhou tzv. hnutí „Querdenken“, vyslovil se Höcke před časem pochvalně, že se mu podařilo přivést nové skupiny obyvatelstva do „demokratické kultury ulice“. „Nenásilné občanské protesty dodržující zákony,“ podle něj představují, „když se na ně napojíme, také nový velký voličský potenciál“.

Ne všichni v AfD smýšlejí stejně. Předseda strany Jörg Meuthen nedávno před přílišným sbližováním s hnutím „Querdenken“ varoval. Zeptá-li se člověk ve spolkovém sněmu na oficiální postoj poslaneckého klubu AfD k očkování proti koronaviru, dostane také spíše umírněnou odpověď. „Očkování považujeme za správné, za důležitý medicínský pokrok,“ říká mluvčí AfD pro zdravotní politiku Detlev Spangenberg opatrně do telefonu. „Ale mělo by být dobrovolné.“

Mnoha členům poslaneckého klubu a strany však taková vyjádření nestačí. Jedním z členů AfD, kteří jsou v této otázce obzvlášť aktivní, je bavorský poslanec spolkového sněmu Hansjörg Müller. Na poslední manifestaci před Říšským sněmem (budovou německého parlamentu – pozn. překl.) si stoupl na stoličku od klavíru a pronesl projev. Za koronavirovou politikou se skrývá „finanční a farmaceutický průmysl,“ hlásal. Müller je jedním ze tří poslanců AfD, kteří soustavně přiváděli do parlamentu hosty, z nichž někteří dotírali na poslance jiných stran. Schůzku s redaktory odřekl, protože je nemocný, na dotazy ale odpověděl e-mailem. „Na mě je to všechno příliš rychlé!“ píše na dotaz, jaký je jeho postoj k očkování. Tvrdit po tak krátké době, že je vakcína bezpečná, považuje za troufalé.

Stejně jako Andrea Feuerová varuje před „nepřímým nucením k očkování“. Podle něj hrozí, že neočkovaní lidé budou vylučováni ze společenského života nebo přijdou o zaměstnání. V Sasku-Anhaltsku předložila AfD v zemském sněmu návrh vyzývající vládu, aby zabránila „proniknutí očkovací povinnosti zadními vrátky“.

Müller považuje nošení roušek za omezování osobní svobody a koronavirus za spiknutí vedené Billem Gatesem, který chce lidi povinně očkovat a vydělat na tom. Označení konspirační teoretik mu nevadí. „To mě naprosto baví,“ řekl nedávno v televizi ZDF. Redakci taz poslal video od „prof. Hockertze,“ jednoho z oněch údajných odborníků s profesorským titulem, kterým se koronaviroví skeptici rádi ohánějí. Hockertz je citován i na letácích „Lékařů pro osvětu,“ které rozdává Walter Weber. Odpůrci a odpůrkyně očkování a radikální pravičáci se tak stále častěji ocitají bok po boku.

Andrea Feuerová svolala na tento víkend (19.–20. 12. 2020, pozn. red. KN) v Německu a Rakousku společně se skupinou „Vykliďte leteckou základnu Ramstein“ (Kündigt Ramstein Air Base) zastupující mírové hnutí „mlčenlivé pochody“ proti koronavirovým opatřením. Kromě toho nechala počátkem prosince vytisknout 100 000 letáků. Poptávka byla údajně tak velká, že musela objednat dotisk dalších 60 000. Feuerová říká, že nevěří tomu, že bude v Německu dosaženo cíle očkování.

Také Walter Weber si tím je jist. Lidé „si to už dál nenechají líbit,“ řekl v návaznosti na svůj projev v Kielu. Protestující se seřadili a chystají se jít v průvodu demonstrovat do centra města. Tato sobota je pro Webera opět dnem, kdy se účastní demonstrace. Jede se do Výmaru, nebo přece jen do Offenburgu? Ztratil už přehled.

======================

Evropská pravice a koronavirus

Kdo chce poznat evropskou pravici, musí dělat rešerše přesahující hranice jednotlivých zemí. Deník taz od roku 2018 dokumentuje ve spolupráci se sdružením Europe’s Far Right strategie a sítě radikální pravice v Evropě. Tématem nového seriálu, který poběží do března 2021, je ukázat, jak se populisté pokoušejí využít sociální dopady koronavirové krize pro svou agendu. Rešerše budou vycházet souběžně v následujících periodikách: Libération (Paříž), Falter (Vídeň), Gazeta Wyborcza (Varšava), HVG (Budapešť), WOZ (Curych) a Internazionale (Řím) za podpory programu Investigative Journalism for Europe (IJ4EU).
======================

Článek, který původně vyšel 19. prosince 2020 v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.
======================

rakouští identitáři

Neočkován

Telegram

deníku taz

 

==========

Nora Belghausová

Narozena 1988, vystudovala sociální a kulturní antropologii a žurnalistiku. Vedoucí zpravodajství a editorka webu taz.de. Sama se věnuje dlouhodobým a společenským tématům doma i v zahraničí.

Sabine am Orde

Narozena v roce 1966. Politoložka a novinářka, od roku 1998 působí v deníku taz, nyní jako domácí politický zpravodaj. Hlavní zaměření: pravicový populismus a AfD, islamismus, terorismus a vnitřní bezpečnost, migrace a uprchlická politika.

Christian Jakob

Studoval mj. na Institutu Maxe Plancka pro mezinárodní právo v Heidelbergu. Od roku 2006 působí v deníku taz, v současné době v oddělení pro zprávy a rešerše. Napsal knihy „Ti, co zůstali“ o historii uprchlického hnutí, „Diktátoři jako vrátní“ (se Simone Schlindweinovou) a „Útok na Evropu“ (s M. Gürgenem, P. Hechtem. S. am Orde a N. Horaczekem).