Mediální zrna a plevy aneb, čtenáři, bděte!

K čemu jsou noviny? Foto www.shyc.co.uk

Česká mainstreamová média přinášejí překvapivě i dosti závažné informace, do patřičné souvislosti si je však musí dát sám čtenář, editoři mají jiné priority.

Skončila éra jedné vlády, prezidentem Zemanem vcelku trefně označená jako éra vlády Kalouskovy (1). Následky jejího působení jsou pro stát neobyčejně tíživé. Nová vláda udělala pár razantních kroků, především pak personálních, čímž pochopitelně zaujala naše všímavá média, "hlídací psy demokracie". Ač ještě vlastně není moc co hodnotit, už se ledacos můžeme dočíst.

Pár plev

Probíral jsem texty na serveru iHNED.cz a zjistil jsem, co například zaujalo 5. srpna redaktora Michala Kalinu. V článku Kolik stojí zemětřesení na ministerstvech? Odvolání náměstků vyjde na statisíce (2) píše: "Rusnokova vláda se začala před třemi týdny zbavovat vysoce postavených úředníků na ministerstvech. Současní ministři se tak snaží změnit mapu moci nad Českem, změny ale nejsou zadarmo." Dozvídáme se také překvapivou informaci, že odvolaní ministerští náměstci a ředitelé dostanou ještě dva měsíční platy. Pan redaktor uzavírá: "Daňoví poplatníci tak přispívají jak na úředníky, které si už noví ministři přivedli, tak na ty, co odcházejí. A částky jdou u jednotlivých ministerstev do statisíců." Já jako daňový poplatník jsem rád, že mi to pan redaktor připomněl, a skoro z toho začínám mít těžkou hlavu. Naštěstí stačí, abych si na stejném serveru přečetl od jiného autora stručný výčet následků činnosti dosavadních ministerstev, a statisíce za změnu mapy moci se mi zdají jako zcela efektivní investice. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Tady udělám jednu výjimku - ocituju konkurenci, server iDNES.cz, který je, jak známo, "nejdůvěryhodnějším zdrojem informací". Tam si 2. srpna dělala Jitka Vlková starosti o hospodaření s řádově vyššími ciframi v článku Tučné odstupné si odnese celé vedení drah. Čistka bude stát miliony (3), ve kterém čteme: "Na zlaté padáky ve výši 24 platů má v Českých drahách nárok nejen Petr Žaluda (pozn.: generální ředitel), ale i ostatní členové představenstva včetně trestně stíhaného Romana Bočka. Ten v drahách působí teprve od října." Také zjistíme, že nový ministr Žák ani přesně neví, kolik se bude muset vyplatit na odstupném, protože nemá právo nahlížet do manažerských smluv: "Informace o tom, co stojí ve smlouvách členů představenstev státních a polostátních podniků, by měla mít dozorčí rada. ,Ani v agendě dozorčí rady jsme o systému odměňování nedohledali záznamy. Podařilo se to představenstvu zamlžit do neprůhledných vztahů. Nedivil bych se, kdyby to ani členové dozorčí rady neznali,ʻ spekuluje Žák."

Vypadá to tedy na pěkný účelový propletenec, laicky řečeno, chlívek. Kdyby si editor článku přečetl vcelku systematické příspěvky na vlastním serveru iDNES.cz z předchozích tří měsíců o hospodaření ČD, například (4), nemohl by pustit titulek Čistka bude stát miliony. Mám však asi naivní představy o profesní cti. Jen pro dokreslení uvedu, že v oněch textech se píše, že loňská ztráta ČD činila 1,6 miliardy a zadlužení podniku dosáhlo 22 miliard, takže vhodnější by bylo psát třeba "Počátek nápravy bude stát miliony". Kolik miliard doplatí na umoření dluhu stát, který už teď každoročně přispívá několika miliardami, to ještě dnes nevíme.

Co zas provedl prezident

Ještě tu mám dvě zprávy, které odhalují nepravosti u prezidenta, jenž jak nás už delší dobu informují média a Miroslav Kalousek, pracuje na likvidaci demokracie a nastolení prezidentského režimu putinovského typu. Vracím se pro ně zpět na iHNED.cz. Nejdříve se v titulku textu Martiny Součkové z 9. srpna píše: Právník Gerloch: Když bude prezident otálet, nezbývá než žaloba k Ústavnímu soudu (5). No, to je tedy už vážné, když to má jít k Ústavnímu soudu. Copak to ten prezident zase provádí? - Nic. Aleš Gerloch pouze zmiňuje teoretickou možnost, že když se sama rozpustí Sněmovna a prezident by příliš otálel s potvrzením jejího rozpuštění (zákon mu však nestanoví žádnou lhůtu), tak by jej mohl Senát zažalovat pro velezradu. Právník však hned dodává: "Ale ono by to asi samo o sobě intenzity velezrady nedosahovalo. Dnes by se to dalo charakterizovat jako hrubé porušení ústavy a tam ústavní žalobu podává nadále Senát, ale kvalifikovanou většinou s tím musí souhlasit i Poslanecká sněmovna. Celkem to ale vylučuji, protože vycházím z toho, že je převládající zájem na předčasných volbách, a to nakonec i ze strany prezidenta republiky."

