Centra mimo centra 4/6

Galerie Dolu Michal, aktuální výstava Jiřího Kuděly Galerie Dolu Michal, výstava Marka Schovánka Galerie Plato, foto Matěj Doležel Galerie Plato, aktuální výstava Daniely a Lindy Dostálkových. Foto Magdalena Michlová Galerie Závodný, foto archiv galerie Galerie Závodný, výstava Stanislava Kolíbala, foto archiv galerie

Čtvrtý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se, pro mnohé jistě překvapivě, ocitají „mimo centrum“ ostravské magnety Galerie Dolu Michal a Plato, jakož i mikulovská galerie Závodný.
Redakce

Galerie Dolu Michal

Tereza Blažková

Tato galerie, která se nachází v prostorách národní kulturní památky Dolu Michal, situovaném na samém kraji města Ostravy, je i přes svou lokalitu považována za centrum umění v Ostravě. Výstavní činnost zaměřená na prezentaci soudobého výtvarného umění zde probíhá od roku 2000. Od roku 2017 je také v galerii pod kurátorským vedením realizován kontinuální výstavní provoz.
Industriální prostředí, ve kterém se výstavy realizují, jen dodává na efektivnosti vystavujících děl. Můžeme se zde setkat s předními umělci současného umění. S malíři, sochaři, performery, ale také hudebníky. Prostory Dolu Michal nabízejí široké množství využití.
První výstavou, která se zde po lockdownu uskutečnila, byl projekt Grand mening v létě 2021. Vystavovalo zde hned několik významných českých i zahraničních umělců: Marek Schovánek, František Kowolowski, Kateřina Barabášová, Piotr Ambroziak, Aneta Filipová a Nikola Emma Ryšavá. Grand opening i přes nepříznivou dobu přivítal mnoho návštěvníků, jež si tato výstava zajisté zasloužila.

Adresa: Československé armády 413/95, 715 00 Ostrava-Michálkovice
Kontakt: https://galeriedolumichal.art/

capandova.tereza@npu.cz

PLATO Ostrava

Radovan Cmár

Táto mestská galéria súčasného umenia sa nachádza na Janáčkovej ulici v Ostrave a obýva bývalú budovu Bauhausu. Pôsobí tam od roku 2018 ale ako organizácie vznikli už v roku 2016. Fungujú ako príspevková organizácia a nevytrvajú si zbierku umenia.
A ako človek, ktorý sa venuje umeniu, som si v hlave hneď spojil Bauhaus s umeleckým hnutím z prvej polovici 20. storočia. Táto moja predstava spôsobila obrovské prekvapenie, keď som sa približoval k priestorom galérie a v duchu si hovoril: „To vyzerá úplne ako nejaký obchoďak!“. Až potom som si uvedomil, že toto umelecké centrum sa usadilo v budove bývalého hobbymarketu.
Je až prekvapujúce aký zaujímavý výstavný priestor dokáže vzniknúť, keď sa zbavíte všetkých regálov, a o to viac, keď sa zaplní zaujímavými objektmi, ktoré nazvali Dočasné štruktúry. Ide o funkčné objekty vytvorené spolu s umelcami, ktoré doplňujú tento priestor. Ide o knižnicu a čitáreň, bistro, kino post apokalyptická záhrada, ktoré môžu návštevníci využiť na relax. Potom je tu ešte stage, kde sa môžu konať predstavenia, ďalej šatňa a recepcia.
Bohužiaľ som galériu navštívil v čase, keď tam práve odinštalovali diela a pripravovali novu expozíciu. No stále ste tam mohli zahliadnuť napríklad poľského umelca Daniela Rycharského a jeho video inštaláciu Valentýnky/Popeleční středa. Vizuálne veľmi výrazne videa, ktoré boli ešte o to viac umocnené rozľahlým priestorom PLATA.
PLATO ponuka návštevníkovi zaujímavé spojenie, ktoré nasýti vašu túžbu po umení a doplní to s príjemnou atmosférou priestoru, ktorý stojí za to navštíviť. Je ale potrebne sa poponáhľať a navštíviť galériu čo najskôr, pretože sa plánujú tieto priestory presťahovať. Ale my sa môžeme len tešiť, čo si pre nás PLATO prichystá v budúcnosti.

Kontakt:
Janáčkova 22 (bývalý Bauhaus) 702 00 Ostrava
+420 702 206 099
info@plato-ostrava.cz
http://plato-ostrava.cz

 

Galerie Závodný

Jana Chlebíková

Soukromá galerie Závodný působí od roku 2011 a nachází se v ulici Husova v Mikulově. Samotná budova, jež získala ocenění na Grand Prix architektů, vzbudí pozornost už zvenčí svým osobitým vzhledem, kdy dokonale čistá linka bíle zářící budovy elegantně zapadá do historického centra města Mikulov. Ladně dotváří lokální ráz, k výstavbě byl použit chorvatský vápenec ladící s bílými skalními útesy z blízké Pálavy.
Ke zhlédnutí jsou zde díla špičkových českých i zahraničních autorů a preference jsou kladeny zejména na minimalismus, geometrii a tvorbu českých výtvarníků v exilu. Mezi díla umělců zvučných jmen, které zde návštěvník mohl obdivovat, paří například Stanislav Kolíbal, Milan Grygar, Dalibor Chatrný nebo třeba Petr Kvíčala. Kvalitní výběr zahraničních autorů nabízí i představení osobností, jež jsou v České republice někdy prezentovány i zcela poprvé. Ačkoliv se nacházíme mimo velká kulturní centra, při návštěvě se vždy těším na výjimečný zážitek, který se vyrovná daleko zářnějším místům velkoměst.
Příjemné prostředí galerie dotváří kavárna, kde si u šálku kávy můžete odpočinout a vstřebat nabyté galerijní zážitky. Minimalistický koncept celého objektu nabízí klidné útočiště pro rozjímání. Zkuste se i tady při prohlídce malebného historického městečka zastavit. Slibuji, že nebudete litovat.

Husova 3, 692 01 Mikulov
tel: +420 723 362 472
e-mail: zavodny@galeriezavodny.com
www.galeriezavodny.com

Otevírací doba

Úterý až neděle 10,00–18,00