O psech a lidech

Psi i lidé bývají různí. Foto www.plrexpress.com

Náš národ je známý svou tradiční příchylností k domácím zvířatům, převážně psům. Ovšem za mého dětství měli čistokrevného psa pouze myslivci a vyfintěné paničky. U běžných chalup přátelsky vrtěli ocasem kříženci, každý sice trochu jiný, ale navzdory roztodivnému původu všichni vypadali už na první pohled jako psi. Dnes lze vidět na ulici něco jiného. Silikonové krasavice nosí v kabelkách psíky o velikosti dobře urostlého rejska, kteří drží pohromadě jen různobarevnými mašličkami a na všechno reagují hysterickým fistulkovým ňafáním. Jediná dovednost, kvůli níž byla tato rasa vyšlechtěna, je schopnost neustále se třást, zřejmě se třesou už v děloze.

Mužné typy, které stavějí na odiv švabachové tetování a sluneční brýle neodkládají ani v zimě, se naproti tomu promenují se psy, kteří vypadají jak oživlý tank, s hlavou jakoby slisovanou a krví podlitýma očima. Jejich masivní čelisti dokážou překousnout ocelovou kolejnici jako nic, natož vaši páteř. Když vás míjejí, tváří se pán i pes tak, abyste jim byli vděční, že vás tentokrát ještě nechali být.

Už mnoho lidí si povšimlo, že páni a jejich psi se často navzájem podobají. Také většina lidí, které dně potkáváte, působí, jako by byli vyšlechtěni speciálně k jedinému účelu. Nejsou sami sebou, jen hrají nějakou roli, protože přetvářka je příkazem doby a všechno, co překáží úspěchu, je potřeba potlačit. Kdo není rvavý, musí se alespoň umět těm rvavým zalíbit. Naši chovatelé nás rádi hodnotí jako výstavní psy, místo hustoty srsti a kvality chrupu kontrolují, jak se oblékáte, na jaké adrese bydlíte, jaká slova používáte, jakým autem jezdíte a podobně. Kdo nevyhoví standardu CACIB, má smůlu.

Kupodivu lidé okrasní a lidé bojoví si přes všechny rozdíly navzájem náramně rozumějí. Jejich společnými nepřáteli jsou ti, kteří se ještě nedali ochočit. Zatímco je čím dál větší nouze o normální práci, lidé, jejichž jedinou kvalifikací je dobře vypadat a hovořit v módních frázích, kupodivu prosperují stále lépe. Za dveřmi už přešlapuje superrasa budoucích vládců, tvořená promyšleným křížením sportovců a modelek, směřující stále kupředu a nezdržující se nějakým přemýšlením, nebo dokonce zásadami.