Druhý titulek praví: Demagog.cz: Miloš Zeman ve sněmovně dvakrát nemluvil pravdu (6). Dozvídáme se tu, že analytici zmíněného serveru analyzovali deset výroků z projevu prezidenta a dvakrát jej nachytali. První nepravdivý výrok zněl: "Jak dobře víte, prezident republiky ani vláda nemá právo rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Toto právo má pouze Poslanecká sněmovna sama." V odůvodnění analytiků, proč je výrok nepravdivý, mimo jiné stojí: "Pokud se budeme držet ústavní terminologie, Poslanecká sněmovna se tak nemůže sama rozpustit, maximálně může tento krok navrhnout usnesením prezidentovi." - Druhý případ je podobného kalibru. To jsou, pane, sólokapři.

Sklizeň zrna

Nu, a teď se podívejme na výběr toho, co je skutečně závažné a mělo by se propírat dále a snad i stát podnětem k nějakému stíhání. Budu stručný, protože uvedené texty by si každý měl přečíst sám.

Drábkův nepovedený projekt sKaret, který měl údajně ušetřit stamiliony, je u konce. Z textu značky jum Ministerstvo práce dalo od karet ruce pryč. Kolik to bude stát, netuší (7) můžeme zase my tušit, že to budou jak náklady samotného ministerstva (na dosavadní agendu a na budoucí sanaci), tak České spořitelny, vše v řádech nejméně stamilionů korun. Ztráty na nervech lidí se nepočítají.

Mělo by se už konečně vymyslet, jak vyhodnocovat ztráty nejen finanční, ale i sociální, protože to, co se dočteme v rozhovoru Marcely Jurkové s generální ředitelkou úřadu práce Marií Bílkovou ze dne 8. srpna, přesahuje představivost i hodně velkého skeptika. Název Chybí nám lidé v terénu, nemáme čas se věnovat nezaměstnaným, říká šéfka úřadu práce (8) zdaleka nepostihuje to podstatné, čím tento důležitý úřad trpí: nesystémovost a chaos v informačních systémech, velkou chybovost, neprovázanost jednotlivých agend, zahlcení úřadů práce zbytečnou činností a tak dále.

Značka jum, kterou jsem už zmínil výše, patří zřejmě Marcele Jurkové, jejíž suchými fakty nabité texty nastavují zrcadlo novinářské profesionality manipulativním polotovarům jejích kolegů. Přidám ještě jeden autorčin článek pro osvěžení paměti. V textu z 8. května s titulkem sKarty nejsou jediný průšvih. Projekty, na kterých stát prodělal více než tři miliardy (9) nalezneme rekapitulaci tří vybraných historických "úspěchů" předchozích vlád, jejichž kroky svým nezištným reformním úsilím Kalouskova-Nečasova vláda završila. Jenom pro stručnost si je zopakujme: 1. Elektronické zdravotní knížky IZIP (doteď tu odtékají miliony měsíčně), 2. státní maturity, 3. Centrální registr silničních vozidel.

A zas: Vedle nepředstavitelných škod finančních jsou tyto podniky doprovázeny ztrátami sociálními a psychologickými. Stres lidí, kteří s těmito "službami" museli (anebo ještě musejí) zápasit, je doprovázen dalším negativním faktorem: nedůvěrou v elementární funkčnost státu. Jaký pán, takový krám. Ale snad není všem dnům konec. Je rozehraná nová hra o budoucí politiku, a proto píšu znovu: Čtenáři, bděte!

Odkazy

(1) Viz Zemanův projev ve Sněmovně ve středu 7. srpna například zde: http://zpravy.idnes.cz/projev-milose-zemana-ve-snemovne-pred-hlasovanim-o-duvere-vlade-pw3-/domaci.aspx?c=A130807_135001_domaci_skr

(2) http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-60348830-ministerstvo-namestci-platy-odvolani

(3) http://ekonomika.idnes.cz/proupousteni-a-zlate-padaky-v-ceskych-drahach-fok-/ekonomika.aspx?c=A130801_220552_ekonomika_brd

(4) http://ekonomika.idnes.cz/ceske-drahy-a-dluhy-kvuli-novym-vlakum-dhr-/ekonomika.aspx?c=A130501_213117_ekonomika_ert

(5) http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-60396110-pravnik-gerloch-kdyz-bude-prezident-otalet-nezbyva-nez-zaloba-k-ustavnimu-soudu

(6) http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-60388620-demagog-cz-milos-zeman-ve-snemovne-dvakrat-nemluvil-pravdu

(7) http://zpravy.ihned.cz/c1-60374970-ministerstvo-prace-dalo-od-skaret-ruce-pryc-kolik-to-bude-stat-netusi

(8) http://zpravy.ihned.cz/c1-60388170-reditelka-uradu-prace-bilkova-chce-lidi-do-terenu

(9) http://zpravy.ihned.cz/c1-59664240-skarty-nejsou-jediny-prusvih-projekty-na-kterych-stat-prodelal-vice-nez-tri-miliardy